×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/stavebnictvoabyvanie.sk/web/images/sab/april_2012/046/galeria
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//sab/april_2012/046/galeria

 

02Zelené rastliny, či už veľké alebo malé, udávajú tón a sú nevyhnutným doplnkom interiéru. Kto nepozná pocit pokoja a istoty v prírode medzi stromami?

 

Zelené rastliny patria k duchu našej uponáhľanej doby. Preplnené kalendáre nás neustále naháňajú od jedného stretnutia k druhému, mobil ide „roztrhať" od vyzváňania, návšteva strieda návštevu. Všetko prebieha v neustálom strese. Len rastliny pokojne zostávajú na svojom mieste...

 

 _MG_1528

 

Zelené (dovolené) uvoľnenie

Nie je preto prekvapením, že zelené živé rastliny v interiéri preukázateľne upokojujú a majú pozitívny vplyv na vnútorné prostredie. Zníženie stresovej hladiny výrazne zvyšuje ľudskú produktivitu. Samotný pohľad na rastliny v nás vyvoláva pozitívne emócie, pocit uvoľnenia a zdravia. Môžeme teda povedať, že v miestnosti s rastlinami vytvárame „zdravý" životný priestor.
Okrem produkcie kyslíka zvyšujú rastliny odparovaním vody vzdušnú vlhkosť v suchých priestoroch našich bytov. Hydroponicky pestované rastliny alebo rastliny v plne minerálnych zeolitových substrátoch filtrujú zo vzduchu jedovaté látky, napríklad formaldehydy. Mali by sme podvedome cítiť, že rastliny nutne patria do interiéru našich domovov, vstupných hál či obchodných centier.

 

Dôležitý substrát

Substrátom, v ktorom rastliny dnes bežne pestujeme, už však nie je obyčajná pôda s podielom organických zložiek, ktorá časom mineralizuje, mení fyzikálne vlastnosti a rastliny preto treba presádzať. Moderné pestovateľské technológie využívajú čisto minerálne substráty (napríklad Zeostrat®, Seramis®, alebo keramzit Hydroton® pre hydropóniu), ktoré zabezpečujú rastlinám optimálne rastové podmienky. Vysoká nasiakavosť zaručuje dokonalé vlahové pomery, absorpčné vlastnosti zeolitových substrátov zasa stabilný prísun živín ku koreňom.

 

03

 

Rastliny bez presádzania

Rastliny vďaka stálym fyzikálnym a chemickým vlastnostiam minerálneho substrátu nemusíme po celú dobu ich životnosti presádzať. Rastliny v moderných substrátoch ľahko a úspešne využijeme v domácich interiéroch alebo v zimných záhradách. Zákazníci pri tom oceňujú najmä čistotu a hygienu takýchto technológií. Hydroponické rastliny môžeme bez obáv použiť dokonca v priestoroch, kde žijú alergici.

 

{gallery}/sab/april_2012/046/galeria{/gallery}

 

Text: Slavomír Šebest, florista
Foto: Kvety VICTOR

 

 

 

Pin It