isotra zaluzie shutterstock

Foto: Frank11 / Shutterstock.com

 

Vonkajšie žalúzie má veľký funkčný a estetický význam. Ide o jedno z najlepších riešení, ako zabezpečiť optimálne svetelné a teplotné podmienky, rovnako ako aj požadovanú úroveň súkromia. Vyhnite sa stresu pri nákupnom procese a ujasnite si všetky dôležité atribúty, ktoré je potrebné vziať pri výbere do úvahy.

 

Výber tieniaceho prvku podľa potrieb

V bežnej praxi sa stretávame s dvoma základnými externými tieniacimi prvkami - vonkajšie žalúzie a rolety. Hlavnú rolu pri výbere by mal zohrávať účel ich využitia. Kým žalúzie umožňuje čiastočné zatemnenie - aj pri zatiahnutí preniká do miestnosti trochu svetla, rolety vám pomôžu docieliť úplnú tmu.

Typ vonkajších žalúzií

Exteriérové žalúzie sa vyrába v rôznych šírkach (lamely široké až do 90 cm) a v tvaroch písmena Z, C a S. Rozdiel je aj v spôsobe vedenia jednotlivých lamiel, a to buď pomocou lanka alebo lišty, ktorá minimalizuje ich pohyb. Znakom kvalitných vonkajších žalúzií je tiež vedená guma po celej dĺžke hrany, ktorá zabezpečuje lepšie izolačné vlastnosti a nižšiu hlučnosť.

Ovládanie exteriérových žalúzií

Jedným z faktorov, ktoré sa odrážajú aj na cene vonkajších žalúzií, je spôsob ich ovládania. V ponuke nájdete typy s manuálnym ovládaním, ale aj možnosti elektrického ovládania - centrálne, na všetky namontované žalúzia v domácnosti alebo decentralizované, iba na vybrané jednotky. Inteligentným doplnkom je aj slnečný senzor, ktorý dokáže automaticky regulovať ich naklápanie alebo spúšťanie.

Montáž žalúzií

Zamerajte sa aj na spôsob montáže. Pri niektorých typoch žalúzií je nutné počítať s ich inštaláciou už pri návrhu projektovania - hovoríme tu o montáži do prekladu pri hrubej stavbe. Vonkajšie žalúzie môže byť samozrejme namontované aj dodatočne, napr. samonosná verzia na vodiacich lištách či montáž na fasádu.

Pin It