Titulka vyrez

Vydanie SaB september - október je zamerané na nadčasové materiály a dizajn. Venujeme sa aj ekologickejším verziám stavieb, poradíme, ako vybrať kvalitný nábytok a ako ušetriť vďaka ekostavbám.

 

Zaujímavým príkladom toho, ako sa dá skĺbiť rurálne lesné prostredie so súčasným dizajnom, je poľský House in the Woods od architektky Aleksandry Dobrowolskej-Grobel. Centrom spoločných priestorov sa v jej najnovšom projekte stal skulpturálny kuchynský ostrovček, moderná verzia tradičnej pece na drevo. Drevené trámy či vápenné omietky tu výborne ladia s oranžovými stoličkami v neotenickom dizajne. Celý dom ponúka pre dvojicu majiteľov cenný únik od rušného života v hlavnom meste a zároveň miesto, kde sa ich umelecké osobnosti cítia komfortne.
 
 
SaB house in the woods

Foto: Mood Authors

 

Slávny francúzsky dizajnér Mathieu Lehanneur sa v New Yorku podpísal pod výnimočný projekt pied-à-terre, teda typ menšieho bytu vo veľkom meste, ktorý štandardne nie je využívaný na celoročné bývanie. Ide naozaj o dizajnovú chuťovku, keďže viaceré kusy nábytku tu zažili svoju premiéru. „Sníval som o svete bez gravitácie, o plávajúcom stave, kde pojmy ako ťažké a ľahké už nemajú žiadny význam,“ povedal o jednom zo svojich návrhov Mathieu Lehanneur.

 

SaB lehanneur new york

 Foto: Leandro Viana

 

Nábytok od renomovaného dizajnéra, ten sa môže stať aj kúskom, ktorý sa bude dediť ďalšie generácie. A aj to je jeden z rozmerov nadčasového a udržateľného dizajnu – nekupovať s každým trendom niečo nové, práve naopak. Staviť na kvalitu, ktorá pretrvá. To je nosná myšlienka našej Hlavnej témy, na ktorú zľahka nadväzuje aj rubrika Trendy o recyklácii a upcyklácii nábytku.

 

kreslo upcyklacia

 

V Stavebníctve sme sa pozreli na rôzne typy ekologickejších verzií klasických stavieb, prečítať si môžete aj dôležité informácie o aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR, a tiež o novinkách v oblasti izolácií. A ak je jednou z hlavných tém tohto čísla nadčasovosť, tak s architektom Oliverom Sadovským sme sa porozprávali aj o fenoméne času v architektúre.

 

SaB klastor roznava 

 Foto: Matej Hakár

 

V sekcii Exteriér sa spolu s nami nechajte uniesť babím letom na terase s tými správnymi doplnkami.

 

SaB Basket chair

Foto: Cane-line

 

Vydanie SaB september-október kúpite v tlačenej verzii u každého dobrého predajcu alebo online v našom e-shope

Pin It