Sample ImageNa otázku módnosti či nemódnosti kobercov v dnešnom interiéri sa odpoveď hľadá rovnako ťažko, ako odpoveď na otázku, či sú modernejšie parkety alebo dlažba. To, či si do spálne koberec dáme, alebo nie, závisí nielen od nášho vkusu, ale aj od toho, v akom štýle si spálňu zariadime.

 

Koberce navodia v miestnosti pocit tepla, pohody a komfortu. Dokážu tlmiť zvuk, vďaka elasticite priaznivo pôsobia na kĺby a pri chôdzi naboso prirodzene masírujú reflexné zóny na chodidlách. Veľmi dobre izolujú teplotou, čím šetria až  desať percent nákladov na vykurovanie.
Ich kvalita sa posudzuje podľa odolnosti a životnosti, ktoré závisia od druhu použitého vlákna. Môžeme si vybrať koberec vyrobený zo živočíšnych, rastlinných alebo syntetických vlákien.
Vlnené vlákna sú elastické a rozťažné, preto sa po každom zaťažení vrátia do pôvodného stavu. Odtlačky po nábytku teda zmiznú z koberca samy. Vďaka prirodzenému obsahu tuku je vlna antistatická a odolná proti špine.
Z rastlinných vlákien sa používajú najmä vlákna z plodov kokosových paliem, sisalu, juty a morskej trávy.
Zo syntetických vlákien sú najbežnejšie polyamid, ktorý je trvanlivý a odolný proti vznieteniu, polyakryl s matným vzhľadom, polyester, ktorý je farebne stály, vzdoruje oderu, a napokon takmer nezničiteľný a vysoko hydrofóbny polypropylén.

Sample ImageTechnológia výroby
Koberce sa vyrábajú rôznymi metódami – tkaním, vytkávaním, viazaním, všívaním a lisovaním. Dnes sa 90 percent všetkých kobercov zhotovuje technológiou všívania. Tak vznikajú typy so slučkovým vlasom, strihaným vlasom a strihanou slučkou.
Koberce sa delia na celoplošné a kusové s rôznymi rozmermi a tvarmi. Celoplošné koberce sa pri stenách ukončujú plastovou lištou, do ktorej sa zasunie pásik koberca, alebo sa prechod vytvorí pásikom koberca obšitého z vrchnej strany.
Pri výbere koberca treba okrem praktickej stránky myslieť aj na to, že svetlé farby, malé vzory a celoplošné krytiny priestor opticky zväčšia a veľké vzory a tmavé farby ho zmenšia. Neutrálny koberec dovoľuje väčšiu rozmanitosť pri zariaďovaní interiéru ostatnými predmetmi. Je užitočné oboznámiť sa pred kúpou s ošetrovaním koberca
Takmer všetky koberce sa skladajú z viacerých vrstiev, no minimálne z dvoch – z hornej „chlpatej“ vrstvy a spodnej nosnej vrstvy, v ktorej sú uchytené vlákna tvoriace vrchnú vrstvu. Aj vrstva vlákien, môže mať dve „poschodia“ a na spodnej strane nosnej časti môže byť aplikovaná penová vrstva, ktorá tlmíe zvuk a zvyšuje pružnosť celého koberca.

Najčastejšie typy kobercov
Sample ImageSample Image
V
elúrové podlahoviny, tzv. strihané koberce sa vyrábajú tak, že sa slučky vlákien, uchytených do pevného podkladu prestrihávajú a ďalej upravujú. Ak má horná vrstva koberca výšku cca 6 mm, je to krátky velúr, ak má okolo 10 mm ide o velúr so stredne dlhým vlasom a nad 20 mm sú koberce s vysokým vlasom. Ak sú slučky vyrobené z mäkkého materiálu, hovoríme o mäkkom velúre a vo väčšine prípadov sú to koberce s veľmi dlhou životnosťou. Kučeravý velúr vzniká pomocou tepelného spracovania hornej vrstvy koberca, pričom vzniká nerovnomerne pokrútený kučeravý vzhľad vlákien.
Plyšové koberce sa vyrábajú tak, že ich horná vrstva je zložená z jednej, alebo viacerých textilných vrstiev, vyrobených zo zmesi rozstrapatených vlákien, navzájom spevnených všívaním. Ich súdržnosť sa ešte poisťuje tepelným spracovaním alebo chemickým procesom a spodná vrstva koberca má obvykle hrubšiu penovú vrstvu. Niektoré typy plyšových kobercov majú spodnú vrstvu z juty, alebo latexu.
Slučkové koberce, ktoré sa nazývajú i buklé, majú uzlíkový povrch, ktorý tvoria uzatvreté stiahnuté slučky. Tieto koberce sú veľmi odolné voči opotrebovaniu a aj stopy po nohách nábytku na nich takmer nevidno. Kučeravé buklé koberce majú výšku vlasu na jednotlivých miestach rozličnú, čo vytvára plastický efekt.
Rôzne druhy plstených kobercov sa vyrábajú rumpľovaním a stláčaním textilných vlákien, spojených rôznymi druhmi spojív. Tieto koberce sa ľahko ošetrujú. Bývajú veľmi trvanlivé, ale ich dezén nebýva príliš atraktívny.
Kombináciou slučiek v rôznych výškach vznikajú na povrchu koberca plastické efekty, možná je aj kombinácia slučiek a uzlíkov. Efektné koberce s veľmi dlhým vlasom nad 40 mm sa nazývajú „shag“.


TEXT Barbara Turčíková
FOTO Ambiente design

Pin It