under zhora

Foto: Snøhetta

 

Architektonické štúdio Snøhetta ukázalo nové fotky reštaurácie, ktorú pred tromi rokmi navrhli pod vodnou hladinou.

 

Netradičné kulinárske miesto s názvom Under otvorili pred tromi rokmi v Nórsku. Teraz architekti ukázali, ako sa stavba počas tohto obdobia zmenila pôsobením vody a tamojších živých organizmov.

Ako periskop

Reštaurácia sa nachádza v menej známej oblasti Lindesnes. Stavba počíta necelých päťsto metrov štvorcových a v súčasnosti slúži ako umelý útes. Under bola dokonca prvou podvodnou reštauráciou Európy. Má tvar akéhosi periskopu, ktorý formálne tvorí betónový tubus.

 

under

Foto: Snøhetta

 

„Projekt sa nachádza na najjužnejšom bode nórskeho pobrežia, kde sa stretávajú morské búrky zo severu a juhu, a nachádza sa na jedinečnom sútoku. Morské druhy tu prekvitajú v slaných aj brakických vodách, aby vytvorili prirodzené množstvo biodiverzity v lokalite,“ približujú architekti zo Snøhetty.

 

 

under detail under interier

Foto: Snøhetta

 

Objatie prírody

Budova meria 34 metrov a je spolovice ponorená do vody. Koniec vnorenej časti je vybavená veľkým oknom, aby návštevníci reštaurácie mohli skúmať svet pod hladinou. Architekti rátali s tým, že betónová stavba sa časom integruje do prostredia – drsný betónový povrch má slúžiť ako umelý útes a prichytiť riasy či chaluhy.

Dnes sú podľa vlastných slov architekti nadšení tým, ako si príroda stavbu „zobrala za svoju“. Doslova ju objala a pokryla množstvom vegetácie a života. Po troch rokoch od otvorenia reštaurácie tak architekti zverejnili nové snímky, ktoré ukazujú túto realitu.

 

under dnes

Foto: Snøhetta

 

snohetta under underwater restaurant nature norway

Foto: Snøhetta

 

Pin It