Active ImagePrincípom dnešného interiéru je individualita, kombinácia módnych trendov a historických či umeleckých smerov. Obľúbená je kombinácia bledých matných dvierok a drevenej pracovnej dosky. Dominujú výrazne členené horné skrinky, často s nerovnou hornou hranou. Zasklené dvierka zostavu odľahčujú. Obľúbenými a praktickými doplnkami sú antikorové závesné programy.

 

 

 

 

Usporiadanie kuchynskej linky
Zostava kuchynskej linky vychádza z postupu prípravy jedla. Nákup prinesieme, odložíme na pracovnú plochu a uložíme do chladničky či špajze. Varenie sa začína umývaním a čistením, potom sa potraviny spracovávajú (to vyžaduje plochu 60 – 80 cm) a napokon všetko putuje na varnú dosku či do rúry. Po skončení varenia treba nádoby odstaviť – preto má byť priestor na oboch stranách varnej dosky voľný.
Pre praváka sa radia jednotlivé zóny zľava doprava, pre ľaváka naopak. Usporiadanie kuchyne v tvare písmena L a U šetrí zbytočný pohyb po kuchyni. Vhodné je i „dvojradové“ usporiadanie, kde je nábytok po oboch stranách. Prechod medzi skrinkami má mať šírku aspoň 110 – 120 cm, aby sa  vyhli dve osoby. Chladnička sa umiestňuje do rohu, lebo v limke pôsobí príliš robustne.
Horné skrinky nemajú byť vyššie ako 185 cm od podlahy a ich hĺbka má mať 15 – 30 cm, aby gazdinka mala prehľad o uložených veciach. Zväčšenie hĺbky pracovnej plochy na 70 – 75 cm dovoľuje zavesiť horné skrinky nižšie, čím sa vyhneme naťahovaniu po taniere  i nepríjemným zraneniam.

Active ImageOsvetlenie pracovnej plochy
Svetlo, dopadajúce pracovnú dosku, musí mať dostatočnú intenzitu, má zabezpečiť správnu reflexiu farieb, dôležitú pre prípravu jedál a varnú i prípravnú plochu má osvetliť tak, aby si kuchár netienil. Takéto osvetlenie poskytnú samostatné svetlá nad pracovnou doskou.
Najčastejším riešením sú žiarivkové či bodové svetlá na spodnej strane horných skriniek. Žiarivky majú nízku spotrebu energie, dlhú životnosť a vyžarujú minimum tepla. Obľúbené bodovky majú veľmi úzky svetelný uhol, vyžarujú viac tepla a na dôkladné osvetlenie ich treba oveľa viac. Moderné kuchynské linky obsahujú kompaktné telesá so žiarivkami aj s bodovými halogénovými svetlami.
Novinkou sú diódy. Majú zanedbateľnú spotrebu elektrickej energie a využívajú sa na osvetlenie pracovných plôch. Aktuálnym trendom je ich použitie na presvetlenie políc, čím dávajú kuchynským linkám netradičný vzhľad. Pri zaobstarávaní osvetlenia do kuchyne kupujte vždy ucelený rad svetiel, aby sa dizajn jednotlivých osvetľovacích prvkov navzájom nerušil.

Active ImageDrôtený program
Keď sa na trhu objavil prvý drôtený otočný karusel a využil mŕtvy priestor v rohových skrinkách, začala sa priam hviezdna kariéra drôteného programu. Využíva sa dodnes a je štandardnou súčasťou kuchynských liniek. Do rohov patria zasa otočné koše upevnené priamo na dvierka.
Police, závesy, háčiky, priehradky a výsuvy sa najčastejšie vyrábajú z antikora či hliníka s pochrómovaným, resp. lakovaným povrchom.


Základom závesných programov tvoria závesné lišty, tyče i celé steny, na ktoré sa upevnia police, závesné koše, odkvapkávače, priehradky a sady háčikov. Horizontálna tyč nad pracovnou plochou slúži na zavesenie poličiek (na koreničky i kuchárske knihy), háčikov (na chňapku, naberačky a iné pomôcky), odkvapávačov na taniere a poháre, držiakov na papierové utierky a doštičiek na krájanie. Praktický je i magnetický držiak na nože.

Active ImagePracovná doska
Táto dôležitá súčasť kuchynskej linky má zásadný vplyv na pohodlie pri práci a príprave jedál. Musí zniesť poškriabanie, porezanie nožom, spálenie dnom horúceho hrnca či prskajúcim tukom. Týmto vplyvom odolávajú pracovné dosky na báze dreva s umakartovým či laminovaným povrchom, keramické obklady, nehrdzavejúca oceľ, umelý a prírodný kameň. Jednotlivé materiály sa však líšia cenou, vzhľadom i svojimi vlastnosťami.

Zdravé varenie
Jesť zdravo neznamená len zaradiť do svojho jedálnička mnoho zeleniny, rýb, strukovín a cereálií. Dôležitá je i správna príprava jedál, aby si zachovali čo najviac vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Postará sa o to parná rúra. Do jej zásobníka stačí naliať vodu a počkať, kým horúca para uvarí za vás. V rúre bez zbytočných strát živín pripravíte zeleninu, mäso, knedle, ryžu i cestoviny. Vo veľkoobjemových rúrach pracujúcich s horúcou parou zhotovíte celé menu naraz, bez miešania pachov a chutí jednotlivých jedál.
Najnovšie modely zvládajú rozmrazovanie i ohrev pokrmov, majú prehľadný multifunkčný LCD displej, senzorové bezdotykové ovládanie, elektronický časovač (do 60 min.), indikátor hladiny vody so signálovým tónom (upozorní vás, kedy treba vo vyberateľnom zásobníku doplniť vodu) a detskú poistku.

Active ImageJedálenský stôl
Odborníci odporúčajú pre jedného človeka plochu so šírkou 60 – 80 cm a s hĺbkou 30 – 40 cm. Väčšie rozmery poskytujú viac pohodlia stravníkom i hostiteľom. K ploche 40 x 40 cm z každej strany treba rátať aj so stredovým pásom v šírke 10 – 30 cm na košík na pečivo, kvetiny či nádoby s jedlom na pridanie.
Základné rozmery pre veľký stôl sú 90 cm na šírku a 180 cm na dĺžku. Kritériom môže byť i počet stoličiek – ak sa z každej strany vojdú tri, je veľký. Tvar jedálenského stola volíme podľa jeho využitia mimo doby stolovania. Stôl kupujme spolu so stoličkami, aby sme dodržali optimálnu vzdialenosť aspoň 27 až 30 cm medzi sedákom a spodnou doskou stola.

 

 


TEXT Barbara Turčíková
FOTO Ernestomeda, Schiffini, Siematic, uno form

 

 

 

 

 

Pin It