Teplo domova – čo sa vám vybaví pod týmto slovným spojením? Miesto, kam sa budete každý deň radi vracať. S teplom domova úzko súvisia tri veci – vykurovanie, farebnosť a doplnky, ktoré vedia ovplyvniť našu náladu.

 

V minulosti bol oheň prirodzenou súčasťou domácností našich predkov. Dnes sa preň môžete rozhodnúť v podobe kozuba, pece alebo kachlí. Ak odhliadneme od možnosti vykurovania domu a šetrenia energií, kozub je aj skvelým dekoračným prvkom v interiéri. Ak nemáte možnosť využívať otvorený oheň, vyberte si z bezkomínových elektrických kozubov alebo z kozubov na bioetanol. Dajú sa zavesiť na stenu, umiestniť kdekoľvek na podlahu alebo sa môžu stať súčasťou zariadenia izby. Najnovšie biokozuby ponúkajú aj tretí rozmer – dotváranie atmosféry vôňou.

 

020-Leenders_2

 

020-Hotpot_Gold_Silber_M2

 

Energia z farieb
Farby zohrávajú v našom živote dôležitú úlohu, aj keď si to niektorí neuvedomujú. Dokážu oživiť priestor a dodať mu energiu. Zlepšujú náladu a, naopak, prostredníctvom nich môžeme vyvolať aj pocit chladu alebo dramatickosti. Ako základný štandardný farebný systém sa používa Heringov farebný kruh, v ktorom sú štyrmi primárnymi farbami žltá, červená, modrá a zelená. Ich miešaním vznikli sekundárne farby ako purpurová, tyrkysová, oranžová a listová zeleň. Susediace farby sú harmonické, zatiaľ čo tie, ktoré ležia jedna oproti druhej, sú komplementárne a vytvárajú medzi sebou napätie. Účinnosť farebnosti interiéru však závisí aj od zvoleného osvetlenia v miestnosti a jej orientácie na svetové strany.

 

020-Ewald_hering_colors

 

Čarovanie s priestorom
„Zmena farebnosti stien dokáže čarovať s atmosférou. Pomocou správnej farby a vzoru tapiet môžete tvarovať priestor a opticky upravovať proporcie miestnosti. V jesennom období siahnite viac po teplých, zemitých farbách, ktoré pôsobia upokojujúco a vnášajú do priestoru pocit rovnováhy. Všetky teplé svetlé farby odrážajú prirodzené svetlo a vytvárajú v každom ročnom období slnkom nadýchanú atmosféru," hovorí interiérová dizajnérka Mgr. art. Katarína Bošanská.

 

020-HM

 

020-Marimekko_3

 

Trendové motívy
Podľa nej by ste sa nemali vzdávať slnečných dní a radšej si preniesť kúsok letnej energie do interiéru prostredníctvom steny natretej nažlto alebo tapetou v jemných žltkastých odtieňoch. Táto farba navodí dobrú náladu, podporí komunikatívnosť a opticky zväčší priestor. „Odtiene krémovej, béžovej a sivej sa hodia ku všetkému, zabezpečujú priestrannosť a pôsobia čisto a moderne. Aby priestor nezovšednel a nezostal bez výrazu, je dobre vyšperkovať interiér výraznou doplnkovou farbou. Túto sezónu sa vracajú odtiene hruškovo zelenej a tyrkysovej farby, ktoré dodávajú interiéru sviežosť. Jednoduché a finančne nenáročné oživenie steny v podobe tapety inšpirovanej rastlinami alebo stromami dokáže do domácnosti priniesť kúsok prírody. Vzory stromov, kvetov, listov a vetvičiek v rôznych farebných kombináciách sú nevšedným, ale účinným prostriedkom ako oživiť obývaciu izbu," radí dizajnérka.

 

020-koberec

 

020-Marimekko

 

Jednou vecou sú trendy, o ktorých čítame, druhou realita v predajniach farieb. „Momentálne sú populárne odtiene ako fialová, baklažánová, limetková, cyklámenová a hnedo šedá. Závisí to ale vždy od konkrétneho zákazníka a jeho predstavy a vhodnosti odtieňu k danému interiéru. Zákazníci sa radi inšpirujú trendmi, priamo v predajni sa však spoľahnú na svoj vlastný pocit. Snažíme sa ich upozorniť na to, že odtieň zobrazený vo vzorkovníku vyzerá väčšinou jemnejšie ako v skutočnosti. Je to spôsobené rozdielom plôch, keďže vo vzorkovníku vidíte len pár centimetrov štvorcových, ale steny mávajú až niekoľko desiatok metrov štvorcových. V skutočnosti sa teda odtieň na veľkej ploche javí o stupeň sýtejší, vysvetľuje Ing. Marián Gombík, vedúci oddelenia marketingu spoločnosti CHEMOLAK. „Výber odtieňa, samozrejme, závisí od celkového zariadenia interiéru a bytových doplnkov. Najdôležitejšia je farba podlahy, sedacej súpravy, nábytku, kuchynskej linky a podobne. Práve ich farebné trendy často určujú i trendy v interiérových farbách. Na jeseň by som určite doporučil zemité odtiene hnedej, červenej prípadne oranžovej, ale i populárnu hnedošedú, ktorá pôsobí príjemným teplým dojmom," dopĺňa vedúci marketingu.

 

020-RolfBenz_6500_065_large

 


Najnovšie biokozuby ponúkajú aj tretí rozmer – dotváranie atmosféry vôňou.

Túto sezónu sa vracajú odtiene hruškovo zelenej a tyrkysovej farby, ktoré dodávajú interiéru sviežosť.

V skutočnosti sa odtieň na veľkej ploche javí o stupeň sýtejší ako vo vzorkovníku.

 

 

TEXT Sláva Štefancová

Pin It