Sample ImageAko by mala vyzerať ideálna spálňa? Niektoré zákonitosti často nerešpektujeme, niektoré dôležité detaily prehliadneme a potom sa hneváme, že spánok neprichádza. Občas nás stavebné nedostatky nútia urobiť kompromis, ale niektoré chyby môžeme s trochou šikovnosti odstrániť či aspoň zmierniť.

 

Ani v novom byte či dome nemusel architekt navrhnúť dispozíciu, ktorá rešpektuje pravidlá funkčnej prevádzky, kde miestnosti na seba logicky nadväzujú alebo sú prepojené tak, aby si ľudia v nich navzájom neprekážali a nerušili sa a, naopak, mohli sa kedykoľvek stretnúť pri spoločných činnostiach. Pretože v spálni spíme a je to dôležité miesto na relaxáciu tela i ducha, má byť situovaná v najmenej frekventovanej časti bytu. Výhodné je, ak ju od rušnejších miestností oddeľuje šatník, hala či predsieň a je z nej priamy vstup do kúpeľne.

Správna orientácia
S ohľadom na pokojný a nerušený spánok spálňa nemá byť orientovaná k frekventovanej komunikácii či miestu so silným zdrojom hluku alebo pachov. Ak si môžete vybrať, ktorá  miestnosť by vám mala slúžiť ako spálňa, zvážte, aký typ spáča ste, čo často súvisí aj s povolaním, ktoré vykonávate. Tým, ktorí chodia spať a vstávajú zavčasu, vyhovuje spálňa orientovaná na východ. Počas dňa sa neprehrieva, takže je v nej večer príjemne. Tých, ktorí sa ukladajú do postele neskoro po polnoci, ranné slnečné lúče rušia a je pre nich výhodnejšia spálňa orientovaná na sever.
Dobrá je aj orientácia na sever. Rozptýlené severné svetlo nie je agresívne, neruší v nijakom dennom čase a je vhodné pre tých, ktorí cez deň sedia viac ako štyri hodiny za počítačom. Hoci vieme, že orientácia spálne na západ zvyšuje teplotu vzduchu v miestnosti, niektorým ľuďom je to príjemné. Môžu vnímať, ako sa príroda ukladá na spánok, čo ocenia najmä tí, čo majú výhľad do záhrady, parku či lesa.

Sample ImageSample Image

 

Zdravému spánku prospieva voľný priestor
Človeku prospieva vzdušný a väčší priestor nezaplnený vecami a nábytkom. Optimálnym variantom zbavenia sa nábytku je šatník, do ktorého sa vchádza priamo zo spálne. Alternatívou je úložná bytová stena, teda dobre členená skriňa, ktorá siaha od steny k stene a od podlahy po strop. Potom vám v spálni postačí mobilný nočný stolík, vešiak „nemý sluha“ a pekný kúsok nábytku na ukladanie či odkladanie, napríklad bielizník či truhlica. Môže tu byť aj pracovný stôl, športové náradie, oddychové kreslo, a ak na spálňu nadväzuje balkón, terasa či lodžia, aj stolík na servírovanie raňajok či večerného pohárika vína. Nábytok nemá stáť v prevádzkových trasách – na ceste od dverí k posteli, oknu či skriniam.

Umiestenie postelí
V zásade platí, že vhodná je orientácia postelí s hlavou spiaceho obrátenou na sever, odkiaľ by mal vidieť na dvere. Počas spánku musí mať človek pocit istoty a pokoja, čo môže ovplyvniť poloha postele vzhľadom na steny, dvere a svetlo. Vraví sa, že sebavedomí jedinci spia radšej v otvorenom priestore, zatiaľ čo úzkostliví ľudia spia radšej pri stene a chrbtom k oknu.
Posteľ musí byť umiestnená tak, aby bol vedľa nej priestor na nočný či odkladací stolík a najmä dosť miesta na to, aby sme si do nej mohli pohodlne ľahnúť a vstávať z nej (vedľa postele umiestnenej pozdĺž steny je to aspoň 70 cm).
Posteľ rozhoduje o kvalite nálady pri prebudení a o príjemnom pocite relaxácie, ak bola vybratá správne. Nevhodná posteľ so zlým roštom a matracom dokáže dokonale pokaziť spánok i celý nasledujúci deň.
Mnohí ľudia volia mäkké penové matrace, lebo ich považujú za najkomfortnejšie. To je v rozpore s radami lekárov, že chrbtica má byť počas spánku v rovine, aby sa neprirodzene nenamáhali medzistavcové platničky a súvisiace svalstvo. Mäkká posteľ túto podmienku splniť nemôže, lebo jednotlivé časti tela majú rozdielnu hmotnosť, a ak nemajú patričnú oporu, opirejú sa do matraca rozdielnou silou. Naopak, prehnane tvrdý matrac núti chrbticu kopírovať pri spánku tvar tela, a aj v tomto prípade je zaťažovaná nevhodnými silami. Správna je skôr stredná tuhosť s primeraným ohľadom na hmotnosť konkrétneho človeka.

Sample Image
Prečo sa spánku nedarí...

Príčin môže byť veľa. Nedobre vetraná miestnosť, nevhodná vlhkosť vzduchu, neprimerané prúdenie vzduchu, zlé osvetlenie (najmä ak čítame dlho do noci). Nespavosť a bolesť hlavy môže spôsobovať aj nevhodné lôžko. Nepríjemné je, keď si prenášame do postele stres, ktorý nás sprevádzal celý deň. Nespavosť spojenú so zlým dýchaním, kašlaním, upchatým nosom a pod. môže spôsobovať látka vyvolávajúca alergickú reakciu – nevhodné nátery podlahy a stien, formaldehyd uvoľňujúci sa z nábytku, spóry plesní v kvetináčoch s okrasnými rastlinami, resp. výkaly a zvyšky tiel roztočov. Ak nespavosť a bolesť pretrváva, treba hľadať príčinu v nevhodnej posteli a vybavení spálne aj u lekára.

Centrálne svetlo nestačí
V spálni nesmie chýbať lampa pri posteli. Využívame ju, keď potrebujeme v noci vstať a nemáme po ruke vypínač centrálneho svetla. Vtedy sa svetlo používa ako orientačné a nemusí poskytovať dostatočný svit. Vhodné sú aj typy postelí s osvetleným čelom či rámom. Výsledok pôsobí efektne a navodí dokonale intímnu atmosféru.
Ak ste však zvyknutí v posteli čítať budete potrebovať samostatnú lampu, s nastaviteľným smerom svetla, aby ste vždy mali osvetlený určený priestor a nerušili spiaceho partnera. Ideálne sú typy lámp s kĺbom v ramene a otočnou hlavicou s tienidlom, zdroj svetla poskytne klasická žiarovka (40 W). Farba svetla má byť podobná dennému, vhodný je i stmievač svetla, ktorým môžete plynulo regulovať jeho intenzitu. Lampy sa umiestňujú na nočný stolík, môžu sa prichytiť na blízku policu, k čelu postele. V niektorých prípadoch je vhodný stojaci model.


Často je súčasťou spálne šatník. Vtedy treba zabezpečiť dobrú viditeľnosť vo vnútri svetelnou rampou či žiarivkou. Nezabudnite však na výber správnych svetelných zdrojov, aby sa reálne zobrazila farba odevov.


TEXT: Barbara Turčíková
FOTO: INTERLUBKE, Bonaldo, HORM

 

 

Pin It