Pin It

shutterstock 290721518

11 000 tanierov, 3 900 pohárov a takmer 20 000 príborov. Toľko riadov umýva priemerná rodina počas jedného roka. Aj vám sa to zdá nehorázne veľa? Možno ste sa práve teraz zamysleli nad tým, koľko času by vám ušetrila umývačka riadu, a ako by ste ho využili. Alebo myslíte na našu zem a neviete, ktorá možnosť je dlhodobo udržateľná pre našu planétu? 

 

S ohľadom na životné prostredie

Všetci dobre vieme, že ručné umývanie je zdĺhavejšie, prácnejšie a nákladnejšie. Aký dopad však má umývanie riadu na ekológiu? Výsledky diskusií a prieskumov sú jednoznačné. Umývačky riadu predstavujú naozaj ten najracionálnejší spôsob umývania riadu.

Ako je to však skutočne s minutou vodou? Pozrite sa na energetický štítok. Najlepšie umývačky spotrebujú na 1 cyklus 6 – 9 litrov vody. V prevádzke je približne 300-krát za rok pre stredne veľkú domácnosť, čo predstavuje ročnú spotrebu vody priemerne 1 800 litrov. Umývačka riadu tak dokáže oveľa efektívnejšie využiť každú kvapku vody.

 

Vedeli ste, že...

Ak umývame riady ručne, spotrebujeme až 7-krát viac teplej vody na umytie rovnakého množstva, ktoré by sa zmestilo na jedenkrát do umývačky? To už stojí za zváženie.

 

Ktorý typ zvoliť?

Do úvahy musíte vziať najmä priestor, ktorý ponúka vaša kuchyňa a počet členov domácnosti. Rozhodovať sa môžete medzi tromi typmi umývačiek:

  • voľne stojaca – umývačka riadu nie je zabudovaná priamo v kuchynskej linke. Tento typ býva pomerne hlučnejší a ponúka užší sortiment.
  • vstavaná – veľkosť umývačky musíte prispôsobiť rozmerom skrinky. Aj keď je zabudovanie o trochu náročnejšie, jej tichšia prevádzka bude určite výhodou.
  • stolná – je určená do menších priestorov, na chaty či do kancelárie. Typické sú jej malé rozmery, nízka cena, ale aj obmedzená kapacita.

 

Rada na záver

Umývačku nikdy neprepĺňajte. Výsledkom bude zle umytý riad a namiesto šetrenia, program budete musieť zopakovať.

 

Zdroj obrázka: pikselstock / Shutterstock.com

Pin It