31.8.2015

perito 01Známy dizajnér a niekoľkonásobný držiteľ ocenenia Red Dot MgA. Petr Novague sa na poli produktového a grafického dizajnu pohybuje viac ako 10 rokov. Od roku 2008 svoje návrhy realizuje vo vlastnom dizajnérskom štúdiu Novague. Jeho cieľom je navrhnúť a vyvinúť také výrobky, ktoré sú funkčné a používateľky príjemné, ale zároveň esteticky jedinečné. Jeho široké portfólio zahŕňa od nábytku, spotrebnej elektronicky či koncepčných vozov aj dizajn vchodových dverí značky PERITO.

Vaše pole pôsobnosti je veľmi široké. Bola práca na dizajne vchodových dverí PERITO jednoznačnou voľbou?
Snažím sa nestagnovať na mieste a stále objavovať nové príležitosti. Keď za mnou pán Valášek, majiteľ spoločnosti PERITO, prišiel s touto ponukou, veľmi rád som ju prijal. V tej dobe som však netušil, ako dlho vývojové práce na dizajne potrvajú. Bolo treba naštudovať si základné pravidlá tohto odboru, technické obmedzenia a zvyklosti, ktorými sa síce nemusím striktne riadiť, ale je nutné získať povedomie a základnú pokoru.

Je tvorenie dizajnu dverí v niečom špecifické?
Jednoznačne v cieľovej skupine. Tá je pri každom výrobku kľúčová. Urobiť minimalistický dizajn vie každý študent. Ale pokúsiť sa odhadnúť priania zákazníkov a pritom rešpektovať ich štýl života a vzhľady ich domov nie je ľahké. A to bolo na celej tej práci najdôležitejšie. K celej zákazke som pristupoval veľmi radikálne. Cítil som jedinečnú príležitosť pre vytvorenie širokospektrálnej kolekcie. Mojou snahou bolo dostať technologické postupy a technické riešenia na samotnú hranicu ich možností tak, aby nedochádzalo k obmedzovaniu kreativity a mohli sme sa viacej sústrediť na rozmanitosť návrhov.

perito 02

Ako vlastne vzniká dizajn dverí?
PERITO sa rozhodlo vstúpiť na pole hliníkových, vysoko kvalitných dverí a ich výplní. Išlo o veľký prechod od plastu k hliníku. Premýšľal som, ako túto šancu využiť a pokúsil som sa poňať dizajn celej kolekcie nasledovne. Ľudia majú tendenciu sa vymedzovať. Jedni milujú klasiku, sú konzervatívni, druhí na seba radi upozorňujú extravagantnými výstrelkami. Ďalší milujú minimalizmus a opovrhujú podnikateľským barokom a posmievajú sa mu. Ja si však myslím, že život je príliš krátky na to, aby sme sa zaoberali tým, čo majú druhí za predmety okolo seba, akí oni majú vkus. Každý z náš je jedinečný. Preto som si povedal, že sa inšpirujem práve v tej rozmanitosti vkusov a toho, po čom každý z nás túži, alebo čo považuje za krásne.

Môžete nám pri niektorom konkrétnom modeli dverí priblížiť, čo vás pri jeho tvorbe inšpirovalo?
Asi pri všetkých modeloch som bral veľký ohľad na súčasnú architektúru rodinných domov. Na domy, ktoré tvoria trh, ktoré skutoční ľudia stavajú a nie len na minimalistické „štýlovky" z časopisov. Každý model je potom postavený na jednoduchom nápade, ktorý je možné dopĺňať a dozdobovať. Podľa stupňa detailu sa stáva, že jeden model má niekoľko podvariantov, ktoré sú štýlovo úplne inde. Verím, že dvere PERITO budú slúžiť ako predmet, ktorý budete stretávať denne pri odchode z vášho domove a pri príchode doň a budú vám pri stretnutí robiť radosť.

perito 03

Máte nejakú radu, ako si vybrať tie správne dvere?
Pri navrhovaní kolekcie dverí PERITO sme rešpektovali rôzny vkus ľudí, ale tiež to, že ľudia kvôli dverám nebudú meniť štýl celého domu. Preto sme vytvorili modely, ktoré sa hodia do starých domov, do novostavieb, ale aj do satelitných mestečiek. Všeobecne je možné povedať, že menej je viac. Preto by som preferoval jednoduchšie dvere s triezvym presklením. Sú ale prípady, kedy máme nudný dom a dvere, ktorú sú akousi bránou do nej a môžu ho veľmi ozvláštniť a oživiť. V takomto prípade by som sa nebál farieb, dekorov, výraznejšieho presklenia a podobne. Súčasná doba praje individualite a nie priemernej šedi. Osobitosť je nadradená všetkému ostatnému.

text a foto: PERITO

Celý rozhovor si môžete prečítať v magazíne SaB máj/jún 2015.

Pin It