Sample ImageSpálňa by mala byť útočiskom – príjemným miestom, ktoré už svojím vzhľadom navodí pocit bezpečia a pohody, príjemnou oázou, kde sa môžeme s dôverou uložiť k spánku. Podľa odborníkov človek prespí až tretinu života. Preto by nám nemalo byť ľahostajné kde a ako tento čas strávime.

 

 


Pri usínaní je dôležitá atmosféra v spálni – príjemná farebnosť, harmonický štýl zariadenia a prírodné materiály. Zárukou totoho, aby ste sa ráno prebúdzali svieži a odpočinutí, by však mala byť v prvom rade posteľ. Pritom jej výbere však neuprednostňujte jej krásu a svoj vkus. Sú síce veľmi dôležité, ale netreba podceniť ani výber vhodného matraca a roštu, ktoré by mali tvoriť dvojicu, perfektne zladenú podľa ergonomických. Pri výbere matraca je na mieste spolupracovať s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať vhodný typ matraca i roštu, aby čo najlepšie sp´ňal zdravotné požiadavky i vaše predstavy o pohodlí. Dôležitými kritériami pri výbere sú najmä tvrdosť matraca, možnosti polohovania i spôsob a náročnosť údržby.
Spálňu však netvorí len posteľ. V našich domácnostiach sa tradične využíva aj ako priestor na uloženie odevov – veď kde je ich uloženie praktickejšie ako tam, kde sa ráno obliekame? A čo je praktickejšie ako šatníková skriňa, ktorá umožní dokonale využiť určený priestor? Prehľadné uloženie bielizne a drobností zasa umožní komoda...  Výrobcovia nábytku sa v ostatných rokoch zameriavajú na tvorbu kompletných setov spálňového nábytku v rôznych štýloch i farebosti, kde je všetko potrebné navzájom zladené dizajnom i materiálmi. Vďaka tejto harmónii sa vaša spálňa môže stať skutočne dokonalou oázou pokoja a odpočinku.

Sample ImageSpánok vyžaduje priestor
Z priestorového hľadiska by spálňa určite nemala byť najmenšou izbou bytu. Existuje celý rad negatívnych vplyvov, o ktorých často ani netušíme a ktoré negatívne vplývajú na kvalitu spánku. Vznik či odstránenie nespavosti ovplyvňuje umiestnenie spálne v byte i orientácia postele v miestnosti. K tejto miestnosti sa veľmi často správame doslova macošsky a považujeme ju skôr za akési skladisko vlastného tela i vecí, na ktoré inde v byte „neostáva“ miesto. Nezriedka, najmä v panelových domoch, pre spálňu vyčleníme tú najmenšiu a najmenej atraktívnu miestnosť.
Tu je užitočné pripomenúť si poznantok, že jeden dospelý človek spotrebuje za osem hodín spánku 15 – 20 m³ vzduchu a dvaja až 40 m³. Objem spálne teda treba plánovať podľa tejto skutočnosti, pričom treba odrátať priestor, ktorý zaberie nábytok.
Deťom nevymedzujte priestor na spanie pod stropom, a to ani na obľúbených palandách. Ak sa totiž nevetrá dostatočne, čo sa stáva najmä v zimných mesiacoch, vydýchaný a znehodnotený vzduch stúpa hore, teda práve k spiacim deťom. A ak si k tomu pripočítate skrine s upotenými šatami, zistíte, že ste svojim deťom „zabetpečili“ tie najhoršie podmienky.

Sample ImageVýber materiálov
Z hľadiska kvality nočného oddychu je veľmi dôležitá podlaha. V spálni by nemala byť s obyčajným linoleom, lebo linoleum má takmer nulový výskyt ľahkým záporných iónov. Ak však z na linoleu trváte kvôli ľahkej údržbe, vyberte si také, ktoré má antistatickú úpravu. Oveľa vhodnejšou podlahovou krytinou je korok, drevo v rôznych podobách, keramická dlažba či koberec z prírodného materiálu. Dôležitý je i materiál, z ktorého je vyrobený nábytok. Dnes sú moderné napríklad kovové postele, ale kovové lôžko či drôty a pružiny v matracoch vytvárajú pod spiacim človekom nezdravé magnetické pole. Rovnako negatívne pôsobí aj exkluzívna vodná posteľ. Vodné matrace neprepúšťajú vzduch, takžew spiaci človek vlastne leží na nepriedušnom vodnom vaku.
Dôležitým faktorom je aj materiál odevov a lôžkovín. Pozitívnym trendom je postele nezakrývať a lôžkoviny neschovávať. Je to zdravšie, lebo lôžkoviny môžu dýchať. Najzdravším materiálom z hľadiska kvality spánku je ľan. Posteľné plachty, obliečky a pyžamá či nočné košele by mali byť z čistého ľanu. Aj celkom malý podiel umelého vlákna v lôžkovinách totiž zhoršuje kvalitu spánku, kým ľan k spánku doslova stimuluje. Napokon, ľanové materiály sa aj menej špinia a lepšie pohlcujú telesnú vlhkosť, čím vyhovujú i veľmi citlivej pokožke. Ľan má aj oveľa dlhšiu životnosť ako bavlna, ktorá je druhým najvhodnejším materiálom na lôžkoviny a vybavenie spální.

Pozor na budíky a televízory
Ak chceme spať naozaj zdravo, mali by sme vedieť, že napríklad digitálny budík pri hlave spiaceho človeka je rovnako nebezpečný ako mobilný telefón či walkman. Všetky tieto prístroje vyžarujú merateľné množstvo škodlivých elektromagnetických vĺn. Ďalšími požieračmi záporných iónov sú televízne obrazovky a počítače. Záporné ióny sú pritom pre človeka rovnako dôležité, ako napríklad kyslík. Ak sa teda nechceme (alebo nemôžeme) týchto prístrojov v spálni vzdať, mali by sme si obstarať ionizátor, ktorý ich negatívne vplyvy eliminuje. A, samozreme, čo najčastejšie vetrať.
V nedostatočne vetranom priestore totiž ľahko vzniká vlhkosť, v ktorej sa momoriadne dobre darí nebezpečným plesniam. A tie zhoršujú nielen náš spánok, ale i naše zdravie.

Umiestnenie lôžka
Lôžko by sme mali umiestniť oproti dverám, aby sme na ne v prípade potreby videli. Posteľ umiestená uprostred miestnosti, nazývaná i „plávajúca“ spôsobuje pocit lability, čo spánku na kvalite určite nepridáva. V spálni sa v žiadnom prípade, ani vtedy, ak tvorí jednu zónu obytného priestoru, neodporúča používať prvok prekvapenia. Ak teda nemôžeme mať výhľad na dvere, zavesme na stenu zrkadlo, v ktorom sa dvere budú odrážať.

Sample ImageVariabilita
V prípade, že radi spíme na širokom lôžku, ale priestory bytu nám neumožňujú dať si do bytu dôjposteľ určenú len na spanie, môžeme postupovať štyrmi spôsobmi. Prvým je dobre zvolená rozkladacia pohovka, ktorá dokáže splniť obe funkcie. Druhý variant predstavujú dve postele, ktoré možno cez deň zasunúť pod seba. Voľte len tie, ktoré sú v rozloženom stave vodorovné. Na trhu sú postele i postele, ktoré sú i po rozložení v rôznych výškach, čo nie je príliš praktické. Spaciu plochu možno získať i pomocou sklápacích lôžok, ktoré sa cez deň zatvoria do skrine, dizajnovo prispôsobenej zariadeniu miestnosti. Ďalšou možnosťou je posteľ vyvýšená na pódiu, resp. zasúvacia.
Do menšieho bytu, kde jedna miestnosť plní viac funkcií sa hodí mobilný nábytok na kolieskach, s ktorým môžeme ľahšie manipulovať. Moderné nábytkové mechanizmy pracujú najčastejšie na princípe koľajničiek a koliesok. Dôležitá je najmä ľahká manipulovatelnosť a dodržanie predpísanej nosnosti, kde pri preťažení hrozí, že prasknú alebo sa od nábytku odlomia.

 

TEXT Barbara Turčíková
FOTO Oradata, Teba, Alibada, Haacke 

 

 

Pin It