Viktor_150x100Postupne sa výzdoba interiéru živými kvetinami a rastlinami udomácňuje aj v našich končinách, čo je dobrým znamením. Zakladateľ firmy VICTOR, Viktor Hrobák, však nehovorí o klasických muškátoch či svokrinom jazyku na okne.

 

 

Ako postupovať, aby kvetinová výzdoba obydlia bola nielen stále svieža, ale i vkusná?
Existuje veľa estetických zákonitostí, ktorými by sme sa pri výzdobe interiéru mali riadiť. Ja spomeniem pravidlo primeranosti, ktoré je podľa mňa najdôležitejšie. V prvom rade sa musíme podľa atmosféry v domácnosti správne rozhodnúť, aký štýl aranžovania kvetín zvolíme. Podľa toho vyberáme klasicky alebo moderne pôsobiace kvetiny, rastliny a nádoby. V našich domácnostiach sú pomerne obľúbené sezónne dekorácie, zložené z rôzneho počtu živých alebo umelých prvkov. Živé kytice, aranžmány i okrasné rastliny prinášajú do domu neustálu zmenu, ale vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Naopak stabilizované, sušené či hodvábne kvetiny stačí občas oprášiť a po sezóne uložiť do krabice.

 

2011-32

 

2011-35

 

 

2011

 

S kvetinami pracujete už dlho. O aký sortiment majú zákazníci najväčší záujem?
Zákazníci najčastejšie kupujú kvety ako dar. Ak sa niekto rozhodne kúpiť kvet alebo rastlinu do svojho interiéru, hľadá niečo lacnejšie, menšieho vzrastu, aby mu „to" časom dorástlo. O tom, že by si zákazník len tak kúpil na stôl kyticu rezaných kvetín, budeme asi ešte dlho snívať. Aj keď prvé lastovičky sa už objavujú. Zákazníci by sa mali naučiť pristupovať ku kvetom ako k spotrebnému tovaru. V našich obchodoch ponúkame tovar, ktorý z hľadiska uplatnenia v domácnosti môžem rozdeliť na tri skupiny:

  • sezónne rastliny, ozdobné kvetom alebo plodom (ceny do 5 eur)
  • malé zelené rastliny (ceny do 7 eur)
  • stredné až veľké rastliny (ceny až do stoviek eur)

Prvé dve skupiny rastlín slúžia na dočasnú dekoráciu priestoru a po odkvitnutí ich môžeme smelo vyhodiť. Na jar prvosienky, neskôr narcisy, v lete mini ružička, na jeseň napríklad chryzantéma. Na parapet je vhodná skupinka rastlín s farebným listom alebo orchideí v starostlivo vybraných nádobách, ktoré ladia alebo kontrastujú so zariadením miestnosti. Keď príliš vyrastú alebo im nevyhovujú podmienky, vymeníme ich za nové a zdravé rastliny. Ak chceme mať v byte kvet veľkého vzrastu, oplatí sa kúpiť odborníkmi vypestovaný exemplár.

 

305

 

360

 

Ak sa rozhodneme pre dekoráciu z rezaných kvetín alebo ich dostaneme ako dar, ako ich udržíme čo najdlhšie svieže?
Kvet aj vo váze ďalej rastie, takže musí prijímať dostatok vody. Aj keď robíme maximum pre to, aby kvety od nás vydržali čo najdlhšie, ich životnosť vo váze je 7 až 10 dní. Prvotným predpokladom pre dlhšiu životnosť je správna preprava a spracovanie rezaného materiálu. Kvetinár pri samotnej príprave aranžmánu alebo kytice nesmie šliapnuť vedľa. Kvetiny musí správne očistiť, zarezať, prípadne vystužiť stonky. Takto pripravené kvety vyžadujú čerstvú vodu a čisté nádoby. Výživa pre rezané kvety udržiava vodu vo váze čistú, takže stonky nezahnívajú a voda nezapácha. Vodu však treba dopĺňať a kvety nevystavovať prievanu, sálavému teplu, slnečnému žiareniu a podľa možnosti ani cigaretovému dymu.

 

2011-27

 

 

2011-4

 

Aký spôsob pestovania rastlín je najvhodnejší v byte?
Dovolím si začať protiotázkou. Je každý byt vhodný na pestovanie kvetín? Samozrejme že nie. Napriek tomu často riešime požiadavky na živé rastliny v priestoroch, kde nemajú priaznivé podmienky na rast. Pre dlhodobé pestovanie konkrétnych rastlín odporúčam hydroponický systém, prípadne sadenie do minerálnych substrátov, ktoré umožňujú kontrolu zálievky. Obidve metódy sú drahšie ako klasický spôsob pestovania, ale starostlivosť o rastliny je dlhodobo jednoduchá. Hydropónia a zeolitový substrát riešia problémy so zálievkou a výživou rastlín. V každom kvetináči je hladinomer, ktorý jasne ukazuje kedy kvet poliať a koľko vody mu dodať.

 

2337

 

_MG_2340

 

text: Ivona Partmanová
foto: Victor, distribúcia kvetov

 

 

Pin It