Kvalitný spánok je pre telo každodenná dávka nevyhnutnej regenerácie a oddychu od ktorého závisí nielen naša nálada a psychické nastavenie, ale odráža sa aj na zdraví. Sviežo sa vyspať snáď bez dobrého matraca ani nejde.

 

Večer čo večer sa každý z nás utieka do svojho intímneho priestoru, kde v spánku prežije niekoľko hodín. Pomerne dlhý čas strávime každý deň ležaním na malom priestore postele. Niet pochýb, že len máločo ovplyvní kvalitu spánku tak, ako matrac.

 

matrac jaamatrac

 

 

Výmena matraca

Na výmenu matraca pritom netreba čakať až dovtedy, keď si zadovážime novú posteľ, alebo sa presťahujeme na novú adresu. Matrace sú pre kvalitu nášho spánku, a teda aj života, taký podstatný element, že jeho obnovu netreba podceňovať.

Čas na výmenu prichádza v momente, keď si uvedomíme, že už má čosi za sebou, je opotrebovaný, má preležané miesta, alebo sa nám na ňom jednoducho nespáva dobre. Tento čas prichádza obvykle úmerne ku kvalite a cene matraca. Vo všeobecnosti sa odporúča matrac vymieňať každých päť rokov. Počas tohto obdobia sa jednotlivé vrstvy opotrebujú. Za päť rokov dostal matrac zabrať aj z pohľadu hygieny. Treba si uvedomiť, že je to viac ako 1800 nocí, ktoré nám slúžil.

 

____________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Pre čitateľov portálu Stavebníctvo a bývanie špeciálna akcia!

V eshope ja-a-matrac.sk nakúpite teraz so zľavou -5%

 

matrace zlava jaamatrac

 

____________________________________________________________________________________________________________________________

 

V rukách odborníkov

Telo sa počas noci prirodzene potí, teplo a vlhkosť preniká hlboko do vrstiev matraca. Kvalitný matrac 180x200 má funkčné vrstvy, ktoré teplo a vlhkosť odvádzajú a prateľný poťah. Kým vyčistiť poťah je pomerne jednoduchá záležitosť, jadro matraca časom predsa len bude potrebovať výmenu.V eshope ja-a-matrac.sk sa zameriavajú na matrace, ktoré sú dostupné v optimálnom pomere ceny a kvality. O matracoch tu vedia svoje.

Skúsenosti odborníkov z internetového obchodu ja-a-matrac.sk hovoria o tom, že pri výbere sa neoplatí šetriť. Lacné matrace síce predstavujú cenovo nenáročné riešenie, kvalita použitého materiálu, funkčné vlastnosti a životnosť matraca sú však zvyčajne postačujúce len na krátke obdobie. Kvôli rýchlejšiemu opotrebovaniu a preležaniu je potrebné častejšie ich nahrádzať novými. Tie najlacnejšie matrace sú preto vhodné len na krátkodobé používanie alebo príležitostný spánok na chate. Naopak, kvalitné matrace prinesú lepší spánok, o ktorý sa postarajú ich funkčné vlastnosti a odmenia používateľov dlhšou životnosťou. Najlepšie ohlasy od zákazníkov sú pritom na penový matrac Sandra, ktorý je napriek penovému jadru pevný a poskytuje skvelý základ pre spánok.

Pre čo najdlhšiu životnosť a čistotu je vhodné investovať aj do praktického chrániča matraca. Je to investícia za pár eur, no oplatí sa, ak v posteli radi raňajkujete, pijete nápoje alebo posteľ slúži na hru detí. Chránič matraca je tenká tkaninová vrstva, ktorá ochráni matrac pred náhodným znečistením.

 

 matrace stavebnictvo byvanie

 

Matrac do manželskej postele

Pretože rozmery manželských postelí sú pomerne veľké, rozmerné matrace, ktoré kopírujú veľkosť postele, nemusia byť najlepšou voľbou. Manipulácia s jedným matracom vcelku je náročnejšia. Matrace by sa mali každý mesiac otočiť na opačnú stranu, aby sa dobre prevetrávali a rýchlo neopotrebovali. Pri veľkoformátovom matraci je to pomerne náročná úloha. Takéto rozmerné matrace však nezohľadňujú rôzne nároky dvojice na matrac. Čo ak jeden z partnerov chce spať na tvrdom matraci a druhému vyhovuje o niečo mäkší?

Dnes však už existuje riešenie aj na odlišné preferencie manželského páru. Dva kvalitné matrace v manželskej posteli sú omnoho lepšou voľbou, ako jeden veľký. Zdravotné matrace 1+1 sú ideálnym riešením, pokiaľ každý z partnerov spáva v inej polohe a uprednostňuje rozdielnu tvrdosť matraca. Poradia si s nechceným budením patnera pri prehadzovaní sa počas spánku a na nezaplatenie je aj jednoduchšia starostlivosť a údržba matraca. Vetranie a pravidelné obracanie matracov 1+1 je menej fyzicky náročné a zvládne ho každý aj bez pomoci ďalšej osoby.

 

 

matrac vrchne matrace

 

 

Zdravotné matrace

Fenomén zvaný zdravotné matrace prišiel na trh s dostupnosťou rôznych moderných materiálov. Treba si však uvedomiť, že matrac nie je liek na predpis. Viac, ako označenie zdravotné matrace, by ste sa mali pozrieť na výhody a vlastnosti jednotlivých materiálov a sami uvážiť, čo vám matrac bude vyhovovať.

Pokiaľ sa teda aj po niekoľkých týždňoch prebúdzate neoddýchnutí, zrejme je potrebné niečo zmeniť. Ak máte zdravotné problémy, urobíte dobre, ak sa o vhodnom type matraca poradíte s lekárom. Pokiaľ máte problémy s chrbtom, určite urobíte dobre, ak stavíte na tvrdšie matrace napríklad so studenou penou a vyhnete sa mäkkým typom a pamäťovej termoelastickej pene. Naopak, pamäťová pena je skvelá, ak spávate na boku, máte problémy s krvným tlakom, príliš sa neprehadzujete a radšej sa do postele zaboríte ako do obláčika.

 

Čo ak vám nový matrac nevyhovuje?

Hovorí sa, že neexistuje zlý matrac, iba nesprávne vybraný. Ak vám tvrdosť, mäkkosť, či vlastnosti matraca celkom nevyhovujú, môžete skúsiť vymeniť rošt. Často sa totiž stáva, že zákazníci nesprávne skombinujú rošty a matrace.

A je to ešte jeden spôsob, ako ovplyvniť pocitovú mäkkosť a pružnosť matraca. Riešením môže byť dokúpenie vrchného matraca. Vrchný matrac je dodatočná extra vrstva. Dodáva pocit luxusu ako v hoteli. Zároveň je to výhodné a pomerne lacné riešenie, ak matrac ešte nie je na výmenu, no nespí sa vám na ňom pohodlne. Je vhodný aj na chaty, či rozkladacie gauče.

 

Oddychujte kvalitne, choďte na matrace

www.ja-a-matrac.sk


 

 

 

 

 

Pin It