Sample ImageVoľná, otvorená dispozícia obytného priestoru spájajúca viaceré funkcie a donedávna striktne oddelené jednotlivé miestnosti, nie je horúcou novinkou dnešných dní. Jej predchodcom bola viacerým účelom slúžiaca izba v pôvodných vidieckych domoch, alebo dnes také populárne loftové byty, ktoré sa ako z núdze cnosť zrodili v polovici minulého storočia.


Otvorená dispozícia, kde je obývací priestor voľne prepojený s kuchyňou, je však bezosporu aktuálnym trendom a toto riešenie je ideálne pre rodiny, ktoré pestujú bohatý rodinný a spoločenský život a sú otvorené kontaktom i novým pohľadom na život.

Sample Image

Variabilita
Voľná dispozícia obývacieho priestoru nemusí vždy znamenať len prepojenie obývačky a kuchyne, môže ísť o spojenie obývačky a pracovne, alebo hoci spálne a kúpeľne. Členenie priestoru ovplyvňuje najmä spôsob života rodiny a to, ako jej príslušníci zvyknú tráviť svoj i spoločný voľný čas. Ako sme už spomínali, podnetom na vznik otvorenej dospozície obytného priestoru bolo bývanie vo veľkých viacúčelových priestoroch, vytvorených z výrobných či továrenských prevádzok, tzv. loftoch. Pamätajme však na základnú zásadu, že  dobré riešenie obytného priestoru sa nám nepodarí bez poznania potrieb a požiadaviek členov domácnosti.

Prvoradá je fukčnosť
Obytný priestor sa člení na jednotlivé funkčné zóny, resp. časti – na zónu oddychu (nočná zóna), spoločenskú (dennú) zónu. Ideálne je, ak sa zóny navzájom neprekrývajú a vytvorí sa čistá dispozícia bez konfliktných bodov. Obývacia izba a kuchyňa patria do dennej zóny, ktorá je rušnejšia ako nočná časť.  

Sample ImageNezanedbajte plánovanie
Ešte pred vlastným zariaďovaním by ste si mali vytvoriť základnú priestorovú a funkčnú schému  priestoru. Potom ju doplňte detailmi, ktoré sa môžu meniť podľa príležitosti a nálady. Nielen byt, ale aj obývačku s voľnou dispozíciou možno rozdeliť na niekoľko funkčných zón. Treba však rešpektovať pravidlo, že tieto časti majú na seba logicky nadväzovať a priestor obývačky má byť vzdušnýa esteticky i dizajnovo vyvážený. Dôležitou podmienkou pohody v obývacom priestore je dostatok svetla a vzduchu. Vpustite preto do obývačky čo najviac slnka – orientujte ju juh, juhozápad, prípadne západ.

Otvorená a predsa oddelená
Ak sme sa rozhodli pre čistú otvorenú dispozíciu, po čase nám môže prekážať, v priestore nie sú žiadne prvky, ktoré opticky oddeľujú jednotlivé zóny, čo nás môže oberať o pocit súkromia. Ide tu o otvorený priestor s voľne rozmiestnenými kusmi nábytku a s nadväzujúcimi funkciami. Takto býva najčastejšie spojená kuchynská, jedálenská a relaxačná zóna. Môže sa však pripojiť aj pracovný kút či kútik pre denné hry detí. Atraktívnosť celého obytného priestoru zvýši napríklad pričlenenie zimnej záhrady, prípadne priestoru s bazénom.
Často sa však používa aj riešenie s optickým oddelením jednotlivých zón – pomocou rozloženia nábytku, umiestnenia viacerých väčších rastlín, odlišným typom a úrovňou podlahy, prípadne aj zabudovanou deliacou  konštrukciou. Takéto riešenie je vhodné, ak chceme napríklad vizuálne oddeliť tú časť kuchyne, v ktorej sa pripravujú pokrmy, alebo vytvoriť pracovný kút. Podobne sa môže oddeliť priestor určený na spanie od dennej zóny interiéru. Atraktívny prvok interiéru získame, ak deliacu priečku vytvoríme pomocou zasklenej konštrukcie.

Sample ImageObývačka ako komunikačná zóna
Niekedy niet inej možnosti, ako vytvoriť obývačku v priestore haly, ktorá spája jednotlivé miestnosti a priestory v rámci dispozície domu. Vtedy je obývačka priechodná, s vymedzením nutného komunikačného ťahu. Tento nevyhnutný priestor však zaberá potrebné centimetre, ktoré chýbajú pri zariaďovaní a členení funkčných zón v obývacej izbe. Komunikačný priestor v obývačke sa preto treba vyriešiť tak, aby v ňom nič nezavadzalo.
Pri rekonštrukcii staršieho bytu sa nevyhneme kompromisom a dispozičné riešenie musíme prispôsobiť konštrukčným a technickým možnostiam. Obývačka má však vždy nadväzovať na vstupnú časť bytu a má byť prístupná aj z ostatných miestností.

TEXT Barbara Turčíková
FOTO uno form, Ernestomeda, BONALDO

Pin It