Silkygang Austrália Sydney

Šatka z rozprávkovej kolekcie O Smolíčkovi. Foto: Silky gang

 

Martina Karafiátová má v Prahe architektonické štúdio, pred pár rokmi však založila značku luxusných hodvábnych šatiek s autorským dizajnom od českých ilustrátorov. Šatky Silky gang vznikajú v malej talianskej dielni, ktorú si vybrali aj ikonické módne domy ako Gucci či Prada. Dnes, ako sama vraví, sedí na dvoch stoličkách, ktoré však majú veľa spoločného. Napríklad fakt, že z luxusnej šatky sa môže stať aj originálny interiérový doplnok. 

 

Ste vyštudovaná stavebná inžinierka a zároveň zakladateľka značky luxusných hodvábnych šatiek. Čo vám dáva svet staviteľstva a čo, naopak, ten módny?

Na staviteľstve a architektúre, ktorej sa teraz hlavne venujem, ma baví ten poriadok, možnosť práce s priestorom, tvorba niečoho trvalého a krásneho pre našich klientov. Prostredie, ktoré ich bude kultivovať, ktoré bude zvyšovať kvalitu života. Svet módy sa pre mňa zase tak veľmi nelíši od toho architektonického. Móda je dnes síce vnímaná skôr ako niečo krátkodobé, často sa meniace a nestále. Pre mňa je to ale možnosť previesť tie hodnoty, ktoré vyznávam v architektúre, do autorských luxusných doplnkov, ktoré by vás mali tešiť viac ako jednu sezónu a obohacovať svojou estetikou.

 

Silkygang O Malence

Motív z rozprávky O Malenke. Foto: Silky gang

 

 

Keď sme si dohadovali tento rozhovor, spomenuli ste aj nové architektonické realizácie. Na čom momentálne pracujete?

Aktuálne v našom ateliéri dokončujeme kompletnú rekonštrukciu štvorizbového bytu. Je to jedna z tých zákaziek, kedy sa podieľame na spracovaní stavebnej časti dokumentácie, ale tiež navrhujeme kompletne na kľúč celý interiér. Špecialitou tejto zákazky bolo, že klient je dlhodobo pracovne v zahraničí, konkrétne v Šanghaji, a tak viac-menej celý proces navrhovania a následná realizácia prebiehali iba prostredníctvom komunikácie na diaľku. Bola to síce pre nás pomerne náročná výzva, ale keď prvýkrát po roku zákazník navštívil stavbu naživo, bol nadšený ešte viac, než keď videl vizualizácie. Vidím veľkú výhodu v tom, že mám technické akademické vzdelanie. Pomáha mi nielen všetko vymyslieť z hľadiska dizajnu, ale hlavne následne pripraviť správne a relevantné podklady pre stavbu aj všetkých subdodávateľov. Technika, architektúra, dizajn – to je moja „svätá trojica“, tajomstvo, prečo sa naši klienti vracajú a tiež nás odporúčajú ostatným.

 

martina karafiatova realizacia

Martina Karafiátová sa venuje aj návrhu interiérov. Na snímke byt v pražskom Žižkove. Foto: archív M. Karafiátovej

 

Ako by ste opísali váš architektonický či dizajnérsky rukopis? 

Mojou snahou je nemať úplne jednu škatuľku, úplne jasne vyhranený štýl, ktorý si zákazník v podstate objednáva od štúdia či ateliéru. Postupujem skôr opačne, veľa počúvam zákazníka a premýšľam nad jeho potrebami, snažím sa rešpektovať danú nehnuteľnosť, pokiaľ ide o rekonštrukciu, a z toho potom vyplynie moje smerovanie k štýlu danej realizácie. Je pre mňa veľkým zadosťučinením, keď má klient pocit, že je „doma“ od chvíle, keď po prvýkrát uvidí svoj byt či dom hotový.

 

martina karafiatova realizacia interier

Foto: archív M. Karafiátovej

 

V každom prípade smerujem v návrhoch k určitej jednoduchosti, rada ale miešam štýly z rôznych období. Baví ma art deco, moderna, estetika Bauhausu aj „dobrých“ sedemdesiatok či osemdesiatok. V podstate v každej ére možno nájsť nejakú inšpiráciu. Návraty do minulosti ma bavia. Teraz mám na stole novú zákazku, dosť odlišnú od tej poslednej. Obývacia izba s pracovňou, kde by som rada použila opulentné tapetové vzory od anglickej značky Osborne & Little, zamat na pohovkách aj akcenty v matnej mosadzi. Jednoducho, trochu „staré dobré Anglicko“ v mixe s mojím obľúbeným art decom. Často hľadám aj pôvodné antik kúsky, aby som tak interiér oživila. Myslím, že miešanie štýlov a snaha len nekopírovať, čo bolo, ale vytvárať nové spojenia, to je to, čo moju tvorbu charakterizuje najlepšie.

Značka Silky gang zahŕňa luxusné hodvábne šatky, ktoré vytvárate v spolupráci s mladými českými dizajnérmi. Začali ste odvážnym motívom českých rozprávok. Prečo práve tie?

Chcela som nájsť nejakú spoločnú tému, štýl, ktorý naše šatky odlíši od ostatných. Šatkové vzory Silky gang preto rozprávajú skutočné príbehy, české, ale aj svetové, ktoré potom „pretavíme“ spolu s autorom do vzoru, ktorý funguje skvele ako módny doplnok, ale obstojí aj ako samostatný obraz.

 

Silkygang ALENKA 09 Silkygang ALENKA

Šatky na motívy rozprávky Alenka v ríši divov. Foto: Silky gang 

 

Šatky sa vyrábajú v malej rodinnej dielni v Taliansku – zázemie tu majú aj také módne giganty ako Gucci či Prada. Ako ste sa dostali k tomuto miestu?

Mohla by som povedať, že za to môže moja šťastná hviezda, ale skôr by som to nazvala vytrvalosťou, s akou som hľadala dodávateľa v Taliansku. V regióne Como na severe je nespočetné množstvo výrobcov a tlačiarenských dielní. A tak som ich postupne oslovovala, stretávala som sa s nimi, nechala som si robiť vzorové výtlačky. Neoslovila som síce všetky, ale bol ich naozaj pekný počet. To, že mám nakoniec dodávateľa, ktorý pracuje aj pre popredné talianske módne domy, som sa dozvedela až spätne, pri mojej poslednej návšteve Talianska, kedy som bola aj priamo v tlačiarni. Vybrala som si ich, jednoducho, hneď na začiatku, pretože tlačili úplne najlepšie zo všetkých, ktorých som oslovila. Bonusom pre mňa bolo aj to, že používajú látky aj farby v biokvalite.

Silkygang Letící Sedmero krkavcu

Sedem krkavcov. Foto: Silky gang

 

Na tohtoročnom Designbloku ste predstavili aj kolekciu šperkov s motívom z úplne iného súdka, inšpirované geometrickými tvarmi a estetikou Bauhausu. Čím sú pre vás tieto motívy výnimočné?

Som trochu posadnutá motívom kruhu a štvorca, čo je často viditeľné v mojich architektonických realizáciách. Všetky doterajšie vzory šatiek Silky gang ma veľmi bavia, ale cítila som, že je čas na trochu farebnej geometrie a minimalizmu. Tým je typické napríklad obdobie art deca alebo Bauhausu. Čistá jasná forma, ale zároveň jasná farebnosť, použitie „colorblockingu“. Na rozdiel od predsa len trochu strohého funkcionalizmu. Moje architektonické cítenie a lásku k dizajnu som pretavila hlavne do šperkov. Sú to kompozície z kruhov, planéty na obežnej dráhe, ktoré ale môže nositeľ posúvať a meniť tak vzhľad šperku aj „svojho vesmíru“. Navrhovanie šperkov ma celkom „chytilo“, myslím, že táto kolekcia rozhodne nie je posledná, ktorú pri Silky gang uvidíte.

 

Silkygang Mad 12

 Foto: Silky gang

 

Ak ste portfólio Silky Gang rozšírili zo šatiek o šperky, viete si predstaviť napríklad aj líniu bytových doplnkov alebo využitie hodvábu v interiéri?

Určite by som sa rada zamerala v budúcnosti aj na túto oblasť. Vlastne ma to ťahá týmto smerom viac ako navrhovanie odevov. Aj naše šatky beriem tak, že môžu byť zarámované a tvoriť dekoráciu v byte.

 

Silkygang Pivoňky krabička

Pivonky. Foto: Silky gang

 

Tak ako je hodváb zrejme materiálom číslo jeden v Silky gang, máte aj v interiérovom dizajne svojho favorita spomedzi materiálov?

Mám veľmi rada rôzne druhy drevín, či už na podlahe, alebo na nábytku. A tiež veľa „ulietavam“ na textile či na zatienení okien, alebo na čalúnení. Často klienti, väčšinou je to už na konci realizácie, považujú túto položku za nie veľmi dôležitú. Pritom správny vzor, štruktúra a materiál, či už na závesoch, alebo pre zatienenie dokážu urobiť tú geniálnu bodku na konci. Ale to už sa zase oblúkom dostávame späť k Silky gang, vzorom a farbám.

 

Silkygang Pivoňky

Foto: Silky gang

 

 

Vytvárate rozprávky nielen na hodvábnych šatkách, ale aj rozprávkové domovy pre klientov vášho architektonického štúdia. Môžete priblížiť, ako vyzerá ten váš vlastný?

Myslím si, že v mojom prípade snáď neplatí, že obuvník chodí bosý. Náš byt, bola to novostavba, sme síce zariaďovali už pred šestnástimi rokmi, ale tak 80 % by som ponechala tak, ako to je. Najviac vidím pokrok v oblasti kúpeľní. Teraz je taký prekrásny výber obkladov a doplnkov, že by som naše dve kúpeľne hneď znova prerobila.

 

Pin It