javorina LOPA

Foto: Vrtiška&Žák

 

Jednoduchá a elegantná stolička Lopa získala nedávno ocenenie Bigsee Wood Design Award. Vďaka poctivej výrobe z masívneho dreva a minimalistickým líniám má stolička z dielne dua Vrtiška & Žák ambíciu pretrvať naprieč generáciami.

 

Roman Vrtiška a Vladimír Žák sú pojmom, ktorý netreba zvlášť predstavovať. Na výročných cenách Akadémie českého designu Czech Grand Design získali titul Grand designer roku a okrem toho majú na svojom konte viacero ďalších významných ocenení. Práve tejto dvojici zverila slovenská firma spod Tatier návrh stoličky, ktorá vzdá hold remeselnej zručnosti, bude nadčasová, jednoduchá, a pritom výnimočná. Tak sa začal písať príbeh modelu s názvom Lopa.

 

javorina 01 03A VRTISKA ZAK LOPA f Kristina Hrabetova

Foto: Kristína Hrabetová

 

Prekvapivý výsledok tvorivého procesu

„Osobne sa domnievam, že jej primát spočíva vo fakte, že pôvodné zadanie od klienta bola typologicky iná stolička, konkrétne podrúčková,“ hovorí pre SaB s úsmevom dizajnér Roman Vrtiška. „Pri jej navrhovaní sme ale dospeli k riešeniu, ktoré nás nenechávalo chladnými, ale zároveň nebolo možné na ňu aplikovať podrúčky bez toho, aby utrpela. Lopa je teda určitým derivátom procesu navrhovania inej stoličky,“ vysvetľuje. Klient, slovenská firma priamo spod Tatier, sa rozhodol zahrnúť tento „derivát“ do svojho portfólia a obsiahnuť tak väčší trhový potenciál.  Tento krok sa napokon ukázal ako to najlepšie riešenie, keďže hneď po svojom uvedení zaujala odbornú verejnosť aj nadšencov dizajnu.  

 

 

javorina 01 07 VRTISKA ZAK LOPA f Kristina Hrabetova javorina 01 VRTISKA ZAK LOPA f Kristina Hrabetova

Foto: Kristína Hrabetová

 

 

Bez skrutiek a spojov

Jednou z výnimočných čŕt tejto stoličky je absencia akýchkoľvek skrutiek alebo viditeľných spojov. Nohy sú prirodzene zapustené do operadla a sedáka v kruhovom tvare. Umožňuje to špeciálna výrobná technológia a detailné remeselné opracovanie masívneho dreva. „Vzhľadom k plnomasívnemu prevedeniu stoličky, a to vrátane sedacej či nosných častí, sme riešili, ako využiť hmotu dreva v rámci konštrukcie. Vďaka výške materiálu sa nám podarilo nohy zapustiť, čím sa celok spevnil a konštrukcia doslova splynula so sedákom. Stenčením v hranách sme potom docielili optické zľahčenie prvkov,“ konkretizuje Roman Vrtiška. Lopa tak pôsobí nielen jemne, ale je zároveň pevná a odolná.

 

javorina lopa

Foto: Vrtiška&Žák

 

Okrem prirodzeného odtieňa natur je stolička Lopa dostupná vo viacerých ďalších farebných prevedeniach: čiernej, bielej, zelenej alebo jemnej coffee. Okrem toho je možnosť zadovážiť si ju aj v čalúnenej verzii. „Sedák je čalúnený iba zhora. Aktuálne uvažujeme aj o čalúnení opierky,“ dodáva dizajnér.  Kvality, ktorými by mal disponovať moderný sedací nábytok, sú podľa Romana Vrtišku najmä nadčasovosť, udržateľnosť, osobitosť.

Estetický, no nenápadný

Stoličku Lopa dizajnérske duo Vrtiška & Žák zaradilo do svojej expozície, ktorú aktuálne predstavuje v Moravskej galérii v Brne pri príležitosti osláv 150. výročia od založenia Umelecko-priemyslového múzea. Dizajnéri predstavujú výsledky svojej spolupráce so siedmimi firmami. „Vo svojej tvorbe nadväzujú na zlatú éru povojnového modernizmu, na obdobie, kedy sa kládol dôraz na komplexné chápanie navrhovania, a v ktorom tvorcovia nerobili rozdiely medzi tak odlišnými úlohami, ako je návrh lyžičky alebo mrakodrapu. Vrtiška & Žák sú v tomto zmysle ojedinelými predstaviteľmi svojej generácie a na rozdiel od svojich často veľmi úzko vyprofilovaných rovesníkov dokážu na rovnakej úrovni riešiť projekty mnohých odlišných meradiel a typologických zadaní. Vizuálny jazyk kreatívneho dua Vrtišku & Žáka je estetický, pritom nenápadný,“ uvádza galéria. Rovnako nenápadná, ale vysoko estetická je aj oceňovaná plnomasívna stolička z ich dielne. 

 

Ešte viac článkov z architektúry, stavebníctva a dizajnu nájdete vo vydaní magazínu SaB máj-jún, ktoré kúpite u každého dobrého predajcu alebo online v našom e-shope.

 

Slideshow SAB eshop

Pin It