Miláno sa v apríli stalo svetovým hlavným mestom dizajnu a kreativity – v rámci výstavy iSaloni boli predstavené nové koncepty a vízie. Čo si o nich myslí architektka showroomu Zeno?

 

Čo vás v Miláne najviac oslovilo?

Výstava iSaloni v Miláne je najväčšou výstavou dizajnu na svete. Osobne ma veľmi zaujali nové trendy vo farbách. Biela vysoko lesklá farba ustúpila zemitým farbám s prevahou bielej kávy miešanej so šedou, ktoré dopĺňali tri nové dominantné odtiene – kurkuma (odtieň teplej žltej farby), šafran (teplá oranžová farba 60. rokov symbolizujúca zdravie, mladosť a dôveru) a petrolejová farba (odtieň medzi modrou a zelenou predstavujúci široké nebo a hlbokú vodu). Tieto farby boli predstavené v kombinácii s prírodným, masívnym drevom, ktoré si vďaka ekologickým olejom a voskom zachováva prirodzenú farebnosť a štruktúru. Novinkou v úpravách povrchu nábytku je špeciálna omietka s tzv. betónovým „lookom", nanášaná, ako na korpusy, tak aj na dvierka skriniek. Oslovili ma aj koberce zošité z viacerých dielov v rovnakom farebnom tóne, s patinou 150 rokov starých bazárových kúskov. Upútala ma subtílnosť niektorých stolov a políc, veľmi tenké materiály pri pomerne veľkých rozmeroch.

 

Prichádza leto a terasy a záhrady sa stávajú našimi druhými obývačkami. Podľa čoho si vyberať záhradný nábytok?

V prvom rade si treba povedať, kde bude záhradný nábytok presne umiestnený. Či bude používaný na otvorenej terase, pri bazéne, pod strieškou... Masívny drevený nábytok a prírodný ratanový sú náročnejšie na údržbu a aj na skladovanie, pokiaľ sú neustále vystavené vplyvu vonkajších podmienok. Prírodný nábytok je potrebné raz za čas prebrúsiť a naolejovať, prípadne nalakovať. Z tohto pohľadu by som odporúčala nábytok vyrobený z umelých vlákien. Napríklad nemecká firma Dedon vyrába nábytok z umelého vlákna v nádherných dizajnoch.

 

pripravila: Sláva Štefancová

 

 

Pin It