designblok Lockers foto Johanka Pošová

Lockers.cz - kolekcia, ktorá získala cenu Designbloku za úložné boxy. Foto: Johanka Pošová

 

V poradí už 23. ročník Designbloku rozdal ceny v trinástich kategóriách. K najlepšiemu šperku, módnej kolekcii, nábytku či školskej prezentácii pribudlo ocenenie za udržateľný dizajn.

 

Medzi ocenenými sú tak známe značky, ako aj nováčikovia v oblasti dizajnu. Hlavnú cenu získal projekt Myslitelia, za ktorým stojí značka Vitra spoločne s katedrou fotografie pražskej UMPRUM. Ide o spojenie dizajnového nábytku a doplnkov tejto etablovanej značky a fotografie. Študenti zachytili portréty mysliteľov a mysliteliek: filozofov, sociológov, ekonómov, odborníkov v oblasti mediálnych štúdií, literatúry, vedy či iných vied. Fotografie doplnili objekty Vitra, ktoré fungujú ako pomyselné meradlo súčasného západného človeka a protipól k abstraktnému mysleniu.

 

designblok VITRA UMPRUM foto Tomáš Hercog

Spoločná inštalácia značky Vitra a študentov katedry fotografie. Foto: Tomáš Hercog

 

„Vitra sa dlhodobo sústreďuje okrem komerčných aktivít tiež na kultúrno obohacujúce projekty, ktoré často vznikajú práve s umelcami a novodobými mysliteľmi. Moderné fotografie, provokatívny i humorný pohľad objektívom nastupujúcich talentov plne súznie s identitou značky a verím, že osloví tiež návštevníkov Designbloku,“ opísal spoluprácu Jiří Zavadil, riaditeľ spoločnosti Vitra pre ČR a Slovensko.

 

designblok VITRA UMPRUM foto Tomáš Hercog

Foto: Tomáš Hercog

 

Stolička Mistra aj kovová kolekcia

Vo veľkej konkurencii v kategórii najlepší nábytok zabodovala známa firma Master & Master a ich stolička Mistra z dielne dizajnérky Lucie Koldovej.

 

designblok Master Master Mistra

 

Naopak, cenu za najlepšie bytové doplnky získali nováčikovia na scéne – štúdio Space of Space s kolekciou kovových stolíkov a doplnkov.

 

designblok space of space foto Johanka Pošová

Štúdio Space of Space a kovové stolíky a doplnky. Foto: Johanka Pošová

 

Medzi svetlami porotu najviac zaujali svietidlá Luna od dizajnéra Jiřího Krejčiříka. A z noviniek, ktoré na Designbloku predstavili firmy a výrobcovia, si cenu odniesli Lockers.cz za úložné boxy.

Naprieč všetkými odbormi sa každoročne volí aj cena za najvydarenejšiu inštaláciu, a to ako z vystavujúcich dizajnérov a štúdií, tak aj výrobcov a predajcov. Medzi dizajnérmi zvíťazil etablovaný šperkár Zdeněk Vacek, ktorý v Umeleckopriemyselnom múzeu predstavuje techniku ​​pukovania priamo na vystavených šperkoch aj v rámci video inštalácie. A spomedzi výrobcov a predajcov zaujala najviac inštalácia Qubus Design Studia s kachličkovou abecedou a novými produktmi.

 

designblok zdenekvacek2 FOTO TOMAS HERCOG

Prezentácia šperkára Zdeňka Vaceka. Foto: Tomáš Hercog

 

Cena za udržateľný dizajn ako novinka

Zo škôl zvíťazil Ateliér keramiky FDU Ladislava Sutnar v Plzni a cenu za mimoriadny počin získala výstava Brejle a Okuliare, Design okuliarov v Československu kurátora Ondreja Vicenteho.

 

designblok NASTASSIA ALEINIKAVA FOTO TOMAS HERCOG

Foto: Tomáš Hercog

 

Novinkou medzi oceneniami v celej histórii Designbloku bola cena za udržateľný dizajn. Špeciálne pre túto kategóriu vznikla samostatná porota a vo dvojkolovom hlasovaní vybrala ako víťazný projekt Balance is Motion. Za ním stojí štvorčlenný tím vrátane dizajnérov Filipa Mirbauera a Marie Niny Václavkovej. Ich inštalácia na Designbloku nepredstavila nový produkt, ale vedie k zamysleniu nad tzv. Trendami udržateľného dizajnu. Projekt sa zameriava na materiálové poradenstvo, pracuje s metódou Life Cycle Assessment, ktorá pomáha merať potenciálne zlepšenie v environmentálnej stope produktu a venujú sa aj produktovému designu.

„Mám veľkú radosť, že zvíťazili projekty s veľkým presahom. Myslitelia – konceptuálny projekt, ktorý predstavuje skutočné české hviezdy, intelektuálov, ktorým nie je ľahostajný osud našej krajiny, alebo prepracovaný enviromentálny projekt Filipa Mirbauera a Marie Niny Václavkovej Balance in Motion. Rovnako ma potešila nominácia spolku bien, ktoré pracuje na skrášlenie pražských vnútroblokov. Ale, samozrejme, Designblok je sviatkom dizajnu, a tak Zdeněk Vacek, Nastassia Aleinikava a ďalšie hviezdy oprávnene získali cenu za svoje projekty. Aj oni zvolili konceptuálny prístup. Tohtoročný Designblok je tak pre mňa dôkazom, že dizajn môže výrazne prispieť k riešeniu problémov súčasnej civilizácie a zároveň plniť svoju estetickú funkciu,“ dodala riaditeľka Designbloku Jana Zielinski.

Ceny boli odovzdané v sobotu 9. októbra pri slávnostnom vyhlásení v kostole Sacre Coeur.

Nejlepší kolekce nábytku: Master & Master / židle Mistra

Nejlepší kolekce bytových doplňků: Space of Space

Nejlepší kolekce svítidel: Jiří Krejčiřík / kolekce svítidel Luna

Nejlepší kolekce šperků: Nastassia Aleinikava studio / kolekce brýlí Vernisáž

Nejlepší módní kolekce: PÁR / kolekce unisexových sneakers

Nejlepší novinka designéra: Lexová & Smetana / kolekce konferenčních stolků SWELL

Nejlepší novinka výrobce: Lockers.cz / kolekce úložných boxů

Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce: QUBUS Design Studio

Nejlepší instalace designéra nebo designérského studia: Zdeněk Vacek

Nejlepší školní prezentace: Keramika / Sutnarka

Mimořádný počin mimo kategorie: Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu / Ondřej Vicena

Hlavní cena Designbloku: Myslitelé / Vitra ve spolupráci s UMPRUM

Cena Veolia za udržitelný design: Balance is Motion

Pin It