minimalizmus obyvacka nabytok6

V slovenských interiéroch stále prevládajúci minimalistický štýl hovorí jasne: menej je viac a nevyhnutnosť každého kusu nábytku je dobré zvážiť. Lenže na druhej strane je tu aj potreba uskladniť množstvo vecí – ak hovoríme o obývačke, tak predovšetkým elektroniku, jej príslušenstvo, knihy, ale aj drobnosti na privítanie prípadných návštev. A tak sa aj zarytým fanúšikom minimalizmu môže hodiť niekoľko sofistikovaných tipov, vďaka ktorým bude všetko na svojom mieste, stále po ruke, no zároveň nie na očiach. Pozreli sme sa bližšie na nové možnosti úložných priestorov v obývacej izbe.

 

Poľský startup Noo.ma pred pár týždňami predstavil zaujímavú novinku: modulárny nábytok, ktorý pozostáva zo série vymeniteľných políc a zásuviek. Používateľ ich môže prekonfigurovať tak, ako práve potrebuje – sám si volí počet otvorených, respektíve zatvorených boxov a zásuviek a prispôsobuje ich svojim aktuálnym potrebám. Ak sa niektorý z nich poškodí, nie je potrebné meniť celý kus nábytku, stačí len opraviť jednu časť. Navyše je vyrobený z recyklovaných materiálov, aby čo najmenej zaťažil životné prostredie. 

 

minimalizmus obyvacka nabytok

 

Spĺňa tak podstatné požiadavky, ktoré sú dnes kladené aj na oblasť výroby nábytku - byť čo najmenšou ekologickou záťažou, myslieť na udržateľnosť, ale zároveň poskytnúť používateľom dostatočný komfort pri používaní a dôležitá je aj praktická stránka. Tieto atribúty sa uplatňujú aj v prípade úložných priestorov zasadených do celého spektra rôznych interiérových štýlov - tak v spomínaných minimalistických priestoroch, ako aj škandinávskych, boho či mnohých iných. Vítaným bonusom sú rôzne kovania alebo zabudované systémy, ktoré na pohľad jednoduchý kus nábytku „naplnia“ skrytými úložnými priestormi.

Ústredný prvok: obývačková stena„Ak má obývačka ako centrálny bod televízor, základným úložným priestorom je priestor pre elektroniku,“ hovorí na úvod interiérový dizajnér Martin Jabrocký. Tento priestor pritom vôbec nemusí byť otvorený, naopak, jeho šikovné schovanie za dvierka zabráni nielen pohľadu na množstvo káblov či vypínačov, ale minimalizuje aj usadzovanie prachu. Ak byt nedisponuje veľkou výmerou, dizajnér radí zvoliť obývačkovú zostavu na celú stenu so zaveseným televízorom. „Sú najpraktickejšie, takmer bezúdržbové a vznikne nám takto množstvo úložného priestoru, ktorý sa vždy hodí. Celá stena pôsobí čisto, funkčne a minimalisticky,“ informuje ďalej Martin Jabrocký. Dnešná doba však, ako podotýka, praje technickým riešeniam, a preto je možné mať televízor aj skrytý v podlahe alebo v strope a vysunúť si ho alebo vyklopiť podľa potreby.

 

minimalizmus obyvacka nabytok5

Foto: Design Jabrocky

 

Jednu z najnetradičnejších obývačkových stien realizovali pre klienta v Trenčianskych Tepliciach. Televízor umiestnili do priestoru medzi obývačku a jedáleň. „Rozhodli sme sa, že televízor bude otočný, aby sa dal otočiť buď do obývačky alebo jedálne, teda o 180°. Bolo to technicky celkom náročné riešenie, hlavne kvôli množstvu káblov a elektroniky, ktoré sú ukryté prevažne v kuchynskej linke. Výsledok je nakoniec na pohľad jednoduchý,“ približuje dizajnér a potvrdzuje, že aj za zdanlivo jednoduchými riešeniami sú často ukryté dômyselné postupy.

Nové úložné funkcie tradičného nábytku

Martin Jabrocký zároveň hovorí, že veľkú službu v tomto smere urobia kovania, ktoré umožňujú zabudovať do obývačkového nábytku nové funkcie. O tomto trende hovorí aj Blanka Benková zo slovenského zastúpenia spoločnosti Blum. „Kríza bývania, ktorej sme svedkami v poslednom období, má za následok aj zmenšovanie bytov a s tým súvisiacu potrebu úložných priestorov. Teda napríklad stôl, to už nie je len doska a nohy, ale môže poskytovať aj dodatočné možnosti,“ hovorí.

 

minimalizmus obyvacka nabytok2

Foto: BLUM

 

V prípade konferenčného stolíka sa tak napríklad otvára možnosť integrovať doň aj minibar, vinotéku či napríklad chladničku. Samozrejme, rovnakú „službu“ vie pre tento účel poskytnúť aj sedacia súprava. „Najestetickejšie je zabudovať všetko do nábytku, či už chladničku, výrobník ľadu, miesto pre poháre a fľaše. Takto nám v nábytku môže vzniknúť tajný skrytý bar, ktorý sa môže celý rozsvietiť po otvorení dvierok. Je dobré domyslieť aj plochu, kde je možné namiešať nápoje a nalievať alkohol. Môže to byť buď príručný stolík alebo efektívne riešenie v rámci minibaru, napríklad sklopnými dvierkami,“ dopĺňa Martin Jabrocký.

 

minimalizmus obyvacka nabytok

Vďaka dômyselným kovaniam sa dá do nábytku integrovať množstvo funkcií. Foto: BLUM

 

Čitateľské aj hudobné kútiky

Ďalšou kapitolou v prípade obývačky sú knižnice či komody. Podľa dizajnéra sa v interiéroch opäť dostávajú do popredia aj staršie kusy dizajnového nábytku, najmä od slovenských a českých dizajnérov a architektov ako napríklad Jiřího Jiroutka, Jindřicha Halabalu, Františka Jiráka a ďalších. Práve tie poskytujú možnosť vytvoriť príjemné a útulné „kútiky“ vhodné na relax a úschovu kníh či napríklad LP platní. To často býva veľkou výzvou. Jedno z riešení ponúkajú napríklad zásuvky so zníženým predným čelom a výsuvom Legrabox od spoločnosti Blum. Používateľ má vďaka nemu prehľad medzi jednotlivými platňami, ale takmer celý obsah zásuvky je elegantne ukrytý.  

Pre maximálne využitie priestoru sú na trhu dostupné aj stupienky zabudované v najspodnejšej časti skriniek či obývačkovej zostavy. Jednoduchým pohybom je možné ich vysunúť a urobiť dostupným aj priestor mimo klasického dosahu. Navyše, samotné stupienky ponúkajú možnosť dodatočného úložného priestoru.

„Chytré“ možnosti

Ďalšie riešenia prichádzajú so smart technológiami. „Naše najobľúbenejšie sú smart reproduktory, vďaka ktorým môžete počúvať hudbu vo viacerých miestnostiach naraz alebo zadávať hlasové pokyny pre ďalšie smart zariadenia,“ približuje Martin Jabrocký. Mimochodom, práve na rôzne zariadenia súvisiace s hudbou a ich úschovu je dobré myslieť už pri zariaďovaní obývacej izby. „Vybrať si dopredu konkrétny typ reproduktorov a ku nim prispôsobiť aj nábytok. Kvalitné reproduktory majú častokrát aj vysokú hmotnosť, preto musí byť nábytok dômyselne vystužený či už majú byť na ňom položené, alebo zavesené. Netreba zabúdať aj na miesto pre subwoofer, ktorý by mal byť umiestnený na zemi. Taktiež je potrebné myslieť aj na rezonanciu, ktorú vytvárajú reproduktory,“ pokračuje interiérový dizajnér.

 

minimalizmus obyvacka nabytok

 

Ďalším smart tipom je IR extender, ktorý prenáša signál z diaľkového ovládača do uzavretej skrinky k elektronike. Martin Jabrocký zároveň dáva do pozornosti aj smart reproduktory, vďaka ktorým môžete počúvať hudbu vo viacerých miestnostiach naraz alebo zadávať hlasové pokyny pre ďalšie smart zariadenia.

Záležitosť vkusu

Akým spôsobom si majitelia zariadia svoje obývacie izby, je tak v konečnom dôsledku vždy záležitosťou konkrétneho vkusu a potrieb. Možnosti sa pohybujú od spomínaného minimalizmu až po luxus v podobe nábytku obloženého kameňom, kožou či dokonca aj betónom. Každopádne však možno konštatovať, že jedným z najvýraznejších trendov je multifunkčnosť nábytku, teda možnosť integrovať do jedného kusu čo najviac funkcií. 

Pin It