Aldo_150x100
Menšie priestory
v nás evokujú útulnosť a bezpečie. Ak sú však primalé, môžu byť tvrdým orieškom pri nákupe nábytku a jeho rozmiestnení v izbe.

 

 

 

Poradíme vám, ako možno malú spálňu zariadiť, aby plnila svoju funkciu a zároveň mala tú správnu atmosféru. Bytoví dizajnéri v prípade malej spálne odporúčajú nábytok na mieru, či už ide o posteľ alebo iný mobiliár. Ideálnym riešením úložného priestoru sú vstavané šatníkové skrine. Pri výrobe na mieru si môžete zvoliť materiál aj farbu, ktorá sa najlepšie hodí do prostredia vašej spálne. Navyše si do ich „dvierok" môžete zabudovať zrkadlo, čo ocenia najmä ženy.

 

Využite priestor na maximum
Ak máte v byte vyššie položené stropy typické pre staršie domy v meste, môžete sa začať pohrávať s myšlienkou na vyvýšené spanie či montáž rôznych policových systémov. V prípade, že zvolíte poschodovú posteľ, získate pod ňou využiteľný priestor. Pozdáva sa vám skôr klasická posteľ? Potom môžete využiť úložný priestor nad posteľou, ktorý získate vybudovaním zníženého podhľadu. Ten pozostáva z jednotlivých výklopných dvierok s drôteným košom pripevneným zvnútra. Keď sú dvierka zatvorené, vznikne jednoliata plocha. Po ich úplnom otvorení kôš vytvorí policu.

 

Aldo_01

 

Ako si usteliete...
V prípade, že trpíte bolesťami chrbta, určite siahnite po kvalitných matracoch. Pri výbere vhodnej postele zvážte možnosti vášho priestoru, zdravotného stavu i financií. Dnes sú veľmi obľúbené postele z masívu, ktoré výborne vyzerajú, ale zároveň sú vyrobené z kvalitného dreva. Okrem toho umožňujú vznik úložného priestoru pod posteľou, napr. v podobe zásuviek, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Môžete si však vybrať aj postele s už zabudovaným úložným priestorom. Dôležité je umiestniť posteľ tak, aby poskytovala z oboch strán čo najlepší prístup. Je nutné prihliadať aj na možnosti vetrania.

 

Aldo_02

 

Správne farby svedčia priestoru
Malé priestory potrebujú svetlé farby. Tie izbu opticky zväčšia a rozjasnia. Odtiene žltej, pieskovo béžovej, či jemné pastelové farby sú ideálnym pozadím pre zariadenie miestnosti. Svetlých farieb sa držte aj pri výbere nábytku. Svetlé drevo, bavlnené, vlnené a ľanové látky s prirodzeným odtieňom pôsobia ľahko. Nemusíte sa báť dominancie svetlých farieb. Postačí, ak ich správne skombinujete a pridáte do izby pár akcentujúcich prvkov. Môžete napríklad vyskúšať prvky v kontrastnej farbe, ako sú obrazy, vázy, malé predmety, ale aj výraznejší kus nábytku, napríklad komodu či nočné stolíky. Inšpiráciu skúste hľadať na internete, napríklad na stránkach internetového predajcu nábytku Aldo.

 

text a foto: Nábytok Aldo

 

Pin It