umyvadlo sklo

Foto: Sanitino

Umývadlo je neoddeliteľnou súčasťou každej kúpeľne. Napriek tomu nemusí byť „len“ úžitkovou záležitosťou. Vďaka moderným materiálom a designom máte šancu si obstarať doslova malé umelecké dielo.

 

Závesné umývadlo

Za úplnú klasiku je možné považovať závesné umývadlo s plochou na odkladanie v zadnej časti. Obvykle je obstarané stĺpom či polostĺpom, prípadne je „priznaný“ sifón. V takom prípade sa však vyplatí vymeniť plastový sifón za chrómový či vo farbe batérií. Umývadlo na stenu môže mať plochy na odkladanie aj po stranách. Vedľa praktického dopadu je to tiež príjemné spestrenie. Umývadlo môžu oživiť aj systémy pre zavesenie uterákov. Závesné umývadlo pomáha miestnosť opticky odľahčiť, hodí sa teda aj do malých kúpeľní. Z hľadiska designu skvele pôsobí kombinácia oblých a hranatých línií, prípadne efekt ustupujúcich hrán. Prísne hranaté umývadlo túži po voľnosti, preto je vhodnejšie skôr do väčších miestností.

Stávka na hrany: umývadlo na dosku

umývadla do kúpeľne určeného k inštalácii na dosku sa často pracuje s hranatými líniami. Výrazný tvar, robustnosť a určitá strohosť evokuje pocit stability a spoľahlivosti. Ak chcete nechať umývadlo naozaj vyniknúť, stavte na farebný kontrast s doskou. Skvele pôsobí tmavo sivá, prípadne čierna. Prírodný štýl si potrpí na dekór dreva. Pozor si dajte u výrazných farieb ako je zelená, červená či fialová. Tieto sa odporúčajú použiť skôr na doplnkoch (uteráky, mydlovničky, predložky pred vaňu...). K umývadlu skvele vyzerá napríklad dvojotvorová umývadlová batéria na stenu v hranatom designe.

Misa na dosku: sebavedomá ľahkosť

Umývadlo, ktoré uchváti na prvý pohľad svojou jemnosťou a čistotou línií je tzv. misa na dosku. Obvykle je vybavená len odtokom (môže byť vo farbe umývadla), býva bez prepadu aj otvoru pre batériu. Dobre sa uplatní v miestnostiach, v ktorých chcete podporiť kúpeľovú atmosféru. Je variantom aj do prírodne ladiacich kúpeľní. Výhodou tohto umývadla je, že skvele ladí ako s hranatými, tak oblými tvarmi umývadlových batérií.

 

umyvadlo na doske

Foto: Sanitino

 

Umývadlá pod dosku aj na nábytok

Doslova umeleckým skvostom bývajú zápustné umývadlá (inštalujú sa pod dosku), prípadne polozápustné umývadlá. Pomáhajú vám s priestorom pracovať netradične. Ak chcete staviť na ľahkosť a relaxačné prostredie, kombinujte umývadlo so svetlými odtieňmi dosky, prípadne s mramorovým dekórom. Výsledkom bude vizuálne čistý, ničím nerušený priestor. Samostatnou kapitolou sú umývadlá nábytkové. Pre optickú ľahkosť zvoľte skôr závesný nie stojaci variant a namiesto klasických dvierok napríklad šuplíky. Nadčasovosť dosiahnete výberom hranatých línií.

Dva tipy na záver

Pri výbere umývadla je potrebné priamo premýšľať nad ladiacou umývadlovou batériou. Vzájomná vizuálna a funkčná súhra týchto kúpeľňových prvkov je totiž kľúčom k vašej dlhodobej spokojnosti. Ak máte výraznejší typ umývadla, nekomplikujte vizuálny efekt výberom rovnako výraznej batérie. Aj v designe platí, že menej je viac.

Vedľa klasickej sanitárnej keramiky môžete siahnuť po umývadlách z liateho mramoru, prípadne smaltovanej ocele. Výhodou je, že si u umývadiel z týchto materiálov môžete presne prispôsobiť farebný dekór povrchov. Ponúkajú tiež širšie možnosti z hľadiska tvarov.

 

Umyvadlo Ravak

Foto: Ravak

 

Pin It