PLUS domy, alebo aj energeticky aktívne domy, sú nielen energetický sebestačné, ale pri ročných bilanciách vykazujú aj prebytky tepelnej a elektrickej energie.

 

Spoločné vyhrievanie regeneratívnymi zdrojmi tepla

Predpokladom tepelného prepojenia starej a novej zástavby je vytvorenie centrálnej kotolne na biomasu s decentrálnymi kolektorovými zdrojmi najmä na domoch PLUS. Aby bola distribúcia tepla v spoločnej sieti hospodárna a účinná, je nevyhnutné vybaviť sieť úmernou akumulačnou kapacitou. Súčasťou takto vybavenej siete je decentrálna odovzdávajúca akumulačná stanica tepla, ktorá vykrýva náhle alebo krátkodobé odberové špičky a centrálny akumulátor tepla, zabezpečujúci rovnomerný chod kotolne.

 

Na domoch PLUS sú nainštalované termické i fotovoltaické slnečné kolektory, ktorých súčasťou môže byť mechanizmus, podľa potreby meniaci uhol ich sklonu počas letného a zimného obdobia. Tým je zabezpečená vysoká účinnosť ich prevádzky po celý rok. Prebytky tepla zo slnečných termických kolektorov sa odvádzajú do spoločnej siete cez odovzdávaciu akumulačnú stanicu tepla a využívajú sa v starej zástavbe. Prebytky elektrickej energie domov PLUS sa obvykle dodávajú do existujúcej elektrickej siete podľa súčasného stavu techniky a legislatívnych ustanovení.

 

Výhody spoločného vyhrievania

Centrálna kotolňa a rozvodná sieť dávajú predpoklady pre inteligentné riadenie celého systému. Využitie slnečných kolektorov umožní dosiahnuť vysoké úspory paliva. Nespornou výhodou je aj zníženie a stabilizácia ceny za teplo a účinná centrálna filtrácia spalín.

 

Výhody pre starú zástavbu

  • dosiahnutie úplného zásobenia teplom z regeneratívnych zdrojov

  • uspokojivé riešenie z pohľadu pamiatkovej starostlivosti

  • zvýšenie kvality vykurovania a orevu teplej vody

  • nulové emisie CO2 z fosílnych zdrojov

  • obmedzenie zaťaženia životného prostredia

  • zníženie ceny za teplo

 Výhody pre novú zástavbu

  • využitie prebytku tepla zo slnečných kolektorov v spoločnej sieti

  • zmenšenie potrebného akumulátora tepla

  • zabezpečenie tepelnej redundancie zo spoločnej centrálnej kotolne

  • zníženie investičnej náročnosti

Ciele hybridného riešenia novej a staršej zástavby

Spojenie spoločnou sieťou predstavuje cestu k dosiahnutiu ekonomicky výhodnej prevádzky stavieb a súčasne k efektívnej ochrane životného prostredia. Najväčšia úspora sa predpokladá v spotrebe fosílnych a jadrových palív na vykurovanie a ohrievanie vody. V tejto oblasti možno využiť čo najväčší podiel priamej slnečnej energie prostredníctvom inštalovanej kolektorovej plochy.

Koncepčné riešenia slnečných domov PLUS sú známe a ich energetické ciele sú preukázateľné. Ide o nízkoenergetické stavby s aktívnym i pasívnym využitím slnečnej energie a jej účinnou akumuláciou.

 

 

 

 

Pin It