Máte tak preplnenú chaldničku, že sa pomaly prehýbajú poličky? Alebo z nej často vytiahnete zle vychladený dezert? A tie zvláštne zvuky v noci, ktoré prebúdzajú celú domácnosť – tie vôbec nie sú normálne, však? Ak vás trápia tieto problémy, je čas vymeniť starú chladničku za novú. Ale ako si vybrať správnu? Ako sa zorientovať v mori technických špecifikácií a typov? Tento článok vám poskytne všeobecný prehľad, na čo si treba dať pozor. 

zdroj: https://www.freepik.com/free-photo/young-happy-woman-leaning-her-new-refrigerator-mall_21132244.htm#query=fridge%20buying&position=11&from_view=search&track=ais 

Veľkosť a kapacita chladničky

V prvom rade treba zvážiť, koľko miesta máte k dispozícii vo vašej kuchyni. Druhým kritériom je počet členov v domácnosti. Vo všeobecnosti platí, že na jednu osobu pripadá 70 l. Ak ste štyria, budete potrebovať chladničku s objemom okolo 300 l. 

 

Okrem počtu ľudí zvážte i množstvo jedla, ktoré spotrebujete a skladujete. Pokiaľ nemáte špajzu alebo pivnicu, konzervované potraviny pôjdu do chladničky. Musí byť teda dostatočne veľká. To isté platí v prípade nárazových veľkých nákupov, keď donesiete domov plné tašky potravín,

Vstavaná alebo voľne stojaca chladnička?

Voľne stojace chladničky sú flexibilnejšie z hľadiska inštalácie a ľahko ich môžete premiestňovať. Ponúkajú tiež väčší výber z hľadiska veľkostí, tvarov a farieb, a často majú väčšiu vnútornú kapacitu.

 

Vstavané chladničky sú navrhnuté tak, aby boli súčasťou kuchynskej linky a vytvárali jednotný a prémiový vzhľad. Obvykle sú vhodné pre menšie kuchyne. Zvyčajne sú drahšie a vyžadujú odbornú inštaláciu.

 

Pri rozhodovaní medzi týmito dvoma typmi je dôležité zvážiť priestor v kuchyni, rozpočet, dizajnové preferencie a potrebnú kapacitu skladovania. Skvelý výber chladničiek nájdete na www.grejt.sk

Energetická účinnosť

Energetické triedy sa pohybujú od A+++ (najefektívnejšie) až po D (najmenej efektívne), pričom väčšina nových modelov chladničiek na trhu spadá do triedy A+ a vyšších.

Chladničky triedy A+++ spotrebúvajú o 60 % menej energie ako ich modely v triede A. 

 

Napríklad, ak sú vaše ročné náklady na elektrinu pre chladničku triedy A 70 eur, chladnička triedy A+++ by vás stála iba 28 eur. Môže sa zdať, že chladničky s vyššou energetickou triedou sú drahšie, avšak dlhodobé úspory na nákladoch za elektrinu vykompenzujú tieto počiatočné náklady.

 

zdroj: https://www.freepik.com/free-photo/medium-shot-woman-checking-fridge-night_40408477.htm#query=big%20fridge&position=0&from_view=search&track=ais 

Funkcie a technológia

Moderné chladničky ponúkajú množstvo funkcií. Systém No Frost zabraňuje hromadeniu ľadu, eliminuje potrebu rozmrazovania a udržuje efektívnejšie chladenie. Inteligentné funkcie a pripojenie na internet umožňujú diaľkové ovládanie chladničky a sledovanie jej obsahu. 

 

Zóny s rôznou teplotou udržiavajú ideálne podmienky pre rôzne typy potravín, zatiaľ čo funkcia rýchleho chladenia alebo mrazenia umožňuje efektívne ochladenie veľkých množstiev potravín. Pri výbere je dôležité zvážiť, ktoré z týchto funkcií budú najužitočnejšie v konkrétnej domácnosti.

 

Tak čo, už v tom máte trochu jasnejšie? Hor sa do nákupu. :) 

Pin It