Sample Image

 

Každý, kto sa rozhodne bývať vo vlastnom dome, určite bude zvažovať, ako si doma vytvoriť optimálnu tepelnú pohodu, a pritom zaplatiť za vykurovanie čo najmenej. Jednou z možností je tepelné čerpadlo, ktoré dokáže využívať obnoviteľnú energiu zo zeme, vody alebo zo vzduchu.

 

 

Ako alternatívny zdroj energie dokáže využívať i veľmi nízke teploty z okolitého prostredia a z neho dokáže získať zadarmo až ¾ celkového výkonu tepelného čerpadla.

Možnosti využitia tepelného čerpadla nekončia len pri vykurovaní a ohreve teplej úžitkovej vody. Okrem toho môže veľmi ekonomicky ohrievať vodu v bazéne, byť zdrojom tepla pre klimatizáciu a dokonca aj zdrojom chladu na ochladzovanie domu v letných mesiacoch.

Podobne, ako pri iných zdrojoch tepla závisí veľkosť investície do strojovne s tepelným čerpadlom od veľkosti objektu a zložitosti rozvodov ústredného kúrenia. Cenu tepelného čerpadla zásadne ovplyvňujú miestne podmienky, ktoré majú priamy vplyv na voľbu tepelného zdroja. Pre najčastejšie používané tepelné čerpadlo typu zem – voda je lacnejším primárnym zdrojom výkopový kolektor ako suchý hlbinný vrt. Naopak, najefektívnejšia prevádzka typu voda – voda vyžaduje čerpaciu a vsakovaciu studňu.

Rekonštrukcia existujúceho typu kúrenia, ktorá predstavuje výmenu rozvodov, vykurovacích telies a pomerne vysokú investíciu do tepelného čerpadla, odradila nejedného majiteľa nehnuteľnosti. V súčasnosti sú už na trhu typy čerpadiel s výstupnou teplotou až 70 ºC , ktoré možno napojiť na väčšinu už existujúcich inštalácií. Okrem zásahov, ktoré sú nevyhnutné pri vŕtaní zdroja na pozemku, ide len o úpravy strojovne.


Najskôr projekt


Sample Image

Väčšina firiem ponúkajúcich tepelné čerpadlá vypracuje záujemcovi ponukový projekt, ku ktorému potrebuje zadanie špecifických technických podkladov. Ide o všeobecné informácie o stavbe, ktoré zahŕňajú adresu, využitie budovy a či ide o novostavbu. Treba zadať i druh muriva, počet kúpeľní či sprchovacích kútov, tepelnú stratu objektu alebo objem vykurovaného priestoru, veľkosť nezastavaného priestoru na pozemku, prípadne aj informácie o existujúcej studni na pozemku. V prípade rekonštrukcie treba doložiť informácie o existujúcom systéme ÚK. Najlepšie je pripojiť aj komentár a kópie stavebných výkresov objektu, vrátane situácie.

Pre efektívne fungovanie tepelného čerpadla je najvýhodnejšie zvoliť podlahové alebo stenové vykurovanie, kde na vykurovanie stačí voda nižšej teploty, približne 35 ºC. Účinnosť vykurovania sa zvýši, ak sa ako vykurovacie teleso použijú termálne kapilárne rohože.

 


Výhody tepelného čerpadla:


    *      funguje bez obsluhy,
    *      je ohľaduplné k prírode,
    *      vykuruje, ohrieva vodu, klimatizuje,
    *      umožňuje získať výhodnejšiu sadzbu elektriny na všetky spotrebiče.


Voľba tepelného zdroja

Ako zdroj nízkopotenciálového tepla môže slúžiť podzemná a za istých podmienok i povrchová voda, geotermálna energia zeme, vzduch a odpadové teplo z priemyselnej výroby. Typy tepelných čerpadiel sa líšia podľa využívaného tepelného zdroja, pričom každý pracuje s rozdielnou účinnosťou.

Typ zem – voda sa prevádzkuje i za polárnym kruhom a naopak, tepelné čerpadlo typu vzduch – voda má v zimnom období nižšiu účinnosť.


Hlbinné vrty

Majú minimálne požiadavky na plochu pozemku. Vrt obvykle siaha do hĺbky 60 – 150 m. Prenos tepla medzi zemou a tepelným čerpadlom typu zem/voda zabezpečuje nemrznúca zmes, ktorá prúdi v plastových potrubiach uložených vo vrtoch. Nemrznúca zmes spĺňa všetky ekologické požiadavky na ochranu životného prostredia. Toto zariadenie pracuje s priemerným ročným vykurovacím faktorom 3 – 3,5. Pre rodinný dom obvykle stačí jeden či dva vrty. Odporučená minimálna vzdialenosť medzi vrtmi je 10 m.Vybudovanie zemných vrtov má minimálne požiadavky na záber pozemku, obstarávacie náklady sú však vyššie. Je výhodnejšie budovať hlbšie zemné vrty, ale ich vybudovanie treba zveriť špecializovanej firme so skúsenosťami. Na hĺbenie vrtov sa vzťahuje oznamovacia povinnosť Banskému úradu, v prípade vrtov hlbších ako 100 m treba mať i povolenie.


Výhody:

    *      stačí menší pozemok,
    *      nie je potrebná podzemná voda,
    *      vysoká účinnosť tepelného čerpadla.

Nevýhody:

    *      vyššie zriaďovacie náklady,
    *      oznamovacia povinnosť alebo povolenie.


Zemné kolektory

Sú najlacnejším riešením, ale vyžadujú nezastavaný pozemok. Prenos tepla zo zeme do tepelného čerpadla typu kolektor/voda zabezpečujú kolektory uložené asi dva metre pod zemou. Pracujú s priemerným ročným vykurovacím faktorom 3 – 3,5. Plastové hadice sa ukladajú do rýh, ktoré sú 15 m dlhé, 0,9 m široké a 1,8 až 2 m hlboké. Zemný kolektor dosahuje výkon 1 kW na 10 m výkopu. Teplo sa prenáša ekologicky neškodnou zmesou vody a glykolu. Toto riešenie je vhodné pre menšie inštalácie, najmä pre rodinné domy. Ak si zvolíte ako zdroj tepla pre vaše tepelné čerpadlo pôdu, získate spoľahlivý a stabilný zdroj tepla. Na druhej strane, vybudovanie plošného zemného výmenníka tepla zaberie pomerne veľkú časť pozemku, orientačne sa dá uvažovať dvojnásobok vykurovanej plochy objektu.



Výhody:

    *      najlacnejšia alternatíva,
    *      ideálne riešenie pre rodinné domy.

Podmienka:


    *      dostatočne veľký pozemok.


Podzemná voda

Energiu z podzemnej vody získava tepelné čerpadlo typu voda/voda. Tento zdroj má najlepší priemerný ročný vykurovací faktor: 4 – 5. Teplo sa odoberá z vody, ktorú čerpáme zo studne. Po tom, ako sa voda v tepelnom čerpadle ochladí o 4 °C, vracia sa do druhej studne – vsakovacej. Studne sa väčšinou vŕtajú do hĺbky 10 – 25 m. Predpokladom využitia tohto systému sú priaznivé hydrogeologické podmienky v okolí objektu.


Výhody:

    *      najväčšia úspora nákladov,
    *      rýchla návratnosť nákladov,
    *      najvyššia účinnosť tepelného čerpadla,
    *      minimálne požiadavky na plochu,
    *

      vyrovnaný výkon po celý rok.

Podmienka:

    *      dostatočne výdatný zdroj vody (pre rodinný dom má byť výdatnosť asi 30 l/ min.)

 

 

 

Pin It