epoxidova podlaha liata

Epoxidové podlahy patria spolu s polyuretánovými medzi liate typy podláh. Sú bezšpárové, praktické a vyzerajú efektne.

 

Epoxidové podlahy sa primárne využívali najmä v priemysle, predovšetkým vďaka ich odolnosti. Ich ďalšie vlastnosti ako hygienickosť, nenáročnosť údržby a možnosť prispôsobenia urobili dobrú službu v garážach alebo v kanceláriách. Postupom času sa však začali čoraz viac objavovať aj v interiéroch bytov či rodinných domov. Kedy je teda ideálne siahnuť po epoxidovej podlahe, z čoho je vlastne tvorená a aké druhy existujú?

 

epoxidova podlaha liata

 

Dobre priľne k podkladu

Čo sa týka zloženia, ide o podlahy z epoxidovej živice. Niekedy sa teda zvyknú nazývať aj živicové. Skladajú sa z dvoch zložiek: ide o kombináciu polymérnych živíc a tvrdidiel. Vďaka chemickej väzbe sa vytvorí tuhý materiál, ktorý veľmi dobre priľne k podkladu. A ním môže byť cementový alebo sadrový poter, prípadne nivelačná hmota. Podlaha by mala mať hĺbku najmenej dva milimetre.

Rozlišovať pritom treba epoxidovú podlahu a epoxidový podlahový náter. Samotná podlaha má hrúbku aspoň spomínané dva milimetre, všetky tenšie verzie je správne označovať pojmom epoxidový podlahový náter.

 

epoxidova podlaha liata

 

Hladký a odolný povrch

Existuje niekoľko druhov epoxidových podláh. Jedným z tých základných sú tzv. samonivelizačné epoxidové podlahy.  Ak plánujete pracovať s novými, alebo naopak starými a poškodenými betónovými podkladmi, táto verzia bude vhodnou voľbou. Vytvorí hladký a odolný povrch a zbaví vás všetkých nechcených prasklín alebo nerovností.  Používa sa pri povrchoch s normálnou alebo zvýšenou záťažou.

Naproti tomu maltové epoxidové podlahy nachádzajú uplatnenie aj vo vysoko zaťažovaných priestoroch. Preto aj ich hrúbka zvyčajne dosahuje od troch do piatich milimetrov. Odolá nielen chemikáliám, ale aj veľkým nárazom.

 

epoxidova podlaha liata

 

Do spodnej vrstvy epoxidového povlaku sa ešte môže pridať aj kremeňový piesok, ktorý ešte viac zvýši jeho pevnosť. Uplatnenie nájde v priestoroch, ktoré vyžadujú dekoratívnosť, hygienickosť či protišmykové vlastnosti.

Na trhu sú tiež k dispozícii aj antistatické epoxidové podlahy – odolné voči elektrostatickému náboju.

Výrazné vzory dobre zvážte

Ako sme už naznačili, epoxidové podlahy môžu mať rôzne odtiene, vzory aj povrchy. Môžu sa do nich pridať aj dekoratívne vločky, lístky či napríklad ozdobné piesky. Problémom nie sú ani rôzne výrazné vzory alebo 3D dekorácie. V tomto prípade si ale tento krok dobre premyslite – ak sa vám výrazný vzor po čase „opozerá“, epoxidovú podlahu nie je úplne ľahké odstrániť. 

Ak by sme na záver mali zhrnúť najväčšie plusy epoxidových podláh, boli by to tieto: sú bezšpárové, nenáročné na údržbu, majú dlhú životnosť, sú hygienické a vhodné aj na podlahové kúrenie.

Pin It