Active ImageSaunovanie je osvedčená metóda, ktorá pomáha utužovať zdravie, zlepšovať fyzickú kondíciu a posilňovat obranyschopnosť organizmu, najmä v prechodných ročných obdobiach, keď hrozí zvýšené riziko nakazenia chrípkou či prechladnutím.

 

Očistná kúra, ktorou telo v saune prechádza, je aj cestou k zvýšeniu odolnosti voči civilizačným chorobám a problémom, které prináša súčasný životný štýl. Ako pri všetkom, čo prospieva nášmu zdraviu, aj pri saunovaní je dôležitá pravidelnosť a vytrvalosť, trvalejšie výsledky sa dostavia po niekoľkých opakovaniach. Aby sme takéto predsavzatie mohli reálnej splniť, môžeme si zaobstarať modernejšiu alternatívu tohto spôsobu relaxácie, s výraznejšími liečebnými účinkami – infrasaunu.

Od liečby k relaxu
Táto metóda sa zrodila v Japonsku a pôvodne sa využívala v medicínskej praxi. Postupne si našla cestu aj do našich domácností. Infrasauny sú už bežne dostupné aj na našom trhu. Infrakabíny sa vyrábajú v niekoľkých variantoch, väčšinou z prírodného dreva, ktoré sa vďaka zvýšenej teplote príjemne rozvonia. Luxusnejšie modely majú kabíny vybavené zabudovanými reproduktormi a sú doplnené aj chromatoterapiou, ktoré pobyt v saune ešte spríjemnia a prehĺbia jej učinky.
Active ImageActive Image
Očista organizmu
Infrasauna je založená na princípe prehrievania tela pomocou prenosu tepla infražiarením, ktoré síce nevidíme, ale pociťujeme ho ako intenzívne teplo. Táto forma energie prechádza priamo objektmi bez toho, aby sa menila teplota okolitého vzduchu. Do sauny teda môžeme vstupovať aj oblečení, bez toho, aby sa znížili účinky infražiarenia. Teplo prechádza do tkanív približne do trojcentimetrovej hĺbky, potrebné miesta teda prehrieva oveľa účinnejšie ako klasická sauna a aj sa oveľa intenzívnejšie potíme. Vďaka tomu sa vylučuje vyššie percento škodlivín z tela (tukové bunky a cholesterol, v tukoch rozpustné jedy, kyseliny, ťažké kovy, sodík a čpavok). Kým v klasickej saune sa pri potení zbavíme asi piatich percent škodlivých látok, v infrasaune je to o desať percent viac.

Zdravotné účinky
A aké konkrétne „následky“ má infrasauna na naše zdravie? Pre ženy je príjemným efektom schudnutie a ústup celulitídy, pre všetkých zasa mobilizácia obranného systému tela, eliminácia škodlivých látok v tele, celkové zlepšení stavu pokožky a, samozrejme, sauna pozitívne pôsobí aj na psychiku – zmierňuje účinky stresu a únavy. Vďaka nižšej okolitej teplote vzduchu v infrasaune asi 55 °C môžu túto formu terapie absolvovať i ľudia, ktorí sa nemôžu oddávať účinkom sauny zo zdravotných dôvodov, jako aj tí, ktorí neznášajú vysoké teploty. Navyše, nižšia teplota prináša aj významnú úsporu elektrickej energie.

Active ImageMateriály a vybavenie
Infrakabiny sa väčšinou vyrábajú zo severského smreka, lavice z jelše alebo lipy. Druhou možnosťou je cédrové drevo použité na kabínu a lavice vyrobené z cédra či jelše. Všeobecne sa odporúča cédrové drevo, ktoré aj po desiatich rokoch používania krásne vonia. Moderné infrasauny sa veľmi ľahko inštalujú, netreba počítať so zložitou stavbou ani so zvláštnou miestnosťou – najmenšia kabínka zaberie len o málo viac miesto ako jeden meter štvorcový. Zariadenie možno zapojiť do bežnej zásuvky s 220 V, keramické žiariče, ktoré vylučujú blahodarné infražiarenie v teplotnom rozmedzí od 20 do 80 °C, sa vyznačujú nízkym príkonom a veľmi krátkym časom rozohrievania. Na rovnaké miesto ako reproduktory sa môžu inštalovať aj led diódy chromototerapie. Digitálne či manuálne ovládanie môže byť zabudované mimo aj vo vnútri kabíny.

TEXT Barbara Turčíková
FOTO Sapho


Uverejnené v SaB apríl 2010.