svetlo1Správne osvetlenie je dôležitou podmienkou svetelnej pohody, keď v celom priestore dobre vidieť, oči sa nenamáhajú a vládne v ňom príjemná atmosféra. Základom svetelnej pohody je nepriame, rovnomerne rozptýlené svetlo. Ak použijeme vhodné svietidlá, nemusíme ich mať v interiéri veľa.

 

Nakupujeme správne osvetlenie

Vnímanie svetla ovplyvňujú viaceré aspekty. Súvisí s vekom, momentálnym psychickým a fyzickým rozpoložením, dennou dobou i ročným obdobím. Každý človek má vlastné, často i veľmi odlišné potreby. Preto je veľmi dôležitá možnosť meniť intenzitu svetla. Napríklad, keď ráno vstaneme, rozsvietime v kúpeľni najprv slabšie svetlo a až keď sa naše oči prispôsobia, nastavíme intenzívnejšie osvetlenie. Rovnakú možnosť by sme mali mať i v obývačke, jedálni, kúpeľni a spálni. Reguláciu možno nastavovať otáčaním, vypínačom na stene, senzorom na prívodnom kábli lampy alebo aj pomocou diaľkového ovládača. Treba však na ňu myslieť už pri návrhu elektroinštalácie.

 

Výber svietidiel

Pri výbere svietidiel by sme sa nemali riadiť len tým, ako vyzerajú, aký je najnovší módny trend a akú cenu sme za ne ochotní zaplatiť. Mali by sa orientovať najmä tým, ako a kde ich plánujeme používať. Dôležitý je i časový horizont - život rodiny sa totiž postupne mení, a s týmito zmenami sa mení aj spôsob osvetlenia jednotlivých miestností či priestorov. Ak si svietidlá zvolíme správne, nebudeme musieť po krátkom čase nahrádzať, ale iba pridávať či uberať na výkone pôvodných svietidiel. Na dosiahnutie svetelnej pohody môžeme v miestnosti vhodne skombinovať centrálne (hlavné) osvetlenie, funkčné (pracovné) a náladové osvetlenie.

 

Intenzita a farba svetla
Na čítanie je vhodná úsporná žiarovka alebo žiarivka s výkonom 60 či 75 W. Do nočnej lampy pri posteli stačí 40 až 60 W. Klasická žiarovka zo svojho príkonu spotrebuje 95 percent na teplo a iba 5 percent na svetlo. Tienidlo lampy so žiarovkou 60 W sa ohreje až na teplotu 80 °C. Keď čítate pri stole s rozpálenou lampou blízko hlavy, ohrozujete svoje zdravie. Žiarivka a úsporná žiarovka vydávajú oveľa menej tepla (teplota tienidla dosahuje najviac 40 °C).
V domácnostiach, kde sa denné a umelé svetlo mieša len výnimočne, je najlepšie používať teplé biele odtiene, ktoré v nočných hodinách najpríjemnejšie. Od roku 1996 sú na trhu i moderné svietidlá, ktoré dokážu miešať farby svetla ako maliar na palete. Spektrum svetelného žiarenia má tri základné zložky – červenú, modrú a zelenú. Stmievaním a potlačením určitej zložky polarizačným filtrom vznikajú krásne pastelové odtiene: oranžová, zelená, modrá, ružová či tyrkysová.

Dobre navrhnuté osvetlenie robí s priestorom i s našou psychikou doslova zázraky. Ak sú jednotlivé miestnosti správne osvetlené, cítime sa v nich príjemne a lepšie sa sústredíme. A naopak, bez svetelnej pohody nedosiahneme ani vlastnú pohodu. Pri návrhu a výbere osvetlenia preto třeba zvážiť aj funkcie jednotlivých miestností.

 

Vstup a zádverie

ambiente

Vstup je zrkadlom domácnosti a jej obyvateľov. Ak máte podhľad, nasmerujte niekoľko „bodoviek“ na šatník. Svietidlo by malo byť i nad zrkadlom, umiestnené tak, aby vás neoslepilo a nevytvorilo nežiaduce tiene. Ak máte vo vstupnej časti aj telefón alebo obraz, pokojne ich nasvieťte. Schody treba osvetliť tak, aby bola odlíšená svetlosť zvislých a vodorovných plôch. Zabráni sa tým vzniku tieňov, ktoré by vás mohli oklamať a spôsobiť tak nepríjemnosti. Odborníci radia umiestniť prvé svietidlo nad nástupný schod a ďalšie nad odpočívadlo.

 

Obývačka

Pomaly sa upúšťa od nepraktického riešenia, keď bol vývod na stropné svetlo uprostred miestnosti, ale konferenčný stolík bol umiestnený excentricky. V moderne riešených obývačkách centrálne osvetlenie zastupuje nepriamo svietiaca stojanová lampa či nástenné svetlá. Tento spôsob osvetlenia nám umožňuje vyhnúť sa problému zladenia dizajnu viacerých svietidiel. Niektoré typy svietidiel svietia nepriamo na strop i na stenu a priamo dolu, pričom svetelné toky možno rôzne kombinovať a stmievať.
Pri sledovaní televízie sa neodporúča umiesňovať svetlo za, ale pred obrazovkou, aby rám televízora nebol v tieni. Na to nám postačí 25 W žiarovka a svietidlo umiestnené tak, aby neoslňovalo a neodrážalo sa v obrazovke. Na čítanie a písanie pri stole sú vhodné lampy s kĺbovým ramenom nastavujúcim polohu a smer svetla na stred pracovnej plochy. Pri čítaní za stolom a v kresle by sme sa mali vyhnúť veľkým kontrastom. Pomôže nám ďalšie svietidlo, ktoré hladinu osvetlenia vyrovná.

Jedáleň

Pri jedálenskom stole sa odohráva dôležitá časť spoločného života rodiny a svetlo tu hrá veľmi významnú rolu. Nemala by chýbať najmä regulácia intenzity. Ideálna je i možnosť oddeliť tok svetla dolu na stôl a nepriamo na strop. Ľudskému oku najviac vyhovujú teplé odtiene svetla. Zvoľme si teda matnú žiarovku či trojpásmovú žiarivku s teplým bielym svetlom. Stoly dlhšie ako tri metre osvetľujme radšej svietidlom s dlhou žiarivkou ako lustrom s radom bodových halogénov. Žiarivka vytvorí príjemné, rovnomerne rozptýlené osvetlenie. Halogénové bodové svetlá vydávajú ostré priame svetlo a pohľad do nich nie je príjemný. Boli vyvinuté na osvetlenie objektov vo výkladoch obchodov, nie pre domácnosti. Preto by sme mali ich použitie v byte čo najviac obmedziť.

Kuchyňa

Kuchyňa je priestor, v ktorom vykonávame činnosti s rôznymi požiadavkami na osvetlenie. Preto by sme pri jej osvetľovaní mali použiť viac druhov osvetlenia – centrálne osvetlenie, osvetlenie pracovných plôch a vnútorné osvetlenie spotrebičov. Len od našej nálady závisí rozmiestnenie tzv. náladového osvetlenia (osvetlenie konkrétnych predmetov, napríklad keramických objektov na stene, poličiek, zasklených skriniek, či použitie špeciálnych žiaroviek na osvetlenie rastlín).
Mimoriadnu pozornosť by sme mali venovať pracovnej ploche v kuchyni. Tá totiž býva najčastejším miestom úrazu. V kuchyni je dobré použiť od stropu odrazené rozptýlené intenzívne svetlo, ktoré nevytvára tiene a odlesky. Pod horné skrinky sa podľa veľkosti pracovnej plochy môžu umiestniť doplnkové žiarivky s výkonom minimálne 75 W. Výrobcovia ponúkajú možnosť vytvárať paralelne zapojené zostavy po celej dĺžke linky.

Spálňa

spalnaV spálni sa svetlo vari najviac prispôsobuje zariadeniu. Ak máme v spálni len posteľ, nepotrebujeme hlavné svetlo, stačia od vstupu ovládané lampičky pri posteli. Ak je však v spálni aj úložný priestor, mal by byť dostatočne osvetlený (stačí žiarovka či úsporná žiarivka s výkonom 100 až 150 W). Ak chceme mať svietidlá zabudované priamo do skríň, musíme dodržať požiadavky požiarnej bezpečnosti zdroje i káble musia byť dostatočn izolované. A všetky použité výrobky musia mať atest na inštaláciu do nábytku. Veľmi príjemné je ovládanie svetla z postele (vyvarujeme sa tápania v tme). Riešením je dvojitý vypínač priamo pri posteli, najlepšie jeden na toto svetlo, druhý k nočnej lampe na čítanie.

 

Detská izba

V tejto miestnosti sa osvetlenie mení častejšie, ako v ostatných miestnostiach. Súvisí to s vývinom a postupnými zmenami potrieb i záujmov detí. Okrem základného osvetlenia treba v detskej izbe dostatočne osvetliť najmä písací stôl, pričom sa osvedčili najmä svetelné zdroje s variabilným nastavením. Svetlo má dopadať zboku (pravákom z ľavej strany, ľavákom sprava), aby sa zabránilo rušivým efektom.

 

V kúpeľni sa zdôrazňuje bezpečnosť

Kúpeľňové svietidlá podliehajú prísnemu rozdeleniu podľa zón. V záujme vyššej bezpečnosti je najlepšie použiť kombináciu bezpečného napätia 12 V a krytia IP44. Pri zrkadle je vhodnejšie umiestniť dve svietidlá po bokoch ako jedno nad ním, lebo efekt pohľadu do zrkadla spočíva v tom, že sa v zrkadle odrazí osvetlená tvár bez tieňov. Na strope potom treba dbať, aby vlákno žiarovky či žiarivka bola umiestnená pod a nie nad stropom. Úplne nevyhovujúce sú ešte stále rozšírené bodové halogénové žiarovky, ktoré osvetľujú len podlahu. Strop a horná polovica steny ostávajú tmavé a v kúpeľni vzniká nerovnomerné a ostré osvetlenie.

 

Trend dneška - svetelné scény

Pri tvorbe tzv. svetelných scén by sme mali mať na pamäti, že pocit z osvetlenej miestnosti musí byť pozitívny. Každá scéna by na nás mala vplývať príjemne, ba až atraktívne. Najčastejšie sa využívajú tri tri základné svetelné scény, s niekoľkými stupňami intenzity – vecná, útulná a intímna. Pri realizácii svetelnej scény budete potrebovať viacero druhov centrálneho i lokálneho osvetlenia. Nemiešajte však rôzne štýly dizajnu, ktoré spolu neladia. Vhodnejšie je vyberať si z jednej série, kde sa jednotlivé svietidlá navzájom dopĺňajú a ladia spolu. Pri výbere sa riaďte najmä svojimi pocitmi a potrebami. Pamätajte si, že hoci vám pestro ladená scéna určite pozdvihne náladu, nazabudnite ani na cit pri mieru. Aj tu totiž platí, že všetkého veľa škodí...

 

 

Čo by sme mali vedieť o žiarovkách a žiarivkách

Žiarovky

Nevýhody:

  • Krátka životnosť – klasická žiarovka vydrží okolo tisíc hodín prevádzky.

  • Vysoká spotreba elektrickej energie.

  • Nízka svietivosť v porovnaní s príkonom.

  • Žiarovka vydáva i tepelné žiarenie, ktoré nie je vhodné pri osvetlení umeleckých diel, ktoré môže teplo znehodnotiť.

Výhody:

  • Nízka cena, ktorá sa s ostatnými svetelnými spotrebičmi nedá porovnať.

  • Ľahká výmena - žiarovku dokáže vymeniť aj dieťa.

  • Stopercentné podanie farieb – farby sa javia reálne s porovnaním napríklad s výbojkami či niektorými žiarivkami. Túto výhodu majú všetky tepelné zdroje svetla.

  • Okamžitý nábeh – spotrebič je po pripojení na sieť okamžite funkčný.

 

Žiarivky

Výhody:

  • Vysoká svietivosť

  • Nižší príkon pri porovnaní svietivosti a príkonu so žiarovkou.

  • Dlhšia životnosť. Životnosť klasickej žiarivky je cca 10 tisíc hodín prevádzky, teda 10 x viac klasickej žiarovky. Tým sa znižuje i potreba častej výmeny žiarivky za novú.

  • Rovnomernejšie osvetlenie – rovnako intenzívne osvieti väčšiu plochu ako žiarovka.

  • Dobré farebné podanie, v niektorých prípadoch porovnateľné so žiarovkou.

Nevýhody:

  • Spotrebič na svoju činnosť potrebuje elektronický alebo pasívny predradník

  • Zložitejšia výmena ako pri žiarovke

  • Pri starších typoch tzv. blikanie, prípadne i horšie podanie farieb

  • Vyššia cena spotrebiča aj s príslušenstvom

  • Okamžitý nábeh – prejavuje sa najmä pri starších typoch žiariviek.

Pin It