Pin It

 

 

Najnovší model RX 2020 nastavuje nový štandard pre vozidlá SUV značky Lexus. Poskytuje doposiaľ najviac zábavy za volantom a zároveň prináša neporovnateľnú úroveň luxusu a priestrannosti.
 
 

RX je jeden z najvýznamnejších modelov v 30-ročnej histórii značky Lexus. Na trh bol uvedený už v roku 1998 a na svoju dobu predstavoval jedinečnú ponuku: SUV, ktoré bolo luxusné, pohodlné a ľahko sa riadilo, a to najmä v mestskom prostredí, kde boli bežné SUV nemotorné a nepraktické. Okamžite sa stretol s úspechom a podnietil vznik nového a veľmi významného segmentu trhu, na ktorom má dnes zastúpenie takmer každý výrobca luxusných automobilov. Čo je však podstatné, stal sa vôbec prvým luxusným hybridným vozidlom s vlastným dobíjaním.

 

 

lexus rx 2020 mestsky crossover suv dizajn stavebnictvo byvanie

K dizajnovým prvkom úpravy prednej časti patrí aj nové stvárnenie charakteristickej mriežky chladiča so sieťovinovým vzorom v tvare písmena„L“. Rovnaký motív možno nájsť na brzdových, koncových i smerových svetlách.

 

 

Aktuálny model RX 450h je vybavený hybridnou zážihovo-elektrickou pohonnou jednotkou s vlastným dobíjaním, ktorá obsahuje vysoko výkonný 3,5-litrový zážihový motor V6 s priamym vstrekovaním paliva. Znamená to, že s týmto hybridným vozidlom nie ste odkázaní na dobíjanie akumulátorov z elektrickej siete, pretože svoj akumulátor dokážu dobiť automaticky počas jazdy. Ich majitelia tak ušetria nielen poplatky za elektrickú energiu, ale najmä desiatky minút, ktoré treba venovať zdĺhavému dobíjaniu. Navyše, nie sú obmedzení malým dojazdom, ako je to v prípade elektromobilov a hybridov typu plug-in. S modelom Lexus RX to zvládnete aj bez štátnych dotácií. Hybridný pohon od Toyoty, resp. Lexusu, ktorý je v tejto oblasti lídrom na trhu, je teda nielen ekologický, ale aj cenovo dostupný a navyše neobmedzuje svojich majiteľov v rámci dojazdu vozidiel. Stačí len občas dotankovať bežný benzín na čerpacej stanici, ktorú nájdete jednoduchšie než verejnú nabíjaciu elektrickú stanicu.

 

 

 lexus rx l 2020 novy model suv automobil dizajn stavebnictvo byvanie

 

 

 

Zvodná sila

Najnovší model RX posúva hranice luxusných SUV ešte ďalej. Prináša totiž ďalšie vylepšenia v podobe dizajnových, technických a dynamických inovácií. Je mimoriadne spoľahlivý, úsporný a tromfne aj konkurenčné vozidlá Mercedes, BMW, Volvo či Audi tej istej triedy,a to nielen svojou špičkovou hybridnou technológiou. V základnej výbave je s nimi cenovo porovnateľný, vo vyššom štandarde dokonca ešte výhodnejší. Samozrejme, vozidlo zaujme už na prvý pohľad svojím vylepšeným vzhľadom. Motív dizajnu sa nesie v duchu hesla „zvodná sila“. Osobitná pozornosť sa venovala kvalite povrchov. Hoci si tento štvorkolesový priekopník stále zachováva výkonný a športový vzhľad, získal elegantnejšie oblejšie prvky a súvislejší prechod prednej časti do zadnej. Do karosérie je zakomponovaných viacero aerodynamických prvkov, ktorým vozidlo vďačí za koeficient aerodynamického odporu 0,33 a ktoré zároveň prispievajú k jeho stabilite,ako aj k nízkej hladine hluku v kabíne. Pre model RX súčasnej generácie bol navrhnutý priestrannejší interiér, najmä pre cestujúcich vzadu. Do 7-miestneho modelu RX L spoločnosť Lexus pohodlne umiestnila tretí rad sedadiel predĺžením zadného previsu o 110 mm, čím celková dĺžka vozidla dosiahla 5 000 mm.

 

 lexus dizajn lexus rx 2020 stavebnictvo byvanie

Multimediálne funkcie možno obsluhovať pomocou novej verzie používateľského rozhrania Remote Touch Interface od spoločnosti Lexus s dotykovou plochou. Reaguje na ovládanie gestami (posúvanie, listovanie, roztiahnutie pomocou palca a ukazováka a pod.), aké sa používajú na obsluhu tabletov a smartfónov.

 

 

 

Komfort nadovšetko

Spoločnosť Lexus sa v prípade nového modelu RX zamerala na vylepšenie kvality jazdy, najmä stability vozidla pri riadení. Zdokonalené a kompletne prepracované sú najdôležitejšie komponenty a riadiace systémy hybridného pohonu Lexus Hybrid Drive, výsledkom čoho je prvotriedna hospodárnosť, minimálne emisie a vynikajúci výkon na cestách. Vodičov určite poteší najnovšia verzia balíka bezpečnostných funkcií Lexus Safety System +, ktorý poskytuje dodatočnú ochranu a pomáha predchádzať nehodám alebo zmierňovať následky kolízií. Novou funkciou modelov RX pre rok 2020 je aj aktívny asistent pri odbočovaní, ktorý zabezpečuje udržiavanie komfortu. Systém riadenia stability vozidla (VSC) zasa ovláda brzdy, aby zabránil šmyku, keď má vozidlo príliš vysokú rýchlosť pri vjazde do zákruty. Systém voľby režimu jazdy v modeli RX umožňuje vodičovi vybrať si z rôznych nastavení podľa vlastných preferencií alebo jazdných podmienok. 

 

lexus rx hybridné vozidlo stavebnictvo byvanie

Nový model Lexus RX si môžete zadovážiť už od 56 000 eur v prípade verzie RX 300 s benzínovým motorom 2,0 l. Cena modelu RX 450h s hybridným pohonom a pohonom všetkých štyroch kolies začína na 65 900 eur. Vozidlo RX L (v 7-miestnej,resp. 6-miestnej verzii) je v ponuke len s hybridnou motorizáciou a motorom 3,5 l už od 75 500 eur.

 

 

 

Zábava na dotyk

Vnútri nájdeme niektoré z najpokročilejších technológií na svete, ktoré ponúkajú novú úroveň pripojenia. Komunikáciu medzi človekom a vozidlom vylepšuje nový 12,3-palcový centrálny displej, ktorý má funkciu dotykovej obrazovky. Na uľahčenie obsluhy sa obrazovka posunula viac dopredu, aby bola bližšie k vodičovi aj spolujazdcovi. Nový model RX sa pýši multimediálnym systémom MM19, ktorý umožňuje bezproblémové pripojenie smartfónov vďaka integrácii systémov Apple CarPlay a Android Auto. Vodiči tak majú jednoduchý prístup k svojmu mobilnému telefónu a môžu ho používať prostredníctvom displeja vozidla. Dokážu si tiež aktivovať ovládanie hlasom cez služby Siri alebo Asistent Google. Systém navyše sprístupňuje aj ďalšie aplikácie, ako Apple Music, Apple Maps, Podcast sa Audiobooks, ale aj Waze či Spotify.

 

 

Tvoríme pokrok

www.lexus.sk

Pin It