Na južnom pobreží Limy sa nachádza dom, ktorý stojí medzi súkromnou rezidenciou a verejným priestorom. Môže za to obývačka s výrazom záhradnej terasy. Peruánsky architekt Martin Dulanto navrhol trojpodlažný tak, aby sa cítili majitelia pohodlne kdekoľvek. Obývačku totiž navrhol aj v suteréne. 

 

 

Dulanto sa v návrhoch dožaduje slobody, ktorá je synonymická s jasnosťou. Žiarivé, sýte tóny necháva vyniknúť na rozľahlých metroch bielych plôch. Reflexné povrchy, svetlíky, líniové svietidlá; tým všetkým supluje architekt skromne vybavené interiéry, často pozostávajúce len z jednej funkčnej zóny. S odkazom na brutalistickú architektúru a skulptúrny štýl Oscara Niemeyera, vstupuje Dulanto aj do stvárnenia schodiskového ramena v dome na juhu Limy. Majitelia si priali dom bez komplikovanej dispozície. 

 

 

čelný pohľad architektúry južnej ameriky stavebnictvo a byvanie moderny brutalizmus

 

 

 Foto: Juan Solano Ojasi

 

Architekt prepojil tri podlažia pravotočivým betónovým schodiskom a jeho dramatickú siluetu ešte zvýraznil epoxidovou farbou v pomarančovo oranžovom odtieni. Náter je tak výrazný, že v interiéri so šedo omietnutými stenami nadobúda status umeleckého objektu. Vedúc do troch obývacích zón na každom poschodí, vrátane suterénu, vytvára prostredníctvom oranžovej farby súvislosť medzi životom, dynamicky prebiehajúcim vo všetkých častiach domu a v jeho okolí.

 

 

monoliticke schodisko vretenove oranžová farba beton v interieri brutalizmus lima stavebnictvo a byvanie

 

 Foto: Juan Solano Ojasi

 

Dulanto priznáva, že architektúra je pre neho v mnohých aspektoch ako život samotný. S citom pre dizajn a kompozíciu navrhuje priestory, ktoré sa sústreďujú predovšetkým na spôsob bývania. Jeho formy sú strohé, navonok pripomínajú internacionálny vzhľad vil Miesa Van der Roheho. Vnútro domov je zariadené tak racionálne, že každej miestnosti je možné okamžite pripísať jej funkciu. Oranžové schodisko je v prípade domu Casa Blanca pokračovateľom postupov, ktoré Dulanto uplatňoval v skorších projektoch. V roku 2015 navrhol dom Casa Lapa, ktorý on sám považuje za zlomový. Na skalnatom pobreží vtedy vysadil schodiskové rameno pred vilou a vyviedol ho až do traktu druhého nadzemného podlažia.