hypoteka stock

Ilustračná snímka: Adobe Stock

 

Nová hypotéka, refinancovanie či dodatočná modernizácia na energeticky úsporné bývanie dnes môžu priniesť z dlhodobého hľadiska významnú úsporu. Ak chcete ušetriť na bývaní, pomôcť vám v tom môže 365.bank, ktorá prichádza s úverom na bývanie so zníženou sadzbou pre energeticky úsporné nehnuteľnosti. Získať na ne financovanie môžete najnižší úrok na trhu už od 0,365 % ročne.

Energeticky efektívne bývanie môže priniesť úsporu na niekoľkých frontoch. Energeticky efektívny dom je navrhnutý tak, aby šetril a znižoval spotrebu energie. Nové domy a byty pritom už dnes zo zásady túto vlastnosť ponúkajú a nehnuteľnosti na Slovensku môžu developeri od začiatku roka 2021 stavať len v energetickej triede A0.

V bývaní sa už niekoľko rokov skloňuje potreba výstavby energeticky efektívnych a úsporných rodinných či bytových domov. Takéto bývanie zohľadňuje z dlhodobého hľadiska menší dopad na životné prostredie, princípy trvalej udržateľnosti, nákladovú efektívnosť aj celkové zdravie jeho obyvateľov. S rastúcim ekologickým priemyslom si čoraz viac dodávateľov v oblasti stavebníctva a bývania uvedomuje potrebu výstavby trvalo udržateľných nehnuteľností.

Úspora hneď v úvode

V stavebníctve sa tak postupne stretávame s novým štandardom. Okrem toho, že bývanie v nehnuteľnosti s najvyššou energetickou certifikáciou prinesie úsporu rozpočtu, bývať možno s pokojnejším svedomím, že minimalizujete dopad svojej nehnuteľnosti na životné prostredie. Energeticky úsporná nehnuteľnosť vďaka svojim vlastnostiam pritom aj rastie na cene a je ešte zaujímavejšou investičnou príležitosťou. Na základe energetického certifkátu je úspora nehnuteľnosti odstupňovaná od A (najvyššia úspora) po G (najmenej energeticky úsporná nehnuteľnosť). Aby bola nehnuteľnosť úsporná, mala by pozostávať z moderných prvkov, akými sú napríklad pridaná izolácia, úprava okien s trojitým presklením, inštalácia solárnych panelov a batérií, LED svetlá, programovateľné termostaty či terénne úpravy záhrad v prípade rodinných domov.

hypoteka pexels

Ilustračná snímka: Pexels

 

Tí, ktorým záleží na trvalej udržateľnosti a chcú k zlepšeniu životného prostredia prispieť vlastným bývaním, si môžu pomôcť už pri vybavovaní hypotéky. Takúto možnosť svojim klientom ponúka 365.bank, ktorá spustila novú hypotéku so zvýhodneným úrokom na nehnuteľnosti s energetickým certifikátom triedy A alebo B. Znížená sadzba hypotéky sa tak môže pohybovať už od 0,365 % ročne. Nižšiu sadzbu pritom môžu získať aj klienti, ktorí chcú refinancovať svoj doterajší úver na bývanie. Trišesťpäťka poskytne takýmto klientom preplatenie poplatku za predčasné splatenie úveru na bývanie v predchádzajúcej banke. Výhodný úrok však môžu získať aj tí, ktorí síce zatiaľ nemajú vysoko úsporné bývanie, no sú ochotní doň investovať a získať energetický certifikát A alebo B dodatočne.

Do úvahy treba pri vlastnom bývaní brať aj zvyšovanie cien energií, ktoré sa deje už teraz a podobne tomu bude aj v budúcom roku. Pasívny dom si vystačí s desatinou energie, ktorú na kúrenie minú bežné stavby.

Päť tipov od 365.bank ako usporiť s energeticky efektívnym bývaním:

  1. Pri výbere nehnuteľnosti posudzujte vybavenie interiéru. Energeticky úsporná nehnuteľnosť prináša aj komfort v podobe izolácie, ktorá v interiéri udržiava stabilnú teplotu či v smart riešeniach, ktoré vám dovolia „ovládať“ svoju nehnuteľnosť aj na diaľku, napríklad cez mobilné aplikácie, a ušetria vám tak čas aj spotrebu energie. Dôležité je sledovať aj ukazovatele ako vetranie, pohlcovanie hluku z vonkajšieho prostredia či úsporné svietenie alebo materiály, z ktorých bola nehnuteľnosť postavená.
  2. Všímajte si aj okolie rodinného či bytového domu. Pre všeobecnú pohodu je podstatné, ako v interiéri pracuje svetlo. Preto dbajte pri výbere nehnuteľnosti aj na to, na akú svetovú stranu sú orientované okná a tomu prispôsobte aj tieniace prvky. Najprirodzenejšie svetlo získate pri orientácii okien na západ. Svoje spraví aj vlhkosť pôdy, kvôli čomu by mala byť nehnuteľnosť dostatočne odizolovaná. Správna izolácia nepriamo podporuje aj zdravie obyvateľov nehnuteľnosti. Znižuje pravdepodobnosť vzniku plesní či prenikania chladu. Dôležitý je pritom aj vzhľad okolia, napríklad prítomnosť stromov a zelene, ktoré vytvárajú prirodzený tieň a chránia aj proti poveternostným podmienkam.
  3. Zvážte financovanie nového bývania alebo jeho refinancovanie s hypotékou, ktorá prihliada na vlastníctvo energetického certifikátu. S 365.bank môžete získať hypotéku s najnižšou ročnou úrokovou sadzbou na trhu, už od 0,365 %, ak sa preukážete energetickým certifikátom triedy A alebo B na nehnuteľnosť, ktorú chcete financovať.
  4. Ak sa ešte vaše vysnívané bývanie neradí medzi energeticky efektívne, stále to môžete zmeniť. Požiadajte o hypotéku so zvýhodneným úrokom v 365.bank. Ak do svojho budúceho bývania zainvestujete a zrekonštruujete ho tak, aby do roka získalo certifikát triedy A alebo B, získate úsporu aj na svojej hypotéke.
  5. Dbajte na detaily. Ak chcete vo svojej nehnuteľnosti ušetriť ešte viac, bývanie si môžete vylepšiť drobnými detailmi. Napríklad podlahy zakryte kobercami, ktoré pôsobia ako izolant chladu či hluku a pritom aj ako dekorácia. Vybavte svoju domácnosť inteligentnými spotrebičmi, ktoré pracujú a spotrebúvajú energiu, len vtedy, keď je to naozaj nutné. Používajte na stenách svetlé farby, ktoré odrážajú slnečné lúče alebo ich silu využite prostredníctvom solárnych panelov ako zdroj obnoviteľnej energie.

 

Pin It