BADW 2022 cover

Najväčšie medzinárodné podujatie u nás zamerané na súčasný dizajn odštartovalo v stredu 7. decembra. Počas siedmich dní ukáže to najlepšie od domácich i zahraničných tvorcov – SaB je hrdým mediálnym partnerom tejto akcie.

 

Bratislava Design Week je etablované podujatie, ktoré každoročne prezentuje tvorbu známych dizajnérov i mladých talentov, nezávislé značky a experimentálny dizajn a módu. Aktuálny ročník nesie podtitul Krehkosť a na viacerých miestach potrvá od 7. do 14. decembra.

 

BADW ThusThat

Dizajn holandskej značky ThusThat. Foto: BADW

 

Krehkosť vnímaná cez mnohé vrstvy

„Keď sme v roku 2021 vymysleli tému Krehkosť pre rok 2022, netušili sme, že naberie hneď od 24. februára úplne iný a ťaživý význam. Taký, aký sme si nikdy nechceli predstaviť. Vojna v našej blízkosti a v našom kultúrnom prostredí rozmetala pocit bezpečia aj obnažila krehkosť našej existencie i tak prudko skúšanej okolnosťami pandémie alebo klimatickej krízy,“ uvádzajú organizátori z o.z. Aparát s kurátorskou koncepciou riaditeľky festivalu Ľubice Hustej.

Hlavné motto tak upozorní najmä na premeny, pominuteľnosť, ale aj cit a porozumenie či v dnešnej dobe tak potrebnú ohľaduplnosť. „Vnímame ju v mnohých vrstvách. Nikam sa netlačí. A iba my sa môžeme rozhodnúť, akí budeme a aký svet bude okolo nás,“ apelujú organizátori.

 

BADW Soft Baroque

Britskí Soft Baroque nie sú len dizajnérmi, ale aj remeselníkmi svojich objektov. Foto: BADW

 

Kam za dobrým dizajnom

Medzi hlavných hostí Bratislava Design Week patria dizajnéri mischer’traxler studio (AT), BCXSY (NL), Soft Baroque (UK), ThusThat (NL), Roman Šedina (CZ) a ďalší. V edícii Majstri sa predstaví značka RONA, ktorá tento rok oslávi 130 rokov od svojho založenia.

 

BADW mischertraxler studio mischertraxler

Inštalácia z dielne rakúskeho mischer’traxler studio. Foto: BADW

 

Festival má dve hlavné časti, ktoré sa konajú v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11 a v Zoya Gallery na Ventúrskej.

Zaujímavé performance a inštalácie ale nájdete aj na v Staromestskej galérii Zichy na Ventúrskej 9, či v Divadle K. Výstavy v paralelnom programe festivalu prebehnú v Českom dome na Prepoštskej 6, kde sa predstavia objekty sklárskeho dizajnéra a výtvarníka Jakuba Berdycha či výstava z dejín českého skla Zlaté české ručičky.

 

Pin It