wittmann neri hu blocks celok

Foto: Wittmann Möbelwerkstätten

 

Joseph Hoffmann bol jedným zo zakladateľov viedenskej secesie a stále ostáva veľkým dizajnérskym menom. Kreslo Club 1910 teraz reinterpretovala dvojica Neri&Hu.

 

V čom spočívala inovatívnosť skupiny okolo Josepha Hoffmana, do ktorej patril napríklad aj slávny maliar Gustav Klimt? Odklonili sa od tradičného secesného štýlu modernejším smerom, ktorý bol charakteristický najmä používaním geometrických tvarov a lineárnosťou. Presne také je aj Hoffmannove ikonické kreslo Club 1910. Jeho archív dnes spravuje rodinná rakúska firma vyrábajúca nábytok Wittmann Möbelwerkstätten. Aktuálne sa rozhodli dať kreslu novú podobu, pričom jej dizajn zverili dvom šanghajským dizajnérom a architektom Lyndonovi Nerimu a Rosanne Hu, ktorí tvoria pod spoločnou značkou Neri&Hu.

wittmann nerihu blocks povodna

Pôvodné kreslo Club 1910 od Josepha Hoffmanna. Foto: Wittmann Möbelwerkstätten

 

wittmann neri hu blocks povodne keslo

Foto: Wittmann Möbelwerkstätten

 

Oblúk ako východisko

Neri a Hu majú svoj vlastný dizajnérsky rukopis, ktorý by sa dal opísať ako ľahký a jemný. V prípade reinterpretácie slávneho Hofmannovho kúsku preto stáli pred výzvou a otázkou: Ako zachovať víziu a majstrovstvo svojho predchodcu, ale zároveň priniesť niečo nové a zaujímavé?

Neri&Hu sa napokon rozhodli sústrediť sa na dôležitý prvok tvorby Josepha Hoffmana: geometriu. Vychádzali predovšetkým z oblúkovitého tvaru typického pre Club 1910, ale výrazne ho zjednodušili a zjemnili. Výsledkom je modulárna pohovka s názvom Blocks. 

 

wittmann neri hu blocks modularna sedacka

Foto: Wittmann Möbelwerkstätten

 

 

Modrý minimalizmus

Blocks pozostáva z niekoľkých vzájomne kombinovateľných kúskov v rovnakom ikonickom tvare. Obstoja každý zvlášť, alebo je ich spojením možné vytvárať rôzne tvary a veľkosti pohovky. Dobrou kombináciou pre tento návrh bolo remeselné majstrovstvo rakúskeho výrobcu Wittmann Möbelwerkstätten.

Neri&Hu sledujú minimalistickú líniu, opierka na ruky a operadlo uzatvárajú sedačku do efektného oblúka. Sedacia súprava Blocks dostala výraznú, kráľovskú modrú farbu. Vďaka svojej variabilite sa hodí do mnohých typov interiérov. „Vždy bolo pre nás dôležité vytvárať kúsky, ktoré sú spojené s konkrétnym príbehom. Dúfame, že zapadnú do istej kontinuity, ale aj to, že majú svoju identitu,“ hovoria dizajnéri Neri&Hu.

 

wittmann neri hu blocks sedacka kreslo

Foto: Wittmann Möbelwerkstätten

 

wittmann neri hu blocks sedcia suprava

Foto: Wittmann Möbelwerkstätten

 

wittmann neri hu blocks

Foto: Wittmann Möbelwerkstätten

 

 

Pin It