profimedia investovanie SaB

Ilustračná snímka: Profimedia

 

Dnes otázka nestojí, či sporiť a investovať, ale ako na to čo najviac rozumne.

 

Ak sa chceme mať lepšie, musíme na sebe pracovať. To isté platí aj o našich peniazoch. Ak chceme, aby rástli a zhodnotili sa, musia pracovať. Obzvlášť teraz, v časoch vysokej inflácie. Preto, či už máte nevyužité prostriedky na bežnom účte, kde každým rokom strácajú na hodnote, alebo máte v pláne postupne našetriť na rekonštrukciu domu alebo bytu alebo deťom na lepšie vzdelanie, prečítajte si týchto 7 užitočných rád, ako na to. Pripravili ich odborníci na investovanie z Tatra banky, aby pomohli každému, komu sa investovanie zdá byť náročné na pochopenie.

#1: Zarábajte, kde sa dá

Základom pre úspech je nevsadiť všetko na jednu firmu. Ak investujete do akcií jednej firmy, vystavujete sa veľkému riziku, lebo úspech vašej investície stojí a padá na úspechu jedného, aj keď aktuálne silného, hráča. To sa však môže kedykoľvek zmeniť. Podstatou teda je rozložiť riziko využitím väčšieho množstva aktív a cestou môžu byť obľúbené podielové fondy, ktoré spravujú profesionáli.

#2: Vyberte si správny fond

Hneď po voľbe cesty v podobe podielového fondu, je na rade druhé jednoduché pravidlo – vyberte si taký, ktorý má podiel akcií primerane vášmu prístupu k miere rizika. Tu je dôležité zohľadňovať jednak vlastné výnosové očakávania, ale aj potrebu siahnuť po investovaných peniazoch z pohľadu času a v neposlednom rade vlastnú rizikovú toleranciu. Lebo najhoršie je nezvládnuť sledovanie kolísania zainvestovaných peňazí. Ak teda chcete vysoký výnos, ale máte len krátky investičný horizont povedzme 5 rokov a zároveň nízku rizikovú toleranciu, určite nie je dobré uvažovať o dynamických a progresívnych riešeniach. 

#3: Investujte pravidelne

Podľa portfólio manažérov Tatra banky ide v tomto prípade o jeden z najlepších tipov alebo receptov na úspešné investovanie. Tu vôbec nejde o veľké jednorazové príležitosti, ale o pravidelné každomesačné zasielanie určitej sumy do zvoleného podielového fondu. Tento návyk vás navyše odbremení od potreby rozhodovať sa, či je práve teraz ten správny čas na investovanie. Jednoducho, vďaka tomuto pravidlu a prístupu investujete nielen v pozitívnych obdobiach po nárastoch, ale hlavne v čase poklesov, keď sú ceny aktív lacnejšie. A prirodzene, po pravidelnom investičnom sporení tiež siahnite, ak chcete zabezpečiť lepšie vzdelanie svojim deťom alebo im dať nasporené peniaze pri opúšťaní rodinného hniezda.

 

 

#4: Rozložte investície v čase

V prípade, že máte k dispozícii väčší obnos peňazí, určite je vhodnejšie rozložiť si investíciu v čase. Môžete tým výrazne znížiť riziko nesprávneho načasovania a zároveň tým spriemerujete cenu, za ktorú nakupujete. Najjednoduchší prístup spočíva v pravidle 3 x 3. Pravidelnú investíciu rozdeľte na 3 časti a tie potom v trojmesačných rozostupoch postupne zainvestujte.

#5: Pri poklese nepanikárte

Ľahko sa to síce hovorí, no ťažšie realizuje. Pravda je však taká, že najúspešnejší sú tí najvytrvalejší a disciplinovaní, ktorí vytrvajú aj v ťažších časoch a nenechajú sa pomýliť poklesmi a ovládnuť strachom. Trpezlivosť je kľúčová, lebo prepad býva síce náhly, no návrat na pôvodné a potenciálne vyššie hodnoty však trvá o čosi dlhšie. Navyše, ak zainvestujete ešte ďalšie disponibilné voľné prostriedky, môžete navýšiť potenciál svojich už zainvestovaných financií.

#6: Využite poklesy

Ako sme uviedli aj v predchádzajúcom princípe, využite poklesy, ak môžete. Poklesy sú síce  väčšinou dočasne negatívne a pohľad na ne nie je príjemný, no keď sa situácia zlepší, postupný rast s navýšenou investíciou prinesie spravidla vyšší výnos.

#7: Investujte dlhodobo

Tak, ako investujete do domu na dlhé obdobie, rovnako tak pristupujte aj k investíciám finančných prostriedkov. Ide primárne o budúci výnos, nie rýchle obohatenie sa v súčasnosti. Každej investícii je potrebné dopriať čas.

Investičná sedmička | Tatra banka

Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

Pin It