sedacia suprava sedacka

Sedacia súprava je jedným zo základných kusov nábytku, nechýba prakticky v žiadnej domácnosti. Pretože sedačky často tvoria dominantu celej izby – a nezriedka aj dominantu domácnosti – a investícia dosahuje často tisícky eur. Aby sedačka presne splnila vaše požiadavky a vynaložených peňazí ste nemuseli ľutovať, je nutné dôkladne premyslieť každý detail. Čo teda pri výbere sedacej súpravy premyslieť?

 

Dvakrát meraj, raz rež

Prvým krokom by vždy malo byť presné zmeranie miestnosti a miesta, kde má byť sedačka umiestnená. Možno si vystačíte jednoducho s metrom, my ale odporúčame vytvoriť 2D alebo aj 3D model celej sedačky. Použite staré krabice, papiere a vytvorte si pôdorys sedačky. Ak máte materiálu veľa, môžete nasimulovať aj výšku pohovky. Často prídete na veci, ktoré zostávajú metru skryté.

Zistíte tiež, koľko miesta po umiestnení sedačky v miestnosti zostane a či bude umožnený pohodlný priechod, nebude zatienená rastlina, či pôjde otvoriť okno alebo či sedacia súprava nebude zasahovať do topenia, čím by sa narušilo vytápanie miestnosti. Predchádzajte nepríjemným prekvapeniam.

 

Decentne dominantná

Sedacia súprava býva jedným z najvýraznejších prvkom obývačky. Mali by ste tak dávať pozor na jej dizajn- ten by síce mal podtrhávať význam sedačky a odrážať jej hodnotu, zároveň by ale mala zaistiť, aby sedačka fungovala ako prvok, ktorý celú miestnosť zjednotí. Sedačka by na seba nemala strhávať všetku pozornosť. Myslite aj na to, či budete sedačku používať namiesto postele, napríklad keď budete mať hostí, ktorí sa zdržia do noci.

 

Starostlivo zvážte, aký tvar by mala mať sedačka:

  • klasická rovná pohovka (sofa),
  • rohová sedacia súprava (do tvaru L),
  • sedacia súprava do tvaru U,
  • súprava 3-2-1 alebo predchádzajúci variant doplnený o kreslá, taburety atď.

Z akého materiálu by mal byť poťah:

  • koža,
  • imitácia kože (koženka, eko koža),
  • látkový poťah (bavlna, mikroplyš, alcantra...).

 

Kvalita na prvom mieste

Neriešte len druh a farbu poťahu, ale tiež jeho kvalitu. Pri látkach si dajte pozor na ich gramáž. Lacné sedačky mávajú poťahy z látok s nízkou gramážou, ktoré sa môžu rýchlejšie presedieť a mechanicky opotrebovať.

To isté platí aj o výplniach. Z módy sú dnes pružinové výplne. Lacný molitan síce na novej sedačky vyzerá dobre, veľmi rýchlo sa ale presedí a sedáky tak strácajú na komforte, sedačka sa navyše stáva nevzhľadnou. Odporúčame teda skôr výplň z kvalitnejšej PUR peny.

Pozor aj na jadro konštrukcie sedačky, pri ktorom sa dnes vyplatí staviť na kombináciu dreva a kovu.

A ako jednoducho spoznať sedačku z kvalitných materiálov? Spravidla platí, že kvalita sedačky rastie s jej váhou. Čím je ťažšia, tým viac za sedačku síce zaplatíte, ale tým dlhšie vám vydrží.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

 

Pin It