Obaja jeho rodičia sú lekári, on však rozhodol pre dizajn a architektúru. V detstve túžil byť pilotom lietadla, neskôr prepadol stavaniu domov z lega. Eero Koivisto je jedným z trojice architektov a dizajnérov známych ako Claesson Koivisto Rune. Patrí do mladšej generácie slávneho škandinávskeho dizajnu.

 

Eero Koivisto sa venuje navrhovaniu domov, interiérov, ako aj produktovému dizajnu a nábytku. Zoznam jeho realizácií zahŕňa aj mnohé kancelárie, výstavy, reklamné agentúry a reštaurácie. Spolu so svojimi kolegami sa stali v roku 2007 dizajnérskym štúdiom roka a ich pohovka OFFECCT bola časopisom Residence označená za pohovku roka. Trio spolupracuje s rôznymi umelcami a neodmieta ani ponuky zo sveta módy a hudby. Spolupracovali napríklad na výrobe rotujúceho pódia do videoklipu speváčky Kylie Minogue.

 

Prelomové 90. roky
Dobré meno si dizajnér vytvoril v 90. rokoch, kedy došlo ku zmene myslenia v oblasti dizajnu.
Ako lektor a prednášajúci pôsobil na mnohých školách, či už v rodnom Švédsku, alebo v Kanade, Mexiku alebo v Nórsku. Najlepším okamihom dňa je podľa neho jeho príchod do práce a plánovanie vecí, ktoré musí v daný deň stihnúť. Najčastejšie tvorí vo svojom štúdiu, ale aj v lietadle, keďže veľa cestuje.

 

Počúvať svoje srdce
Rád vymýšľa vecí, ktoré sú užitočné pre ľudí, preto je jeho vysnívaným projektom stanica metra. Pri práci sleduje aj najnovšie technológie, pretože poznávanie nových vecí núti človeka, aby nestál na jednom mieste. Mladým začínajúcim dizajnérom radí počúvať ich srdcia a myšlienky. Aj svojim študentom zase, aby objavili vlastný jazyk a štýl.

 

018-Snowflakes

Snowflakes je sériou elegantných stolíkov. Eero zaručuje originálnosť každého jedného stolíka z corianu, pretože budú vyrobené na vyžiadanie, pri použití rôznych šablón. Autora inšpiroval fotograf Wilson Bentley, ktorý viac ako 46 rokov fotografoval snehové vločky a zachytil 2 000 rôznych typov.

 

018-flowers

Ďalšia inšpirácia z prírody – taburety Flowers z tvarovanej peny potiahnuté polyuretánom. Dostupné v červenej, oranžovej, bielej a čiernej farbe.

 

 

018-orbit

Sedačka Orbit z nožičkami z chrómu je určená do verejných priestorov. Skladá z piatych rôznych druhov sedacieho nábytku, ktoré sa môžu variabilne poskladať.

 

018-cornflake

Stohovateľná stolička Cornflake sa pýši logom Nordic Swan, čo je označenie pre ekologické výrobky severských krajín. Vyrába sa v dvoch verziách – s opierkami rúk alebo bez nich.

 

018-float-high_1

Kreslo a pohovku Float High nájdete v ponuke švédskej fimy Offecct. Prísne línie sedacieho nábytku podtrhuje horizontálne vštepovanie operadla.

 

 

018-amazonas

Stolíky s dvojitou vrchnou časťou nenesú názov Amazonas náhodou. Časť výťažku z ich predaja je určená na záchranu dažďových lesov v Strednej Amerike.

 

018-Igloo

Kreslo Igloo vzišlo zo spolupráce s firmou Capellini.

 

018-dodo

 

Pri tvorbe známej stoličky bez nožičiek Dodo, pre japonskú firmu E & Y, sa dizajnér inšpiroval tradíciami ich krajiny.

 

 

018-Eero_Koivisto_02Tento Švéd sa narodil v roku 1958 v Karlstade. Od roku 1995 funguje spolu s kolegami (Mårten Claesson a Ola Rune) pod hlavičkou vlastného štúdia. Ich nábytok a produkty nájdete v ponuke takých firiem ako Asplund, Boffi, Cappellini, David Design alebo Offecct. Pôsobí na Univerzite umenia, remesiel a dizajnu v Štokholme, popritom prednáša na univerzitách po celom svete. Jeho priateľkou je tiež dizajnérka Monica Förster.

 

 

 

 

 

TEXT Sláva Štefancová FOTO Offecct, Cappellini, archív redakcie

Pin It