farba roka viva magenta pantone colour year

Foto: Pantone

 

Viaceré renomované spoločnosti zaoberajúce sa farbami každoročne predstavujú svojho adepta na farbu nasledujúceho roka. Pantone zvolilo výrazný odtieň ružovej.

 

Celým názvom Viva Magenta 18-1750, je nabitá elánom a energiou. „Je to odtieň zakorenený v prírode pochádzajúci z červenej rodiny a vyjadruje nový signál sily. Viva Magenta je odvážna a nebojácna a má pulzujúcu farbu, ktorej bujarosť podporuje radostnú a optimistickú oslavu a píše nový príbeh,“ uvádza na margo svojej voľby spoločnosť Pantone.

 

farba roka pantone s colour of the year 2023 viva magenta red and magenta

Foto: Pantone

 

Čas na oslavu

Je teda jasné, že po uplynulých rokoch neistoty a obáv, ktoré v spoločnosti dominovali, prichádza Viva Magenta ako symbol plný optimizmu, vtipu a odvahy. Pozýva načerpať energiu, vášeň, radosť a podľa jej autorov tiež podnecuje experimentovanie. Prívlastok, ktorý ju zrejme vystihuje najviac, znie: silná. Viva Magenta rozhodne je neprehliadnuteľná, veselá a ukrýva v sebe aj kus rebélie.

 

farba roka pantone

Foto: Pantone

 

„Vo veku technológií sa snažíme čerpať inšpiráciu z prírody a z toho, čo je skutočné. PANTONE 18-1750 Viva Magenta pochádza z červenej rodiny a je inšpirovaná červeňou červca Cochineal, jedným z najvzácnejších prírodných farbív a zároveň jedným z najsilnejších a najjasnejších, aké svet poznal,“ hovorí riaditeľka Pantone Color Institute Leatrice Eiseman.

Hlbší pohľad na tento farebný odtieň odhalí jeho prekvapivú vyváženosť: pozostáva zo studených aj teplých odtieňov, nachádza sa rovnako v prírode ako aj vo virtuálnom svete a odkazuje na rozmanitosť sveta. Je farbou budúcnosti, ale zároveň odkazuje na minulosť – keďže farbivá získané z hmyzu sa používali už v druhom storočí pred naším letopočtom.

Farby roka 2023 predstavené ďalšími spoločnosťami:

 

Benjamin Moore: Raspberry Blush

Z červenej farby vychádza aj odtieň vybraný spoočnosťou Benjamin Moore. Je taktiež založený na energii, vitalite a radosti zo života.

 

farba roka benjamin moore raspberry farba

Foto: Benjamin Moore

 

Dunn-Edwards: Terra Rosa

Uzemňujúca, neutrálna ružovkastá farba, ktorá vznikla kombináciou hnedej a bordovej.

 

farba roka dunn edwards terra rosa farba

Foto: Dunn-Edwards

 

 

Krylon: Spanish Moss

Na vyváženie červených odtieňov prichádza Krylon so sýtou zelenou, ktorá vychádza z farby lesného machu. Podľa nich má práve zelená ambíciu stať sa v interiéroch novou bielou.

 

farba roka krylon spanish moss farba

Foto: Krylon

 

 

Sherwin-Williams: Redend Point

Kombinácia béžovej s jemnou ružovou, ktorý výborne ladí najmä so zemitými tónmi.

 

farba roka sherwin williams bedroom redend point

Foto: Sherwin-Williams

 

Pin It