140-DOMINANTKANáklady na bývanie sa stále zvyšujú, aj preto sa častejšie zamýšľame nad tým, akým spôsobom by sme mohli ušetriť. Šetriť sa dá aj spotrebičmi, dokonca veľmi výrazne. Stačí si všímať niekoľko maličkostí, tie však ovplyvňujú sumu na účte za elektrinu, ktorý nám na konci mesiaca príde.

 

 

 

S rôznymi riešeniami prichádzajú aj výrobcovia domácich spotrebičov, ktorí pre spokojnosť zákazníka neustále vylepšujú technológie a investujú do výskumu. Trend je jednoznačný a rovnica veľmi jednoduchá. Šetrné by spotrebiče nemali byť iba k našim peňaženkám, ale aj k životnému prostrediu.

140-Philips_-GC3640

 

 

140-Electrolux-Green-Range-Concept-Vac-072

 

Dôležité písmenká
Výhodou je aj fakt, že od konca tohto roku bude jednotné označovanie spotrebičov energetickými štítkami povinné. Niektorí výrobcovia však už dnes svoje spotrebiče označujú novými jednotnými štítkami. Tieto jednoduché písmenká v podstate označujú úsporu energie. „Napríklad pri práčkach v energetickej triede A+++ môžete v porovnaní s práčkami v triede A ušetriť až 30 % energie", hovorí Ing. Ján Končál zo spoločnosti Fagor. „Priemerná úspora pri umývačkách riadu v energetickej triede A+++ je až 32 % oproti doteraz najvyššej triede A. Najvýraznejšia je úspora pri chladničkách, kde energetická trieda A+++ predstavuje úsporu až 60 %."

 

140-gorenje

 

Múdre mašinky
Energetická trieda a jej vyjadrenie jednotlivými písmenami abecedy síce pomáhajú jednoducho sa pri výbere spotrebičov orientovať, nie je to jediná vec, na ktorú treba prihliadať. Nezaškodí venovať pozornosť aj technológiám, či funkciám, ktorými daný pomocník disponuje. Ovládať cudzie pojmy ako napríklad indukcia, či pyrolytické čistenie druhej generácie v tomto prípade vôbec nie je na škodu.

 

Šetrite aj v kuchyni

Množstvo času trávime v kuchyni. Niektorí si možno dokonca povedia, že v kuchyni žijú. Aj väčšina domácich prác sa uskutočňuje práve v tejto miestnosti. K spotrebičom, ktoré v kuchyni dominujú patrí okrem chladničky istotne aj varná doska, rúra či umývačka riadu. A v tomto momente sa dostávame už k spomínaním cudzím pojmom.


140-whirlpool


Indukcia alebo indukčná technológia je najrýchlejším, najefektívnejším a najúspornejším spôsobom ohrevu. Šetrí nielen energiu a tým vaše peniaze, ale najmä drahocenný čas. Navyše je tento spôsob ohrevu bezpečný. „Indukčná varná doska pracuje len vtedy, ak na ňu umiestnite varnú nádobu s feromagnetickým dnom," upresňuje Ing. Končál. Ak nádobu z dosky vezmete, varné zóny okamžite prestanú pracovať, takže energia sa odoberá len počas samotného procesu varenia a vy sa tiež môžete povrchu indukčnej varnej dosky dotknúť bez obáv z popálenia. Túto najmodernejšiu technológiu indukčného varenia vyvinuli experti vo výrobných závodoch skupiny Fagor, ktorý patrí k najväčším výrobcom indukčných dosiek na svete. Niektoré modely majú funkciu Booster – to znamená, že práve používaná varná zóna „vie prevziať výkon" od susednej varnej zóny (ak sa tá práve nepoužíva). Tým môže dôjsť k značnému urýchleniu varenia.

 

140-panvica

 

Pyrolýza druhej generácie zas zabezpečí, že sa s radosťou rozlúčite so všetkými prípravkami na drhnutie rúr, rôznymi zázračnými sprejmi na rozpúšťanie pripálenej mastnoty, agresívnymi a hlavne zdraviu škodlivými chemikáliami, hubkami, drôtenkami a kefami. Ušetríte tak nielen eurá ale najmä životné prostredie. Princíp pyrolýzy spočíva v tom, že sa rúra stlačením jediného tlačidla sama vyčistí. „Nečistoty sa spália, ostane po nich iba jemný popolček, ktorý stačí utrieť vlhkou handričkou," dodáva Ing. Ján Končál.

 

Úsporné umývanie
To, koľko vody je priemerne potrebné na jedno ručné umytie riadu závisí od toho, či umývame pod tečúcou vodou, alebo si napustíme drez a umývame v dreze. Podľa prieskumov sa však spotreba teplej vody pri umytí 13 obedových súprav pohybuje okolo 50 litrov. S umývačkou riadu je toto číslo niekoľkonásobne nižšie. Populárnym riešením kuchýň sú v súčasnosti aj otvorené priestory spojené priamo s jedálňou či obývačkou. Takéto usporiadanie interiéru kladie špecifické nároky aj na kuchynské spotrebiče. Jedným z hlavých kritérií sa tak stáva hlučnosť, resp. skôr „tichosť" spotrebičov.

 

Prať či neprať
140-1_SIEMENS_automaticka_pracka_iDOS_600x600

Domácnosť bez práčky nie je domácnosť. K úsporám prispieva variabilná kapacita práčky, v závislosti od množstva bielizne v bubne si práčka sama prispôsobí potrebné množstvo vody na dosiahnutie optimálnych výsledkov prania a úmerne so znížením spotreby vody sa zníži aj spotreba elektrickej energie potrebnej na jej ohriatie. Najmodernejšie modely práčok už počas napúšťania „zistia" absorpciu vody (nasiakavosť bielizne) a množstvo vody tak prispôsobia množstvu bielizne a jej nasiakavosti. Táto vlastnosť má význam aj pri práčkach s väčšou kapacitou náplne, napríklad 8 kg. Zväčšenou kapacitou sa tiež dosahuje vyššia efektívnosť prania. K úsporám energie prispievajú aj programy prania v neohriatej vode.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

graf_indukciaGraf: E = čas x výkon (údaj pod stĺpčekmi v kW) – energia, potrebná na ohriatie daného množstva vody sa vypočíta vynásobením času a výkonu – jednoduchým vykrátením počtu minút a deklarovaného výkonu prídeme na to, že jednoznačne vyhráva indukčný ohrev (1,5 x 2,8 = 4,2 kW/min.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEXT Mgr. Petra Kuczmannová v spolupráci so spoločnosťou Fagor

FOTO Fagor, Electrolux

Pin It