matrace 01Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com

 

Spánkom strávime približne tretinu nášho života a často tejto veľmi dôležitej dennej aktivite nepripisujeme veľkú váhu. Až v momente, keď začnete mať so spánkom problém, pochopíte, aké dôležité je sa kvalitne vyspať a zobudiť sa odpočinutí. Jedným z dôvodov zlého spánku môže byť aj matrac, na ktorom spíte.

 

Nie každý je odborník na kvalitné matrace, a teda je jasné, že bez odbornejších rád nemôžete vedieť, ktorý z nich je pre vás tým ideálnym. Navyše sú matrace vyrábané z rôznych materiálov, môžu mať iné funkcie, čím nie je každý z nich vhodný pre všetkých. Viete, ako si správne vybrať matrac podľa typu materiálu, z ktorého je vyrobený?

 

Pružiny nie sú zlé

V minulosti dominovali posteliam pružinové matrace, od ktorých sme časom prešli k modernejším typom. Avšak, aj tie už prešli modernizáciou. Je pravdou, že pružinové matrace sú o čosi tvrdšie, ale aj tie poskytujú ortopedický efekt. Záleží pri nich aj na tom, akým materiálom sú čalúnené pružiny v celom vnútri, ktoré sa nazývajú Bonell. Pružiny môžu byť ešte poukladané v matraci po jednej, čím sa zlepšuje spomínaný ortopedický efekt týchto matracov. Takéto matrace sú známe pod označením taštičkové.

Tieto tvrdšie matrace sú určené pre všetkých, ktorým spánok na takomto povrchu vyhovuje. Často sa tieto typy nazývajú aj ortopedické matrace, no nie každý je fanúšikom spania na tvrdej podložke, preto voľte podľa vašich preferencií.

 

Pena ako mäkší variant

Dnes sa už však častejšie stretávame s modernými a pohodlnými matracmi z peny. Tých je viacero druhov a v mnohých prípadoch sa kombinujú. Poskytujú telu príjemné uvoľnenie počas spánku, sú mäkším povrchom na spanie a penové matrace zabezpečujú vzdušnosť, pružnosť a dlhú životnosť. Pri penových matracoch sa môžete stretnúť s priedušnou studenou penou, pamäťovou, takzvanou lenivou penou či penou Flexifoam. Penové matrace sú viac ergonomické, a teda sa skôr prispôsobujú vášmu telu. Netlačia vám tak na citlivé body, ktoré vás môžu na nesprávnom matraci bolieť. Práve preto je dobré vedieť, ako vybrať matrac a nekúpiť zlý typ.

 

matrace 02Zdroj obrázka: Andrey_Popov / Shutterstock.com

 

Na trhu sú aj antialergénne latexové matrace, ktoré patria k tým najkvalitnejším. Majú rôznu tvrdosť a vy si tak môžete vybrať, čo vám vyhovuje. Povrch latexového matraca sa nevyleží, má dlhú životnosť a môžete sa stretnúť aj s tým, že jeho materiál obsahuje aj spevňujúce kokosové vlákno.

 

Detské potreby

Určite vás neprekvapí, že dospelí a deti majú pomerne rozdielne potreby aj čo sa týka spánku. Preto vám poradíme, ako vybrať matrac pre deti, pričom treba rozdeľovať novorodenca v detskej postieľke, školáka v menšej samostatnej posteli a tínedžera. V detskej postieľke je skvelé mať penové matrace kvôli ich schopnosti odvádzať vlhkosť, no nezabúdajte na možnosť odnímateľného poťahu kvôli častejšiemu praniu. Pre staršie deti sú ideálne matrace zo studenej peny, ktorá dobre vetrá. Snažte sa vyhnúť pamäťovej pene, nakoľko sa telo vyvíja. Pre tínedžera, ktorého rast sa už zastavil, môžete zvoliť aj matrac z pamäťovej peny, ale vyvarujte sa zónovým tvrdostiam a siahnite po tvrdších typoch s ortopedickými vlastnosťami.

 

matrace 03Zdroj obrázka: Freeograph / Shutterstock.com

 

S výberom kvalitného matraca by ste si aj po prečítaní informácií na internete mali nechať poradiť priamo od odborníka. Matrac totiž vyberáte s tým, že vám má dobre slúžiť niekoľko rokov, preto si dajte záležať na správnej voľbe. Nehovoriac o tom, že je tiež rozdiel, či kupujete matrac pre jednolôžko a matrac pre dvoch, kde každý z partnerov môže mať iné priority počas spánku.

Možno vás to prekvapí, ale niektoré matrace majú dve samostatné jadrá, čím si ich môžete na každej strane postele prispôsobovať podľa seba a navyše sa pri pohybe na jednej časti nebudete hýbať v časti druhej. Je len nutné zvoliť kvalitného výrobcu a nekupovať bezhlavo. Zaraďte svoj spánok medzi vaše top priority, neoľutujete!

 

 

Pin It