Pin It

 

 

V kolekcii, ktorá bola súčasťou zariadenia komunitných bytov v západnom Tokiu, predstavili dve odlišné kultúry rovnaký pohľad na bývanie v obklopení prírodnými materiálmi. Japonská nábytkárska spoločnosť Karimoku New Standard už v minulosti spolupracovala s európskymi dizajnérmi. Pri poslednej kolaborácii s dánskym štúdiom Norm však obidve strany hľadali kompromis medzi zvyklosťami v remeselnom opracovaní dreva.

 

Nábytok z kolaborácie Norm Architects x Karimoku je dôkazom toho, že medzi škandinávskou a japonskou kultúrou existuje spojitosť, ktorú je možné zosúladiť do jedného štýlu. Spojením wabi-sabi a hygge tak vzniká novodobý hybrid, japandi. Výsledkom je ucelená kolekcia založená na princípoch japonskej estetiky a škandinávskej dizajnérskej tradície.

 

 

 m wabi sabi norm karimoku architektura dizjan casopis sab stavebnictvo byvanie

 

 

Obidve štúdia pristupovali k navrhovaniu vybavenia do obytnej štvrte v Tokiu s nadšením. Ako hovorí Frederik Werner zo štúdia Norm Architects, nadšenie bolo pri tomto projekte mimoriadne zásadným faktorom. "Pre úspech projektu potrebujete do neho zainteresovať takých ľudí, ktorí do neho dokážu investovať maximum. Karimoku je ukážkovým príkladom takejto zainteresovanosti," pokračuje Werner. 

 

 japandi skandinavsky nabytok japonska estetika wabi sabi stavebnictvo byvanie

 

V každom z modelov je viditeľný diametrálne odlišný pohľad na spracovanie nábytku. Kým japonské chápanie architektonického usporiadania prvkov prezrádzajú horizontálne línie, dilatácie a striktne členené plochy, definované odlišnými materiálmi, škandinávska filozofia sa zakladá na odlišných princípoch.  Plynulosť formy, jednoduchosť formy a čistota tvaru so zmyslom pre funkčný detail však vynikli aj na výrazne rigidných formách, vychádzajúcich z architektoniky posvätných chrámov. 

 

 

japandi hygge skandinavsko japonsky styl byvanie remeselne techniky moderny dreveny nabytok stavebnictvo byvanie

 

 

Aj pri voľbe materiálu volili dizajnéri drevo, ktoré má prirodzene svetlé sfarbenie podobné buku. Drevina hinoki poskytla dostatok možnosti pre návrh nábytku kombinujúceho robustnosť a krehkosť, ale aj vzdušnosť a brutalitu. Každý uhol pohľadu je iný, vysvetľujú na svojej stránke dizajnéri. A je to naozaj tak. Doska stola pôsobí so svojimi zrezanými hranami tak tenko, akoby bola vytvorená z kartónu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It