Ledco svetlo

Foto: Ledco

 

Dramatické, takmer divadelné osvetlenie, pokojné večerné svetlo, pri ktorom môžete nerušene sledovať televíziu, osvetlenie obchodných priestorov alebo galérie, pracovné svetlo, pri ktorom sa nám dobre varí... Vybrať správne osvetlenie je hotová veda.  Ako sa v nich vyznať, vysvetlí projektový manažér firmy Ledco Marek Palenčár.

 

Keď sa vrátime podvečer domov po náročnom dni v práci a chceme si oddýchnuť, mali by sme siahnuť po takom type osvetlenia, ktoré nám to umožní. „Čím slabšia intenzita svetla, tým by malo byť svetlo teplejšie – ľudské oči sú zvyknuté, že smerom k večeru potrebujeme teplejšie svetlo. Aj západ slnka je teplejší, je to už príprava na spánok. Naopak, čo sa týka studeného svetla, je to pracovné svetlo, náš mozog pri ňom zvyšuje svoju aktivitu,“ hovorí Marek Palenčár. Firma Ledco prináša novinku zo slovenskej značky Trilum v podobe rozšírenia verzie drevených svietidiel woodLED, pri ktorej môžete meniť teplotu farby svetla diaľkovým ovládaním alebo pomocou inteligentnej inštalácie. „Je možné meniť farbu svetla od spomínanej studenej až po večernú teplú,“ dopĺňa Marek Palenčár. 

Bod, ktorý osvetlíte

Ak chceme osvetliť iba časť priestoru, musíme vybrať iné bodové svetlá ako v prípade, keď osvetľujeme  celú miestnosť. Rozdiel je v uhle svietenia. „Ten najužší uhol svietenia je, keď sa akcentuje nejaký bod v priestore, socha alebo časť nábytku, steny a ostatný priestor nie sú osvetlené,“ vysvetľuje Marek Palenčár. Ďalej existujú bodové svetlá, ktoré umožňujú širšie osvetlenie, napríklad kuchynskej linky. No dá sa ísť ešte ďalej a vybrať taký uhol osvetlenia, ktorý osvetlí celý priestor. 

 

Ledco svetlo

Foto: Ledco

 

Svetlík alebo svietidlo

Tam, kde nemáme dostatok denného svetla, sa výborne uplatní osvetlenie, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako architektonický prvok – svetlík. Zjednodušene povedané,  je to vlastne špeciálna fólia napnutá v sadrokartónovej nike, v ktorej je uložená LED matrix technológia. Fólia plní funkciu rozrážania svetla a robí svetlo mäkkým, rovnomerne rozloženým do priestoru. „Veľkosť takzvaného svetlíka nepozná hraníc a pokryjete s tým akýkoľvek priestor,“ hovorí Marek Palenčár. 

 

Ledco svetlo

Foto: Ledco

 

Vplyv prirodzeného denného svetla je stále aktuálnejšou témou, nakoľko veľké metropoly bojujú s nedostatkom voľných stavebných plôch a architekti sú nútení navrhovať budovy vyššie a pôdorysne náročnejšie. Tu vznikajú stredové priestory, ktoré nemajú prísun prirodzeného denného svetla. Na otázku, či existuje verná reprodukcia denného slnečného svetla, má talianska spoločnosť Coelux jasnú odpoveď v podobe svietidiel, ktoré ho simulujú. Slnečné svetlo sa skladá z dvoch hlavných častí, jedna je priamy slnečný svit, čiže intenzívne svetlo a druhá, nepriama zložka je modré nebo, ktoré vytvára difúzne odrazové svetlo. „Komplexným optickým riešením sa podarilo spoločnosti Coelux vytvoriť dojem, že „slnko“ je v reálnej vzdialenosti od zeme ako v skutočnosti. Človek uverí, až keď to uvidí naživo,“ vysvetľuje Marek Palenčár. Takéto osvetlenie nájde uplatnenie v administratívnych priestoroch, v nemocniciach, ale aj v rodinných domoch. 

 

Ledco svetlo

Foto: Ledco

 

Maľovanie svetlom

Čarovné svetelné efekty sa dajú dosiahnuť aj pomocou novinky Neoflex. Je to silikónový materiál, do ktorého je počas výroby  vložený obojstranný LED pás a svieti po celom svojom obvode, teda na 360-tich stupňoch. Pomocou neho sa dá vytvoriť akýkoľvek dynamický tvar a vyzerá to, akoby ste maľovali štetcom. 

 

Ledco svetlo

Foto: Ledco

www.ledco.sk 

Pin It