Designérie foto Tomáš Hercog

Viac ako 200 inštalácií, množstvo prednášok, módne prehliadky, workshopy, prezentácie zvučných značiek. V Prahe sa začal 23. ročník festivalu Designblok.

 

Aktuálny ročník, ktorý odštartoval v stredu 6. októbra, sa nesie v znamení šťastia. To je leitmotív Designbloku ponúkajúceho to najlepšie z oblasti dizajnu.

Návštevníkov v hlavnom výstavnom mieste, Gabriel Loci na pražskom Smíchove, čaká ako prvý priestor Designérie. Tento rok sa pod jeho podobu podpísali dizajnéri Herrmann & Coufal. Celý objekt, kde sa pôvodne nachádzala rajská záhrada, premenili na veľkú Do It Youself dielňu. Chceli by ste si len tak posedieť, alebo, naopak, skúsiť niečo tvorivé? Tu budete na správnom mieste. V rámci workshopu tu návštevníci majú možnosť vlastnoručne vyrobiť lampu Tension. Ide o známy kúsok z dielne tohto dizajnérskeho dua ocenený Czech Grand Design 2020. Oplatí sa pozrieť aj nahor, priestory zdobí luster Lift zhotovený na mieru týmto priestorom.

 

Designérie foto Tomáš Hercog

 

Prednášky zvučných mien

Hlavným dejiskom prednášok je Reflex Stage v suteréne v Gabriel Loci. O svoje poznatky sa podelia zástupcovia takých zvučných značiek ako Kinoki, Alexmonhart, TODUS či Smart Walls, dizajnéri stojaci za projektom Balance in Motion alebo šperkár Zdeněk Vacek.

Medzi témy, ktoré odznejú na tomto mieste, patria udržateľný event management, interakcia dizajnu a prírody či talk pod taktovkou VITRA na tému „Reštart spoločnosti, reštart myslenia“.

Mimo priestorov Gabriel Loci sa sprievodný program odohrá v Dome Radosť v spolupráci s dizajnérkou Helenou Dařbujánovou. Do žižkovskej galérie OKOLO môžu fanúšikovia dizajnu doraziť na vernisáž a predstavenie publikácie + -160 rokov. A pred UPM vznikol v útrobách dizajnového posedu od Kupsiposed virtuálny pop-up biograf.

Iný pohľad na vírivku aj nábytkové ikony

Vo spletitých chodbách bývalého beuronského konventu vznikli inštalácie škôl, dizajnérov i firiem a výstava zahraničných diplomantov Diploma Selection. Značka nábytku TODUS postavila bazén z konfiet, TON s novou kolekciou P.O.V. stvoril zrkadlové kráľovstvo, novinky od dizajnérky Lucie Koldovej hlási na Designbloku Form Design a Master & Master.

 

TON foto Tomáš Hercog

Inštalácia TON. Foto: Tomáš Hercog

 

V bývalej krypte sa tento rok usadil RAVAK s inštaláciou od dua Vrtiška & Žiak. Iný uhol pohľadu na vírivku predvedie USSPA. A nábytkové ikony 20. storočia spolu s inšpiratívnymi českými osobnosťami sú hlavnými hrdinami nového fotografického projektu Myslitelia, ktorý vznikol v spolupráci švajčiarskej značky VITRA a študentov pražskej UMPRUM.

 

Vitra foto Tomáš Hercog

Expozícia značky Vitra. Foto: Tomáš Hercog

 

Zamyslenie nad udržateľnosťou

Najvyššie poschodie hlavného výstavného priestoru Gabriel Loci zaplnili móda, šperk, doplnky, školy a produktoví dizajnéri – bytové doplnky Space of Space, nábytok od Jiřího Krejčiříka, objav roka Cien Czech Grand Design Lappa Studio alebo unisex sneakers PÁR. Že účasť na Designbloku nie je vždy o predstavení novej kolekcie či produktu, dokazuje projekt Balance in Motion, ktorý vyzve k zamysleniu nad trendami tzv. udržateľného dizajnu. Za knihami stačí zamieriť k nakladateľstvu wo-men a pop-up kníhkupectvo postavilo v Gabriel Loci tiež letenské Page Five. A na záver by si návštevníci Designbloku nemali nechať ujsť Art House, výstavný konceptuálny priestor v kostole sv. Gabriela v réžii scénografa Marka Cpina.

 

ArtHouse foto Tomáš Hercog

ArtHouse. Foto: Tomáš Hercog

 

Saint Polymére aj práca s mycéliom

Designblok prebehne tiež v Umeleckopriemyselnom múzeu, kde firmy a dizajnéri obsadili dve poschodia. Rodinné know-how a tradíciu predvedú firmy LD Seating, Vaško, Dielňa Šesták či Kaplan nábytok v expozícii Rodinné striebro, výstava Masters zase dizajnérske perly ako kreslo od modernistov alebo bicykel Scalatore od Festky či svetlo Puro do Brokis. Poschodie dizajnérov uvedie autora minuloročnej Designérie Jana Plecháča s novou kolekciou svietidiel a váz Saint Polymére. Ide o vôbec prvé produkty, ktoré autor samostatne predstavuje pod vlastnou značkou. Ďalej JANJA Prokić s nečakaným počinom – kolekciou keramiky, duo IHOR s celou plejádou nových produktov od textilu po nábytok a štúdio LLEV pokračuje v práci s mycéliom.

 

Moravská galerie Libena Rochová foto Tomáš Hercog

Moravská galerie, Liběna Rochová. Foto: Tomáš Hercog

Pin It