16_Parrot_ZikmuMnohí ho považujú za čudáka alebo „Enfant terrible" sveta dizajnu. On svojim neprajníkom odpovedá desiatkami nových projektov a prevratnými nápadmi. Nezáleží mu na tom, ako veci vyzerajú, ale aké pocity vyvolávajú.

 

Philippe Starck sa narodil ako syn leteckého konštruktéra a veľkú časť svojho detstva strávil pod jeho kresliacou doskou, kde celé hodiny pílil, rezal, lepil a rozoberal bicykle, motocykle a rôzne predmety. Všetko, čo mu prišlo po ruky odkladal, neskôr opravoval alebo nanovo zostavoval. Už vtedy si uvedomoval, že dizajn nie je len o vzhľade vecí, ale o ich fungovaní.

 

Bez oddychu

Starck je povestný tým, že má za sebou množstvo realizácii, či už pod vlastnou značkou alebo pod hlavičkami iných firiem. Navrhuje takmer všetko – od zariadenia interiérov po úžitkové predmety. Venuje sa dokonca aj priemyselnému dizajnu. A tak sa v portfóliu jeho produktov ocitli vedľa seba kuchyne, lampy, vázy, kľučky, príbory, kúpeľne a kúpeľňové doplnky, televízory, reproduktory, počítačová myš, okuliare, šatky, hodinky, spodná bielizeň, topánky, veterné elektrárne či autá, motorky a jachty. Aby toho nebolo málo, navrhuje aj interiéry hotelových apartmánov, kaviarní, obchodov a verejných i súkromných budov. O jeho neúnavnej práci svedčia realizácie doma, vo Francúzsku, i v zahraničí (reštaurácia Peninsula v hoteli v Hong Kongu, Teatron v Mexiku, Hotel Delano v Miami, Mondrian v Los Angeles, Paramount Hotel v New Yorku...). Niektoré interiéry zariadil kompletne od nábytku až po doplnky.

 

Hnací motor

Tento momentálne najvýznamnejší francúzsky dizajnér priznáva, že isté obdobie jeho tvorby ho poháňala túžba po novinkách a vlastné ego. Dnes pri svojej práci zohľadňuje najmä environmentálne hľadisko a ľudský princíp – nechce tvoriť luxusný nábytok limitovanej edície, nedostupný bežným ľuďom. Je známy svojimi netradičnými riešeniami a kombinovaním napohľad nesúrodých materiálov – skla s kameňom či plyšu s chrómom. Za svoj život získal množstvo ocenení.

 

16_juicy

Odšťavovač Juicy Salif vznikol v druhej polovici 80. rokov a vyvolal veľkú diskusiu o vzťahu formy a funkcie predmetov. Dodnes patrí k ikonám firmy Alessi. Niekomu pripomína vesmírnu raketu, inému hmyz.

 

16_ara

Lampu Ara navrhol Starck pre firmu Flos v roku 1988.

 

Rešpekt vzbudzujú najmä Starckove nábytkové solitéry. Stoličku Louis Ghost navrhol pre Kartell v roku 2002. Ide o plastovú stoličku inšpirovanú štýlom éry Ľudovíta XV. a zároveň najodvážnejší príklad polykarbonátu vstrekovaného do jednej formy.

16_Ghost

16_MaxSitko Max le Chinois s mosadznými nožičkami vzniklo rovnako v spolupráci s firmou Alessi. Patrí k dizajnérovým komerčne najúspešnejším produktom.

 

 

16_Hot_Berta

Varná kanvica Hot Bertaa bola navrhnutá v roku 1990 – teda štyri roky na to, ako Starck začal spolupracovať so slávnou talianskou firmou, ktorá vyrába domáce potreby.

 

16_Parrot_Zikmu

Reproduktory Parrot Zikmu, kompatibilné s Wi-Fi a Bluetooth, spojili najmodernejšiu technológiu so špičkovým dizajnom.

 

16_Starck_X

Známa je dizajnérova spolupráca s nemeckou firmou Duravit. Navrhol pre nich niekoľko sérií kúpeľní. Vyznačujú sa jednoduchosťou a moderným minimalizmom. Vaňa Starck X má rozmery 180 x 90 cm a je symbolom luxusu, ktorý si človek dopraje pri domácom wellnesse.

 

 

16_Mademoiselle

Mademoiselle armchair – teda „kreslo slečna" je malé dizajnové kresielko oblečené do rôznych kvetinových vzorov. Nohy z priehľadného polykarbonátu sú osadené na čalúnený korpus rôznych materiálových vyhotovení. Jednými z nich sú aj tkaniny so vzormi Missoni či Moschino.

 

16_Starck_by_Warendof

Koncept kuchyne pod názvom Starck by Warendorf posúva tento priestor na novú úroveň. Stavebnicový systém prepája kuchynské prvky s nábytkom obývacích izieb.

 

 

16_StarckPhilippe Starck
Narodil sa 18. januára 1949. Vyštudoval École Nissim de Camondo v Paríži. V roku 1968 vznikla jeho prvá vlastná firma, ktorej umeleckým riaditeľom sa stal spolu s Pierrom Cardinom. Od polovice 70. rokov pracoval ako samostatný interiérový a produktový dizajnér. Navrhol dokonca interiér súkromného apartmánu vtedajšieho francúzskeho prezidenta Françoisa Mitterranda. V roku 1980 založil firmu a distribučnú spoločnosť Starck Production. Je štvrtýkrát ženatý a má štyri deti, ktoré dostali netradičné mená Ara, Oa, Lago a K. Žije a pracuje v Paríži.

 


TEXT Sláva Štefancová

Pin It