TON expozicia Designblok

Expozícia značky TON na Designbloku 2021. Foto: TON

 

Nová línia tradičných a remeselne prepracovaných kúskov nábytku z ohýbaného dreva nesie dôležité posolstvo: šťastie je uhol pohľadu.

 

P.O.V. Takýto jednoduchý, no sofistikovaný názov dostala nová kolekcia z dielne ikonickej českej značky TON. P.O.V., alebo ak chcete Point Of View, znamená v preklade uhol pohľadu a presne na ten chcú výrobcovia z Bystřice pod Hostýnem upriamiť pozornosť. Preto svoju expozíciu na tohtoročnom Designbloku – najvýznamnejšej českej prehliadke dizajnu – spracovala vo forme zrkadlového kaleidoskopu.

 

P.O.V. table 464 P.O.V. stool Again chair

Nová kolekcia P.O.V. z dielne TON. Foto: TON

 

Jednoduché potešenie vs. skutočné šťastie

„Chceme poukázať na to, že pocit šťastia je ukrytý za naším vnímaním reality. Tá totiž nie je obyčajným zrkadlom, ale kaleidoskopom a my vyberáme, na akú jeho časť sa pohľadom zameriame. Nie je to však vôbec jednoduchá úloha. Dnes viac ako inokedy totiž zvádzame boj medzi pocitom skutočného šťastia a jednoduchým potešením, ktoré sa za neho rado vydáva a ukrýva v sebe konzum spoločnosti. Šťastie v skutočnosti nepotrebuje veľa. Určite však potrebuje čas si sadnúť, zastaviť sa sám so sebou alebo s ľuďmi, s ktorými je nám dobre pri spoločnom stole,“ hovorí o koncepte marketingová manažérka TON-u, Anna Handlová.

 

P.O.V. table 468 Again barstool

Nová kolekcia P.O.V. z dielne TON. Foto: TON

 

Zrkadlá, ktoré použili na výrobu veľkého kaleidoskopu, budú po ukončení výstavy upcyklované, teda opäť použité na iné projekty. TON tým chce poukázať aj na dôležitosť životného cyklu jednotlivých produktov. Vychádza to už zo samotnej podstaty firmy, ktorá tvorí nábytok už niekoľko generácií, a tak vníma svoj záväzok pre budúcnosť. Expozíciu na Designbloku pre TON vytvorili Zuzana Piliarová a Oliver Mórocz.

 

P.O.V. table 467 P.O.V. stool P.O.V. trolley Merano armchair

Nová kolekcia P.O.V. z dielne TON. Foto: TON

 

Viac ako 70 variantov stolov

Na samotnej kolekcii P.O.V. zasa firma spolupracovala s nemeckým dizajnérskym duom kaschkasch. Keďže si zakladajú na diskusii, spolupráci a prepojení tradičného remesla s inovatívnymi technologickými riešeniami, stali sa pre TON ideálnym partnerom. Výsledkom sú tvarovo jednoduché a nadčasové produkty. Novinka, vychádzajúca z týchto princípov, obsahuje viac ako 70 variantov stolov na centrálnej podnoži a je doplnená o rovnomennú stohovateľnú stoličku. Modulárny systém je vhodný skoro do všetkých typov interiérov a jeho názov odkazuje na organickú podnož, ktorá vďaka oblému trojuholníkovému tvaru pôsobí jedinečne z každého uhla pohľadu.

 

P.O.V. table 460 Leaf chair

Nová kolekcia P.O.V. z dielne TON. Foto: TON

 

Z každého uhla pohľadu iné

„Charakter kolekcie je určený najmä použitým materiálom a tvarom podnože. Tá vzniká zložením troch tvarovo rovnakých ohnutých preglejkových plátov, ktoré tvoria základ pre celú rodinu stolov. Názov Point of View poukazuje na to, že sú stoly z každého uhla pohľadu iné a zároveň znázorňuje prácu v našom štúdiu. Ako duo musíme neustále vnímať názor toho druhého a spoločne nájsť najlepšie možné riešenia. Na rovnakom princípe sme vybudovali aj spoluprácu so spoločnosťou TON,“ uviedol dizajnér Florian Kallus.

 

 P.O.V. table 467 Merano armchair

Nová kolekcia P.O.V. z dielne TON. Foto: TON

 

TON zároveň pozýva na vernisáž výstavy Ohyb na papieri, ktorú organizuje spolu s galériou Okolo. „Spoločne s kurátorom Adamom Štěchom odkryjeme z archívu značky TON niektoré návrhy stoličiek a kresiel zo súťaží v 60. rokoch. Niektoré z nich sa dostali do výroby, iné zostali len vo fáze skíc či malieb,“ uviedla Handlová. Akcia sa uskutoční v piatok 8. októbra od 19.00 hod na adrese Bořivojova 77.

Pin It