Axor_sutaz_150x100Na víťazov prvého ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Axor H2O story čakala nevšedná cena – osobné stretnutie so špičkovými dizajnérmi, Patriciou Urquiolou a Phillippe Starckom.

 

 

 

Úlohou študentov bolo reflektovať tému vody v architektúre. Medzinárodná porota hodnotila počas svojho zasadnutia každú zo 41 prác jednotlivcov. Porote predsedal Ing. arch. Kalin Cakov. Členmi poroty boli aj Jerry Koza, Rudolf Netík, Jaroslav Wertig, Viktor Šabík. Vyhlasovateľov súťaže v porote zastupovali Matej Šišolák a Manuel Züfle, manažér pre výrobky značky Axor. O víťazných prácach sa rozhodovalo v troch kolách. Odborná porota hodnotila nielen architektonické riešenie návrhu kúpeľne ako celku, ale aj dosah technologických a psychologických opatrení, ktoré napomáhajú aktívnemu prístupu k šetrnému využívaniu vody.

 

Hansgrohe_01
Zľava Kalin Cakov, predseda odbornej poroty Axor H2O story, Ladislav Grebec, konateľ spoločnosti Hansgrohe, Patricia Urquiola, dizajnérka a Petr Strejček, víťaz Axor H2O story.

 

Podľa odbornej poroty si so zadaním najlepšie poradil Petr Strejček z Ústavu priemyselného dizajnu na ČVUT v Prahe. Predseda poroty zhodnotil jeho víťazný návrh Elastigenic – hygienickú kúpeľňu s elastickou vaňou – nasledujúcimi slovami: „Súťažná práca zachytáva technologicky pokrok, minimalistický a multifunkčne modifikovaný priestor. Predstavuje aj futuristickú víziu našich nárokov na relax, priestor a funkčnosť kúpeľní v budúcnosti. Technologická výzva tohto návrhu môže posunúť pohľad na bývanie ako celok." Petr Strejček, získal možnosť predstaviť svoj projekt počas podujatia Designblok 2012 v Prahe v Clam-Gallasovom paláci.

 

Hansgrohe_03
Zľava Kalin Cakov, predseda odbornej poroty Axor H2O story, Ladislav Grebec, konateľ spoločnosti Hansgrohe, Patricia Urquiola, dizajnérka a Petr Strejček, víťaz Axor H2O story.

 

Najviac hlasov verejnosti získala počas on-line hlasovania práca Wavy od Renaty Pokorníkovej z Ústavu priemyselného dizajnu na ČVUT v Prahe. Slávnostné vyhlásenie cien študentskej súťaže Axor H2O story sa uskutočnilo 3. októbra 2012 na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe pri príležitosti podujatia Designblok 2012. Priamo po slávnostnom vyhlásení výsledkov nasledovala prednáška svetovej dizajnérky so španielskym pôvodom Patricie Urquioly, ktorá dlhodobo spolupracuje so značkou Axor. Počas svojej návštevy v Clam-Gallasovom paláci na podujatí Designblok sa aktívne zaujímala o víťazný súťažný návrh v prezentácii Axor a osobne zagratulovala Petrovi Strejčkovi aj Renate Pokorníkovej.

 

Elastigenic_4Elastigenic (vľavo)
Kúpeľňa, ktorá spĺňa vysoké nároky spoločnosti na neustále sa zvyšujúcu hygienickú čistotu. Návrh rieši čistenie neprístupných miest prikrytím priestoru elastickou textíliou, ktorá povrch uzavrie a zabráni tak vzniku nežiaducich škár a ostrých rohov. Variabilná vaňa a sprchovací kút v jednom umožňujú vytvoriť priestor nielen na očistu, ale aj na určitý druh relaxu. Na podlahe je pod elastickou textíliou ukrytá pneumatická konštrukcia, ktorá cez textíliu pretláča špeciálne pripravené oceľové rámy. Tie určujú tvar vane, vaničky či umývadla. Vďaka tomuto mechanizmu možno jednoduchšie splniť požiadavky na hygienu a efektívne zariadenie vyčistiť. Vaňa, umývadlo či vanička sa totiž po umytí a vypustení späť zloží pod úroveň podlahy.

 

Wavy (dole)
Kúpeľňa bola navrhnutá na odpočinok. Dominantným prvkom celej kúpeľne je ležadlo, ktoré je vytvorené elegantným zvlnením horného dreveného stupňa. Ležadlo ponúka pohodlné ležanie pri sprchovaní, ale aj pri následnom sušení. Zárez v ležadle odvádza vodu z povrchu relaxačnej plochy smerom nadol do kamienkov. Multifunkčná nerezová "Raindance" doska poskytuje rôzne nastavenia prúdu vody a rôzne stupne intenzity. Posuvné sklo zabraňuje nežiaducemu vytekaniu a striekaniu vody na podlahu. K príjemnému pocitu uvoľnenia prispieva celková koncepcia priestoru kúpeľne, ktorá je otvorená do krajiny vďaka zasklenej stene.

 

Wavy

 

zdroj: Hansgrohe