Celé leto sme si cez deň chránili svoje domovy vonkajšími žalúziami a roletami pred horúcim slnkom a užívali si dlhé večery pod pergolou. Teraz na jeseň nastáva ideálny čas na prípravu tienenia na zimu. Keď sa oň správne postaráme aj v  zime, budeme ho môcť bez problémov a naplno využívať aj budúci rok.

 

podomietkove vonkajsie rolety Climax

 

Súčasným trendom je predĺžiť si obytný priestor von, k  čomu skvele slúžia pergoly doplnené o bočné clony. Pergolu je tak možné využívať prakticky celý rok a na rozdiel od drevených pergol sú tie hliníkové jednoduché na údržbu.

 

rolety na terase Climax

 

Pergoly nechajte odpočívať

Na jeseň najskôr metličkou ometieme z  konštrukcie pergoly všetky nečistoty, ako sú listy alebo napadané vetvičky zo stromov. Vonkajšie rolety a žalúzie pred zimou najskôr očistíme vlažnou vodou a mydlovým roztokom. Vyhneme sa všetkým agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli tienenie poškodiť.

Po klesnutí teploty pod 5 °C necháme strešné lamely pergoly naklonené v polohe 90°, aby sme predišli primrznutiu alebo zničeniu, ktoré môže nastať v dôsledku napadnutého snehu. Bočné clony vytiahneme alebo necháme celú zimu stiahnuté. Po nastavení lamiel a clôn už s  nimi teda po celú zimu nemanipulujeme.

 

rolety Climax

 

Vonkajšie rolety a žalúzie kontrolujte

Pokiaľ nemáme pergolu, môžeme si opticky užívať viac priestoru skrz veľké okná. Tie je vhodné chrániť vonkajším tienením, ktoré v  lete neprepustí nechcené slnečné lúče a v  zime naopak zamedzí úniku tepla zvnútra. Vonkajšie rolety navyše zoslabia hluk a minimalizujú tepelné straty.

 

Pripravila: redakcia SaB

Zdroj: Climax