MO Canapé Boho

Canapé Boho. Foto: Maison&Objet 

 

Januárová edícia veľtrhu zameraného na interiérový dizajn má motto: Take care! „Starajte sa o seba, vzťahy s okolím a aj o našu planétu,“ apelujú organizátori.

 

Maison&Objet sa koná vždy dvakrát do roka – v januári a septembri. Tento rok veľtrh odštartoval vo štvrtok 19. januára a potrvá do pondelka, 23. januára. Pozrite sa s nami, čo sa oplatí sledovať.

Dizajnér roka: Raphael Navot

 

MO Navot

Foto: Maison&Objet

 

Každé z vydaní Maison&Objet sprevádza vvyhlásenie držiteľa ceny Designer of the Year Award. Tentoraz sa ním stal Raphael Navot, Parížan, autor mnohých multidisciplinárnych projektov. Spolupracoval s Davidom Lynchom na parížskom nočnom klube Silencio (2011), spolupracoval na výrobe vysoko technickej rady podláh pre francúzsku značku exkluzívnych remeselných podláh Oscar Ono (2016) a vytvoril kolekciu 12 rodín nábytku – od pohoviek a stolov až po koberce a lampy – pre Roche Bobois (2018).

Doteraz najvýznamnejším Navotovým počinom je pravdepodobne jeho práca na Hôtel National des Arts et Métiers (2017).

 

V nuit Paris France 2021 Yann Deret

39 V Paris. Foto: ©Yann Deret

 

Pre Maison&Objet vytvoril The Apothem Lounge. „Táto pohlcujúca inštalácia je navrhnutá tak, aby zobrazila vizuálnu emóciu prostredníctvom otvorenej štruktúry, ktorá ľudí uchváti svetlom a textúrou,“ avizujú organizátori veľtrhu.

Celý program je rozdelený do 14 sektorov, pričom sa predstaví 700 nových značiek a uskutoční sa 38 konferencií. Medzi jednotlivé sektory patria aj:

WHAT’S NEW

Najhorúcejšie trendy si návštevníci budú môcť pozrieť v troch halách. V prvej François Bernard ponúka svoj výklad témy „Take care!“ prostredníctvom sily, ktorú majú  suroviny, aby nás uzemnili v liečivom zmyslovom pôžitku.

Musíme jednoducho spomaliť. Toto je posolstvo od Françoisa Delclauxa, ktoré preniesol cez jeho priestor Slow Hospitality. Predstavuje najmä tri vízie: tropický modernizmus, lesný glamping a pobrežný sen. S „In The Air“ nás Elizabeth Leriche pozýva zastaviť sa a nadýchnuť sa. A to prostredníctvom troch fáz: nádych čistoty cez transparentnosť a ľahkosť, slow dizajn až po farebný sen o novom svete.

RISING TALENT AWARDS: Španielsko

Zmyslom týchto cien je upriamiť pozornosť na vychádzajúce talenty, pričom vždy sú zamerané na konkrétnu krajinu. Dôležitý odrazový mostík tentoraz Paríž ponúkol španielskym dizajnérskym nádejám. Medzi nimi aj Alvarovi Aramburovi. Jeho tvorba je charakteristická úctou k lesom a drevu ako takému a vychádza z mnohých nuansí tohto prírodného materiálu.

 

 

MO Portrait AlvaroAramburu MO FiguerasTable

 Alvaro Aramburu a jeho Figueras Table. Foto: Maison&Objet

 

MAISON&OBJET SPOTLIGHTS

Miesto, na ktorom sa prezentujú značky a dizajnéri, ktorí sú na veľtrhu po prvý raz. Spomedzi všetkých môžeme spomenúť napríklad barcelonskú značku hračiek pre deti Lekkid, ktoré podporujú tvorivosť detí a inovatívne riešenie problémov.

FUTURE ON STAGE

Projekt, ktorý podporuje novovzniknuté spoločnosti a značky v oblasti interiérového dizajnu. Panel expertov vyzdvihol a ocenil aj tento rok trojicu z nich: materiál vyrobený z morských sedimentov od Gwilen, plastový recyklovaný materiál Pavé® od Le Pavé - sasminimum, ktorý je vodeodolný a ohňovzdorný, až po nábytok, ktorý môžete presunúť z priestoru diskusie do oázy pokoja od Noppi.

 

MO Gwilen

Inovatínvy materiál od značky Gwilen. Foto: Maison&Objet

 

BRITISH CAPSULE

Predstavia sa renomovaní britskí dizajnéri a značky ako Altrock Surfaces, Bethan Laura Wood, Eley Kishimoto & Floor Story, Lee Broom, Lucy Kurrein et Thomas Hancock.

SVET JEANA-CHARLESA CASTELBAJACA

Tohto francúzskeho módneho návrhára a priemyselného dizajnéra netreba zvlášť predstavovať. Je známy svojou vášňou k primárnym farbám a dizajnom s prímesou punku a popu a tiež nezameniteľným humorom. Na januárovom veľtrhu Maison&Objet predstavuje exkluzívnu retrospektívnu inštaláciu nabitú farbami, ktorá si posvietila na niektoré z obľúbených značiek, s ktorými doteraz spolupracoval: Maison Dada, Leblon Delienne či Thomas Dariel. 

THE ART OF RESILIENCE

 

MO Art of resilience

Foto: Maison&Objet

 

Hala 7 nesie silný a dôležitý odkaz: solidaritu a poctu ukrajinským dizajnérom, ich odvahe a slobode. Kurátorkou jedinečnej inštalácie sa stala Sana Moreau z Maino Design.

Pin It