18-Orizzonti_Italia2Spálňa je podľa feng šuej považovaná za najdôležitejšiu miestnosť v byte. Trávime v nej skoro tretinu života. Je miestom, kde by sa malo naše telo po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu. Má byť vyhradená výlučne jej používateľom a nemali by do nej zasahovať deti ani iní členovia rodiny. Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah partnerov.

 

 

Poloha a pôdorys
Z pohľadu charakteru energií je spálňa najpasívnejšou miestnosťou. Mala by byť umiestnená čo najďalej od vchodu. Dvere do spálne by sa nemali nachádzať oproti vchodovým dverám, prichádzame tak o pocit bezpečia. Tiež by nemali byť oproti kúpeľni a toalete, to negatívne pôsobí na našu pohodu a zdravie.
Veľmi dôležité je umiestnenie postele. Ležiaca osoba by mala vidieť každého prichádzajúceho. Najlepšia je poloha uhlopriečne proti dverám. Ak nemáte možnosť umiestniť posteľ tak, aby ste na dvere videli, použite zrkadlo, vy by ste sa v ňom však vidieť nemali. Zrkadlo nesmie byť ani presne oproti dverám, odrazilo by všetku prichádzajúcu energiu von. Keď ležíte na posteli, nohy by nemali byť v jednej línii s dverami. Vo viacerých kultúrach je to poloha smrti a prináša nepokojný spánok a oslabenie organizmu. Podobne negatívne na organizmus vplýva aj poloha dverí oproti oknu, vtedy vzniká energetický prievan. Obzvlášť citlivé sú na to malé deti. Pod posteľou by malo byť dosť miesta na cirkuláciu vzduchu. Je vhodné, keď má posteľ pevné čelo, ktoré symbolizuje bájnu korytnačku – stabilitu a oporu. Čelo pri hlave má byť vyššie ako čelo pri nohách. Za hlavou by mala byť stena. Úplne nevhodné je umiestnenie postele pod oknom, táto poloha je v energetickom prievane a navodzuje pocit nebezpečia a neistoty.

 

Problémové podkrovie
Trámy a šikmé stropy neprirodzeným spôsobom deformujú energiu priestoru a vytvárajú tlak. Ak sa v tomto priestore zdržujete dlhšie, môže neprirodzené stlačená energia spôsobiť oslabenie alebo chorobu v tej časti tela, ktorú trám prekrižuje. Vyriešiť to pomôže stropný podhľad, či už drevený, sádrokartónový alebo textilný. Nad posteľou by však malo byť minimálne 180 cm voľného priestoru. Spánok alebo práca pod šikmým stropom potláčajú osobnú čchi a počas spánku je znížená regenerácia. Na šikmý strop môžete zospodu nasmerovať svetlo lampy a používajte svetlé farby. Ša čchi (takzvané jedovaté šípy) môžu vytvárať aj kovové pružiny v matracoch. Veľmi nepriaznivé je spať pod strešným oknom, vzniká tak pocit neistoty až neurózy. Podvedome sa necítime chránení.

 

Zariadenie a dekorácie
Prírodné materiály, ktoré dýchajú, napríklad drevo, sú na výrobu postelí a ostatného nábytku do spálne najvhodnejšie. S kovovými a vodnými posteľami treba byť opatrný, nie každému vyhovujú s pohľadu osobného prvku. Tiež môžu znásobiť vplyv geopatogénnych zón. Z farieb sú najvhodnejšie jemné pastelové odtiene, pri výbere zohľadnite aj váš osobný element a polohu izby voči svetovým stranám.
Spálňa má výhradne slúžiť romantike a odpočinku, ak nemáte možnosť samostatnej šatne, uzatvorte všetky veci do skríň, ideálne sú vstavané skrine. Porozhadzované veci nás psychologicky znepokojujú, lebo vieme, že raz s nimi budeme musieť niečo urobiť. Veľmi zle pôsobí skrinka alebo polica zavesená nad hlavou, príliš stláča energiu.
Osvetlenie spálne má pôsobiť mäkko a romanticky, vyhnite sa žiarivkám a studenému svetlu. Na osvetlenie spálne postačujú slabšie žiarovky a hrubšie tienidlá vytvoria tlmenejšie osvetlenie. Využívajte aj nepriame osvetlenie, svetlá nasmerujte do steny alebo do stropu, je to upokojujúce a šetrnejšie k očiam.
Rastliny sú v spálni vítané, umiestňujte ich však opatrne. Rastliny so špicatými listami nedávajte do blízkosti postele. Pozor na vädnúce a choré rastliny, mohli by priniesť do priestoru nezdravú energiu.
Spálňu považujte sa posvätný priestor. Pre pokojný spánok ju udržujte v poriadku a bez zbytočností. Práve tu opúšťate vedomý svet, snívate svoje sny, uvoľňujete sa, regenerujete, ale aj zažívate romantiku. Chráňte ju pred negatívnymi, škodlivými, opotrebovanými alebo nepriateľskými energiami. Dajte si do spálne veci, ktoré milujete, vďaka ktorým sa cítite rozmaznávaní.

 

Všetko, čo okolo seba máme, je vzorom pre naše podvedomie, ktoré nás potom vedie životom.


V spálni sú nevhodné:

 • intenzívne a ohnivé farby
 • úložné priestory v posteli plné starých a nepotrebných vecí
 • akákoľvek elektronika a pracovný kút – ak sa tomu nemôžete vyhnúť, povyťahujte na noc zariadenia zo zásuviek, nestačí ich vypnúť
 • neporiadok
 • ostré a vyčnievajúce rohy, trámy a šikmé stropy
 • stacionárne bicykle a iné športové náčinie
 • fotografie rodiny a priateľov – umožňujete im tým zasahovať vám do života
 • mnoho kníh – duševne nás stimulujú a v spálni potrebujeme oddychovať
 • silné svetlo
 • vodné prvky – akváriá, fontánky sú priveľmi aktivizujúce, nepoužívajte ani obrazy s vodou
 • vzor trojuholníka, šípky a špičky


18-FEG_3_celine

 

Každý roh vytvára zrýchlenú a ostrú negatívnu energiu, ktorá môže poškodzovať zdravie alebo narušovať životnú rovnováhu. Tieto rohy vysielajú do okolia takzvané jedovaté šípy (ša čchi). Škodia vtedy, ak mieria pri spánku priamo na vás. Zmierniť ich môžete rastlinami alebo textíliami. Ak spálňu len zariaďujete, vyberte si nábytok so zaoblenými rohmi, napríklad oválne nočné stolíky. Jedovaté šípy môžu tiež prichádzať zvonku cez okno, vtedy použite závesy.

 

18-Zanotti_1874_1875_1IG01

 

Všetky, obrazy, sošky a ostatné dekorácie majú byť v spálni v páre. Obrazy osamelých postáv prinášajú samotu, rovnako ako samostatná posteľ. Aj keď ste sami, dajte si do spálne manželskú posteľ. Ideálne sú vyobrazenia dvojice v harmónii.


18-Orizzonti_Italia2

 

Dôležité je aj posteľná bielizeň najlepšie sú prírodné vlákna, teda bavlna, plátno alebo hodváb. Voľte radšej menej výrazné vzory.

 

18-Santarossa_C_S.Rossa_0168-9-73-4

 

Po stranách postele je dôležitý dostatočný priestor na skrinky alebo nočné stolíky, tie by mali byť vždy umiestnené symetricky po oboch stranách. Ak je manželská posteľ v obmedzenom priestore a jeden partner musí preliezať druhého, aby sa dostal do postele, narúša sa medzi nimi harmónia.

 

TEXT Ing. Marta Látalová, člen Únie profesionálnych poradcov feng šuej, www.fscentrum.sk

FOTO Feg, Santorossa, Orizzonti, Zanotta

 

Pin It