Foto: Adobe Stock

Pripravujete obnovu svojho rodinného domu, ale stále nemáte úplne vyriešené financovanie? Ak sú súčasťou vášho plánu aj prvky na zvýšenie energetickej hospodárnosti bývania, môžete renovovať oveľa výhodnejšie. Pomôže vám v tom dotácia z programu Obnov dom a zvýhodnený Bezúčelový úver od Tatra banky.

 

Ušetriť môžete až 19 000 eur 

Mať krajšie bývanie a zároveň v budúcnosti ušetriť na energiách – to všetko je dnes o niečo dostupnejšie. Vďaka štátnemu príspevku z programu Obnov dom môžete získať na renováciu sumu až do výšky 19 000 eur. 

Nárok naň máte, ak dosiahnete úsporu energií aspoň vo výške 30 % oproti stavu pred obnovou. Ušetriť pritom môžete až trištvrte nákladov na renováciu. Hneď po dokončení projektu vás tak potešia nižšie sumy na faktúrach za energie a zároveň sa vďaka štátnemu príspevku výrazne skráti návratnosť celej investície.

 

Zateplenie strešného plášťa

Foto: Adobe Stock

 

Zateplenie, slnečná energia či tepelné čerpadlo

Podstatne lacnejšie tak nainštalujete napríklad solárne kolektory na výrobu tepla a ohrev vody pre domácnosť alebo v bazéne. Príspevok je určený aj na inštaláciu fotovoltických panelov, ktoré menia slnečnú energiu na elektrinu: tú potom môžete využiť na bežný chod domácnosti – či už na činnosť spotrebičov, vykurovanie alebo nabíjanie elektromobilu. 

Zaujímavou technológiou je aj tepelné čerpadlo, ktoré slúži najmä na vykurovanie a dokáže úplne nahradiť plynový kotol. Keďže dôležité je nielen teplo získať, ale aj ho v dome udržať, dotácia je určená aj na zateplenie.

Program Obnov dom sa takisto zameriava na podporu elektromobility. Prispeje teda aj na zriadenie domácej nabíjacej stanice – wallboxu, ale len v kombinácii s fotovoltickými panelmi. To sú iba niektoré z vylepšení, na ktoré môžete získať príspevok. 

Kým dostanete dotáciu, pomôže výhodný úver

Žiadosť o dotáciu môžete podať od 9. 10. 2023 od 9:00 ráno, a to elektronicky alebo fyzicky, aj s potrebnými prílohami. Všetky materiály si treba pripraviť vopred a žiadosť podať čo najrýchlejšie. Tretie kolo programu Obnov dom, ktoré prebiehalo na jar, sa totiž uzavrelo pre veľký záujem už po 14 hodinách. 

Ak vám Slovenská agentúra životného prostredia žiadosť schváli, finančné prostriedky dostanete, až keď je renovácia hotová. S finančnými prostriedkami, ktoré potrebujete na obnovu, vám pomôže zvýhodnený Bezúčelový úver od Tatra banky. Získať vďaka nemu môžete sumu až do výšky 28 000 eur.

Keď pri žiadosti o úver predložíte uzatvorenú zmluvu o poskytnutí štátneho príspevku, dostanete navyše tieto výhody: lehotu splatnosti až do 120 mesiacov, úrokovú sadzbu 5,99 % p. a. na celé obdobie splatnosti úveru a 100 % zľavu z poplatku za úver. Svoju splátku si navyše môžete vypočítať vopred v prehľadnej a jednoduchej kalkulačke.

Vypočítajte si mesačnú splátku bezúčelového úveru

Pin It