Tatrabanka SaB

Ilustračná snímka: Adobe Stock

 

Ekologické bývanie je témou, o ktorej sa dnes hovorí čoraz častejšie.

 

Ovplyvňuje totiž nielen našu planétu, ale aj každomesačné náklady, komfort života či výšku poplatku za hypotekárny úver. Prečo sa oplatí pri kúpe alebo rekonštrukcii nehnuteľnosti dbať na ekologickú stránku a ktoré cenné výhody tak môžete získať?

Čo považujeme za ekologické bývanie?

Ekologickosť domu či bytu hodnotí jeho energetický certifikát. Ten zaradí nehnuteľnosť do jednej z tried od A0 po I, pričom označenie A0 vyjadruje mimoriadnu hospodárnosť. Pri hodnotení sa berie do úvahy množstvo primárnej energie, ktoré sa spotrebuje pri každodennej prevádzke, ale aj tvar a veľkosť domu, izolácia, stavebný materiál, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a ďalšie faktory. Pokiaľ chcete bývať ekologicky, pozerať by ste sa mali po domoch či bytoch s energetickou triedou A0, A1, prípadne B. Ekologické bývanie vám poskytuje hneď niekoľko zásadných výhod.

1. Menšia záťaž na životné prostredie

Ekologické domy zabezpečia efektívne využívanie energie. Do veľkej miery sa spoliehajú na obnoviteľné zdroje – napríklad na slnečné žiarenie. Fotovoltické panely ho menia na elektrickú energiu, ktorú môžete využívať na bežný chod domácnosti. Na ohrev vody zas poslúžia slnečné kolektory. Využívaním obnoviteľných zdrojov energie prispievate k zníženiu spotreby fosílnych palív, ako je napríklad uhlie či zemný plyn. To v konečnom dôsledku vedie k výrazne nižšej záťaži na životné prostredie.

2. Nižšie účty za energie

Kvalitná izolácia budovy a okná, cez ktoré neuniká teplo – aj to je súčasťou ekologického bývania. Vďaka nim môžete podstatne menej vykurovať, čo sa prejaví na vašich faktúrach za energie. Čoraz populárnejšie sú aj tepelné čerpadlá, ktoré dokážu úplne nahradiť kotol a vy tak môžete zabudnúť na platby za plyn či tuhé palivo. Fotovoltické panely vám zas znížia účty za elektrinu.

 

AdobeStock SaB montaz

Ilustračná snímka: Adobe Stock

 

3. Menšia závislosť od dodávateľa energií

Ak odoberáte energie od externého dodávateľa, ste od neho, samozrejme, závislí. A to nielen čo sa týka financií, ale aj prakticky. V prípade poruchy elektrického vedenia si skrátka doma nezasvietite ani nezapnete televízor. Vďaka fotovoltickým panelom či tepelnému čerpadlu však môžete byť od dodávateľov energií do značnej miery nezávislí.

4. Vyšší komfort bývania

V zime vám býva doma priveľmi zima a v lete priteplo? Aby objekt mohol byť označený za energeticky efektívny a ekologický, musí byť kvalitne izolovaný. Vďaka tomu sa počas leta nebude prehrievať tak ako menej izolované stavby a v zime zas lepšie udrží teplo. Komfort vášho bývania teda bude vysoký aj bez výrazného vykurovania či používania klímy.

5. Zdravší život

Moderné ekologické nehnuteľnosti využívajú systém rekuperácie vzduchu. Ak nechcete, nemusíte okná vôbec otvárať, systém zabezpečuje neustále vetranie, 24 hodín denne 7 dní v týždni, a to bez výrazných tepelných strát. V domácnosti tak máte vždy čerstvý vzduch, ktorý navyše prechádza viacerými filtrami. Rekuperácia je vhodnou prevenciou plesní či vlhkosti v dome a ocenia ju aj alergici, ktorým sa bude pri tomto type vetrania ľahšie dýchať.

6. Výhodnejšia hypotéka pri kúpe bytu či domu

Ak má dom alebo byt energetický certifikát či tepelno-technický posudok triedy A0, A1 alebo B, môžete získať výhodnejšiu hypotéku. Zodpovedný prístup k našej planéte podporuje Tatra banka, ktorá ponúka Hypotéku pre modrú planétu so 100 % zľavou z poplatku za úver. Hypotéka pritom môže byť vo výške až do 90 % hodnoty zabezpečenia. Plusom je takisto sadzba od 1,89 % p. a. pri 1-ročnej fixácii.

 

VIAC O HYPOTÉKE PRE MODRÚ PLANÉTU

 

tatrabanka HU

Pin It