PE304770Patríte aj vy k tým, čo vždy túžili po raňajkách na terase za spevu vtákov a víkendoch strávených kosením trávnika? Osud to ale zariadil inak a džungľa, ktorá sa momentálne okolo vás nachádza, je z betónu? Nezúfajte, máme pre vás riešenie.

 

Ak teda máte aspoň to šťastie, že bývate v byte s balkónom, nemusíte sa svojich snov vzdávať. Jazdiť celú sobotu po trávniku na záhradnom traktore síce nebudete môcť, ale užiť si letný večer s vínkom na čestvom vzduchu, alebo si dopestovať zeleninu, určite áno. Stačí len trocha priložiť ruku k dielu a zapojiť fantáziu.

 

Predtým ako začnete, premyslite si na čo chcete svoj balkón využívať. Priestoru nie je nazvyš, preto sa budete musieť zmieriť s tým, že nemôžete mať všetko. Buď svoj balkón pretvoríte na alternatívu obytnej terasy alebo úžitkovej, prípadne okrasnej záhrady. Rovnako by ste si mali premyslieť štýl, v ktorom balkón zariadite a tomu prispôsobiť výber materiálov a farieb. V prípade takýchto malých záhradiek na balkóne by ste sa mali obmedziť na jeden až dva druhy stavebného materiálu, aby priestor nepôsobil chaoticky. Veľmi pekná je kombinácia dreva a kovu. Podobné je to aj s farbou. Môžete sa inšpirovať minulosťou a zariadiť balkón v romantickom štýle, alebo dať prednosť pestrým farbám a moderným materiálom, prímorskému štýlu či minimalizmu.

 

Dominantka_PE302730

 

Malé stavebné úpravy

Na štandardnú betónovú podlahu balkóna môžete položiť keramické dlaždice alebo si v obchode, špecializovanom na záhradné doplnky, kúpte drevené panely. Jednoducho sa skladajú a sú naozaj efektné. Ak bývate v staršom dome, môžete si steny balkóna vymaľovať, prípadne obložiť imitáciou tehly alebo kameňa. To je už vyšší level. Takisto porozmýšľajte o zábradlí a jeho výplniach. Ak kvôli jednotnému vzhľadu budovy nemôžete tieto prvky vymeniť, skúste si ho natrieť vybranou farbou aspoň z vnútornej strany. Zaujímavým pomocníkom môžu byť aj textilné alebo bambusové zásteny.

 

 

Zariadenie na mieru

Na malom balkóne sa vyhnite masívnym kusom nábytku. Najvhodnejšie sú skladacie stoličky a stolík, prípadne sklápací stolík, ktorý môže byť pripevnený na stene alebo na zábradlí. Ak nedôverujete skladacím stoličkám a radšej máte pevný nábytok, vyberte si tzv. stohovateľný typ stoličiek, ktoré sa odkladajú vkladaním do seba. Nábytok na balkóne by mal spĺňať rovnaké požiadavky, ako nábytok do záhrady. Má byť odolný voči poveternostným vplyvom a hlavne vode, aby ste ho nemuseli pri každej letnej búrke skrývať do bytu. Vyberajte preto z ponuky záhradného nábytku, je široká. Praktickým riešením je tiež lavica, ktorej súčasťou je úložný priestor, do ktorého si môžete odložiť polstre i nepotrebné veci z bytu.

 

PE303746

 

PE302734

 

 

Nielen okrasné, ale aj jedlé

Nie je nič krajšie, ako balkón plný zakvitnutých kvetov. Okrem nich si tu môžete dopestoveť aj ovocie a zeleninu. Pokiaľ však pestujete rastliny v nádobách, mali by ste im venovať oveľa viac času a starostlivosti, ako pri pestovaní v bežnej záhrade. Základom by mali byť trvalkové mrazuvzdorné druhy. Zvoľte jeden až dva malé ihličnany, ktoré vás potešia počas zimy, zvyšok však nechajte na premenlivú krásu opadavých drevín a trvaliek. Vyberajte si tie rastliny, ktoré máte najradšej, priestoru nie je nazvyš. Dreviny vhodné na balkón sú napríklad niektoré druhy dráča, hortenzie, vŕby, drieňa, borievky, budleji či nátržníka.

PE304830PE304842

 

Medzi jedlé a veľmi obľúbené rastliny na balkóny rozhodne patria všetky druhy byliniek, či už kuchynských alebo liečivých. V súčasnosti už záhradníctva ponúkajú široký výber druhov v rôznych farebných a veľkostných odrodách.
Do väčších črepníkov môžete umiestniť dokonca aj jedlé kry, ako sú maliny, černice, ríbezle, zemolez kamčatský alebo čučoriedky, prípadne ovocné stromčeky. Pri nákupe sa vždy informujte o vzraste dreviny a žiadajte zakrpatené odrody.
Zo zeleniny zabezpečia pestrosť napríklad farebné odrody kelu, kapusty, brokolice, fazule či rôznych druhov šalátu, ktoré sú okrasné nielen farbou, ale aj rôznymi druhmi olistenia. Ďalšie vhodné zeleniny na balkóny sú špenát, baklažán, mangold, kaleráb, pór, zeler.
Úžitkové rastliny doplňte tradičnými balkónovými kvetinami, ako sú muškáty, aksamietnice, petúnie, nechtíky, kapucínky, fuksie, železníky či astry. Počas letných dní doplňte balkón aj o exotickú krásu banánovníka, citrusov či iných izbových rastlín. Riešením sú aj treláže, na ktoré jednotlivé črepníky zavesíte pomocou háčikov.

 

 

Nevyhnutná závlaha

Malé nádoby neudržia veľa vody, preto by ste nemali polievanie balkónových rastlín podceniť. Najvhodnejšia je odstáta voda a praktické je vymyslieť si samozavlažovací systém. Oceníte ho najmä počas letného obdobia, keď odchádzate na dlhší čas z domu a o rastliny sa nemá kto starať. Riešením je povrchová kvapková závlaha riadená malým počítačom, kde sa dá nastaviť objem vody aj interval a presný čas zavlažovania. Lacnejším, avšak menej dômyselným riešením sú dostatočne hlboké podmisky, kde prilievate vodu v dlhších intervaloch ako pri zavlažovaní nádob.

 

PE291717

 

 

Svoj balkón si nezabudnite skrášliť drobnými dekoráciami a na príjemné romantické posedenia počas letných večerov si pripravte sviečky, prípadne malé lampášiky. Riešením môžu byť aj solárne lampy.

 

PE297038

 

svietidla

 

 

Vzhľad a štýl svojho balkóna môžete meniť podľa nálady vďaka rôznym doplnkom, textíliám, vankúšom či polstrom.

vankuse

 

Usaďte sa v závesnom kresle, zatvorte oči a preneste sa do raja...

ENIFA

Text: Jana Zajasenská

Foto: Ikea, Gant, H&M, F&F

 

 

Pin It